Naperőmű füvére szolárbirkát!

Share Button

Naperőmű-tulajdonosok saját bőrükön (és pénztárcájukon) tapasztalhatják a klímaváltozás egyik következményét: a vegetációs időszak (azaz a növények aktív anyagcseréjének) meghosszabbodását. Ez praktikusan azt jelenti, hogy gyakrabban kell füvet nyírni: mivel a naperőművek jellemzően több hektáros területeken találhatók, és a panelek nyújtotta félárnyék kifejezetten kedvez az aljnövényzet növekedésének, a változás a megnövekedett kaszálási költségekben is tetten érhető. Kaszálni márpedig muszáj, mert az elburjánzó, majd elszáradó aljnövényzet különösen tűzveszélyes egy napelemparkban. De vajon lehet-e kifejezetten pénz- és energiatakarékosan intézni a fűnyírást? Lehet bizony, méghozzá birkákkal.

Win-win helyzet

Az ASTRASUN régóta használ birkákat naperőművei gyepének karbantartására. A cég tapasztalatból tudja, hogy ez minden szempontból win-win helyzetet eredményez: a birkák számára ideális környezetet jelent a dús legelőt és árnyékot kínáló, biztonságosan elkerített napelempark. Az erőmű területét pedig egy önjáró fűnyíró-hadtest gondozza, méghozzá kaszálék nélkül! Miért fontos ez? A kaszálás után maradt zöldhulladék általában a földön marad a napelemparkokban, és kiszáradva komoly tűzveszélyt jelent az üzemi területen. A birkák viszont feldolgozzák az általuk elfogyasztott növényeket, és a végtermék egyáltalán nem tűzveszélyes, ellenben kifejezetten jót tesz a talajnak!

Szolárbirka-szolgáltatás

Az ASTRASUN külön üzletágat épített a birkatartásra, részben a piacra is értékesítve a speciálisan extenzív tartásra tenyésztett, a ridegtartást is jól tűrő, különösen ellenálló hibrid juhait. 2022-től azonban a birkás fűnyírás más naperőmű-tulajdonosok, illetve naperőmű-üzemeltetők számára is elérhető a cég szolárbirka-kölcsönző szolgáltatásának köszönhetően. Egy hektárnyi területre a gyep állapotától függően 25-40 gyapjast telepít a Társaság áprilistól novemberig (a telet juhhodályokban töltik a birkák). Az állatok jól bírják a ridegtartást, mobil akolról, itatóról, valamint gondozóról és ellátásról pedig az ASTRASUN gondoskodik csakúgy, ahogy a kerítés menti területek hagyományos módszerekkel való megtisztításáról is. Fontos tudni, hogy nem minden gyep alkalmas legeltetésre! Minden alkalommal agrárszakértő ellenőrzi a legeltetés helyszínéül szolgáló napelemparkot: nem található-e rajta mérgező gyomnövény, vagy hogy a fű rosttartalma elérte-e a kívánatos mértéket.

 

Olcsó és fenntartható

A szolárbirka-kölcsönzés garantáltan olcsóbb megoldás a gépi vagy kézi kaszálásnál a napelemparkokban, ráadásul összehasonlíthatatlanul fenntarthatóbb is, hiszen ez a fajta karbantartás nem jár semmiféle emisszióval, de még különösebb zajjal sem. A környezet biodiverzitása a birkák jelenlététől gazdagodik, a terület értéke pedig – az egyre termékenyebbre forduló talajnak hála – növekszik.

A külföldön, így Nyugat-Európában vagy Észak-Amerikában a naperőművekben már elterjedt gyakorlatnak számító birkás fűnyírásról tartja magát néhány tévhit. Ezeket ideje eloszlatni!

 

Tények és tévhitek a szolárbirkákról

Az egyik alapvető tévedés, hogy a birka tönkreteszi a napelemek állványzatát és a paneleket. Nos, ha hiperaktív kecskékre bíznák a fűnyírást, az valóban ilyen veszélyekkel járna. A birka azonban egyáltalán nem érez indíttatást arra, hogy randalírozzon, és a magasugrás sem az erőssége, hogy a panelek tetején táncoljon. A napelemparkokban bevetésre kerülő juhok ráadásul szarvatlanok, így nem tehetnek kárt a felépítményekben.

Szokás azzal gyanúsítani a birkákat, hogy megrágják a kábeleket. Az ASTRASUN azonban nem tapasztalt hasonlót. Már csak azért sem, mert igényes napelemparkban nem lógnak a kábelek.

Városi legenda az is, hogy a hullott birkaszőr eltömíti az invertereket. A birkák gyapja azért olyan értékes alapanyag, mert lényegében egyáltalán nem hullik! E tekintetben a nyárfa tavaszi szöszölése sokkal nagyobb kockázatot jelent. A modern inverterek ráadásul teljesen fedettek, nincs rajtuk ventilátoros hűtés, ahol bejuthatna a birkaszőr.

 

A szolgáltatásról bővebb információ olvasható az ASTRASUN honlapján:

https://astrasun.hu/mit-kinalunk/szolarbirka-kolcsonzes