Naperőműhitelektől a zöld kötvényekig: mit mutatnak az MNB zöld vállalati finanszírozási kedvezményének első adatai?

Share Button
A pénzügyi intézmények kulcsszereplők lehetnek a gazdaságok klímasemleges pályára való átállásának finanszírozásában. A Magyar Nemzeti Bank zöld tőkekövetelmény-kedvezmény programja eddigi eredményei alapján beindulóban van az ehhez szükséges zöld hitelezési felfutás. Az MNB szerzőjének szakmai cikke.

A klímaváltozás negatívan hathat a gazdaság teljesítőképességére, a jelenségből eredő kockázatokat átállási és fizikai kockázatokként tudjuk megkülönböztetni. Utóbbi a szélsőséges időjárási jelenségekből eredő pénzügyi veszteségeket, míg az átállási kockázatok a gazdasági szereplők klímaváltozáshoz való alkalmazkodásának elmaradásából eredő pénzügyi veszteségeket jelenti. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kívánatosnak tartja a gazdaság működésének klímasemleges irányba terelését, minek érdekében a bankszektor számára 2020 decemberében a világon az elsők között hirdette meg vállalati és önkormányzati zöld tőkekövetelmény-kedvezmény programját. A programban résztvevő bankok friss adatszolgáltatásaiból készült elemzés megmutatja a hazai zöld hitel- és kötvénykihelyezések, illetve kitettségek 2021 első negyedév végi állapotát.

Az említett program célja, hogy a banki mérlegekben egyre inkább növekedjen a környezetileg fenntartható (zöld) iparágak, ügyfelek részaránya a „barna”, azaz a szigorodó környezeti szabályozásnak jobban kitett, és ezért hosszabb távon kockázatosabb iparágakhoz, ügyfelekhez képest. A jegybank az Európai Unió fenntartható tevékenységeket definiáló, EU Taxonómia elnevezésű szabályozás segítségével határozza meg a programba befogadható zöld eszközök listáját. A program  első félévében a megújulóenergia-termelést finanszírozó hitelekre, valamint zöld kötvények vásárlására terjedt ki, az ilyen kitettségek tőkekövetelményének egy részét vagy teljes egészét elengedve.

A kedvezménynek köszönhetően az igénybe vevő bankok számára olcsóbbá válhat a környezetileg fenntartható projektek finanszírozása, így növelve a zöld hitelezési hajlandóságot, adott esetben akár kedvezőbb finanszírozási feltételeket is teremtve a zöld beruházásoknak. A program meghirdetése óta eltelt fél évben mérlegfőösszeg alapján mérve a bankrendszer 64 százaléka csatlakozott. A résztvevő tíz intézmény közül öt csak zöld hitelezés, egy csak zöld kötvény vásárlások, négy pedig mindkét típusú kitettség után igénybe veszi a zöld tőkekövetelmény-kedvezményt.

Naperőmű-hitelek

A bővítés előtt álló zöld vállalati- és önkormányzati tőkekövetelmény-kedvezmény program keretében a hitelintézetek csak megújulóenergia-finanszírozást támogató hitelkitettségek után tudnak kedvezményt érvényesíteni, így az érintett banki hitelkitettségek 100 százaléka napelemfinanszírozó hitel volt. A programban résztvevő intézmények összesen bruttó 93,5 milliárd forintnyi 2020. január elseje utáni kihelyezésű kitettség után kívánnak zöld tőkekövetelmény-kedvezményt érvényesíteni. Az adatszolgáltatást eddig két vonatkozási időpontra, 2020 negyedik negyedévére és 2021 első negyedévére vonatkozóan küldték. Egy negyedév alatt 12,6 százalékponttal tudott bővülni a programba bevont naperőmű-finanszírozó hitelek állománya.

Forrás/bővebben: portfolio.hu