NAV-nyomozás indult a dunaújvárosi cég ellen, fizetés nélkül maradtak a dolgozók – Veszélyben a családok, lépéskényszerbe kerültek

Share Button

Mintegy kétszáz család megélhetése került veszélybe, amikor az egyik ismert piaci szereplő napelemes cégcsoport, a Pentele Solar tagjaival szemben az adóhivatal vizsgálódni kezdett. A Blikknek dolgozók mondták el, min mentek keresztül a történtek miatt.

Az állami támogatás révén még jobban pörög a napelem-biznisz. A kép illusztráció / Fotó: MTI – Varga György

„Április 20-án, amikor a Nemzeti Adó- és Vámhivatal kivonult a Pentele Solar Kft. fióktelepére, foglalóztuk volna le a férjemmel a kinézett házat, de ezt a hatósági akció miatt el kellett halasztanunk, és mivel azóta fizetést sem kaptunk, az új otthonról egyelőre le is mondtunk” – közölte a Blikkel a cég egyik dolgozója, Kata.

Egy másik kolléga a raktárban korán reggel értesült arról, hogy a NAV-osok megszállták a céget. „A beérkező dolgozókat egymás után igazoltatták, majd mindenkinek át kellett állítania a mobiltelefonját repülő üzemmódba, hogy semmi ne zavarja az adóhivatali dolgozókat. Egyébként normálisak voltak velünk, mert aki kérte, annak értesítették a közeli hozzátartozóját arról, hogy az eljárás miatt egy ideig nem lesznek elérhetőek.”

A férfi a NAV-osoktól tudta meg, hogy büntetőeljárás indult a Pentele-cégcsoport tagjaival – a Pentele Solar Kft.-vel,a Pentele Solar System Kft.-vel, a Pentele Solar Energy Kft-vel és a Pentele Solar Power Kft.-vel – szemben. Értesülésünk szerint az adóhivatal vizsgálódása a 2018. január és 2020. augusztus közötti időszakra terjed ki.

A megindult NAV-eljárásokról május elején jelent meg hír a sajtóban. A cégek ellen különösen jelentős vagyoni hátrányt okozva üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűntettének gyanúja miatt folytat büntetőeljárást az adóhivatal. Ennek keretében vonultak ki kutatásra és lefoglalásra a cégekhez, amelyeknek a számláit is zárolták. A Telex korábbi cikke alapján a cégcsoport stratégiai partnere is érintett lehet az ügyben.

Az akció napját a NAV lehet nem véletlenül időzítette április 20-ára, ugyanis a cégcsoport tulajdonosa és könyvelője családtagjaikkal együtt másnap repült volna Dubajba. A nyomozó hatóság szerint a Pentele Solar csalás révén tudott a versenytársak ára alá menni. A NAV május 6-án kiadott közleménye ugyan nem nevesíti a cégeket, de az ott szereplő dolgok alapján a dunaújvárosi cégcsoport lehet a milliárdos napelem-biznisz érintettje.

A nyomozó hatóság gyanúja

Az adóhivatal közlése szerint a közösségi áfa-szabályok kijátszásával több, mint egymilliárd forintos kárt okozott a költségvetésnek egy napelemes rendszerek kereskedelmével foglalkozó, Fejér megyéből irányított bűnszervezet. Az ügyben tizenegy gyanúsítottat állítottak elő és hallgattak ki, közülük négy embert le is tartóztattak.

„A gyanú szerint az áru első magyarországi „vásárlói” strómanok irányította bukó cégek voltak, akik a belföldi értékesítés után nem fizettek áfát. A következő szinten megjelenő társaságok a fiktív számlákkal beszerzett eszközöket minimális haszonnal számlázták tovább a haszonhúzó cégcsoportnak, akik így a továbbértékesítéskor jelentős árelőnyhöz jutottak.”

A gyanúsítottak által okozott kár a NAV akciója során lefoglalt nagy értékű autók, érmék, árukészletet, készpénz és ingatlanokat révén teljesen megtérül. Az adóhivatal részéről megjegyezték, hogy ha a gyanúsítottak bűnössége bebizonyosodik, akár 20 év börtönt is kaphatnak.

A Pentele cégcsoport egyik tagja, a Pentele Solar Electric Kft. működésével kapcsolatban nem indult nyomozás, aminek az oka a nyomozást felügyelő Vas Megyei Főügyészség lapunknak adott tájékoztatása alapján az, hogy a kft. kivitelezést végzett és a számlázási láncolatban nem vett részt.

A Pentele Solar Electric ügyvezetőjét a Blikk megpróbálta elérni, de a kért időpontig nem reagált. A cég honlapján Kapcsolat menüpontban megtalálható mobilszám hívásakor kiderült, hogy a szám jelenleg nincs hozzárendelve egyetlen előfizetőhöz sem.

Cikkünk megjelenése után érkezett meg a cég ügyvezetőjének, Versegi Viktornak a válasza. Azt írta, örül annak, hogy semmi nem zavarja a cég működését, illetve, hogy a NAV által indított eljárásokra nem kíván reagálni.

A cég bizakodik

Pentele Solar honlapján rövid tájékoztatást tettek közzé arról, hogy a cégre vonatkozóan jogi eljárások indultak, ami miatt a társaság eszközeit részben zárolták. „A társaság törvényes képviselői jelenleg nem elérhetőek, azonban ügyfélszolgálatunk működik, és a hívásokat fogadja.” Hozzátették, hogy nincs kétségük afelől, hogy az eljárások megnyugtatóan zárulnak majd.

Ma pedig már egy olyan felhívás található az oldalon, amelyben az ügyfeleket arról értesítik, hogy „a Pentele Solar Group cégcsoporthoz nem tartozik sem az St. Solar Kft., sem pedig a Solar Welt Kft.”

A volt munkatársak léptek

Az előbbi vállalkozás a Pentele Solartól távozott dolgozók által alapított új napelemes cég, amely napelem telepítéssel foglalkozik. A másik társaság, a Solar Welt Kft. alvállalkozóként tevékenykedik a napelemes piacon, több mint 3 éve.

A Pentele Solar Kft. dolgozóinak, alvállalkozóinak a NAV-os akció után kialakult helyzet miatt, a megélhetésük érdekében lépniük kellett. Az új vállalkozást indító dolgozók azonban az ügyfelektől visszahallották, hogy valótlan állításokat terjesztenek róluk, hogy megtévesszék az ügyfeleket, ám ezzel pont a napelem rendszer kiépítésére váró embereknek okoznak kárt – vélekedtek lapunknak.

Hozzátették, erre semmi szükség nem lenne, mivel ugyanazzal a székhellyel, ugyanazzal a telephellyel a Pentele Solar tulajdonában álló domainnév alatt, a Pentele Solar Group letartóztatásban lévő tulajdonosainak családtagjai, korábbi dolgozói új név alatt – Innovatív Napelem Kft. – tovább dolgoznak.

Forrás: blikk.hu