Nem adja fel energetikai ambícióit az Opus

Share Button
Frissen érkezett a bejelentés, hogy az Opus értékesítette a Mátrai Erőműben levő többségi részesedését az MVM-nek, és megtudtuk, hogy energetikai beruházásokra kívánják elkölteni a beérkező ellenértéket. A korábbi pletykák ellenére az Émász nem szerepel szorosan az akvizíciós célpontok között, az áram- és gázkereskedelembe is belépést tervez az társaság. A CIG Pannónia részesedéseket optimalizálhatják – Gál Miklóssal az Opus vezérigazgatójával beszélgettünk.

Nemrég érkezett a bejelentés, hogy az Opus eladta a Mátrai erőművet az MVM-nek. Miért döntött így a vezetés és pontosan mi került eladásra? Az erőműhöz tartozó napelemparkok is értékesítésre kerültek?

Egész pontosan az Opus Global valamint a STATUS Energy Magántőkealap, mint eladók adásvételi szerződést kötöttek az MVM-mel, mint vevővel a Mátrai Erőmű 72,66%-os közvetett tulajdoni hányadának az értékesítéséről. A lépés az energiadivíziónk újragondolásának keretében történt, az elkövetkezőkben a szolgáltatás és az energiakereskedelem felé nyitunk. Az energiatermelésben azért bennmaradunk, de elsősorban napenergia hasznosításában tervezünk növekedést, ami már érintheti az Opust is. Megemlítendő, hogy a naperőműparkok az Opus alapkezelője által kezelt alap tulajdonában maradnak, azok leválasztásra kerültek a Mátrai Erőműről. A bükkábrányi létesítmény már készen van, a halmajugrai pedig épül. De minden más átadásra került az MVM-nek, így a Geosol nevezetű társaság is, amely biomassza előállításával járul hozzá a Mátrai Erőmű károsanyag-kibocsátásának csökkentéséhez. Ez a cég nem volt benne a csomagban, amikor az Opus tavaly tulajdonrészt szerzett az erőműben. Örülünk, hogy az érdeklődők közül az MVM-mel állapodtunk meg.

Mennyiért adta el az Opus a Mátrai Erőműben levő részesedését?

Az eladási árról nem tudunk beszámolni, mert erre nem hatalmaz fel a szerződés.

Amennyiben ez nem publikus, akkor a 2018-as vételárhoz képest hogyan alakult az eladási ár?

A felek a vételárat üzleti titokként kezelik.

Már évek óta veszteséges az eszköz, nem könnyű egy ilyen beárazása.

Ugyanazzal a tanácsadóval dolgoztunk, mint amikor megvásároltuk az Erőművet. A tranzakciót alapvetően hozamalapon, eszközalapon értékeltük, figyelembe véve a jövőbeli lehetőségeket is. A Mátra az ország egyetlen olyan erőműve, amely semmilyen külföldi ellátástól nem függ. A hazai gázerőművekben alapvetően orosz gázt égetnek, a napenergia pedig jelenleg marginális szerepet tölt be a magyar áramtermelésben, természetesen időjárásfüggő és az energiatárolása még nem megoldott kellő hatékonysággal, bár folyamatos fejlődés mutatkozik e területen.

Forrás/bővebben: portfolio.hu