Nem fogod elhinni, pedig igaz: a szomáliai kalózkodás is az atomiparnak köszönhető

Share Button

Az olasz maffia a drogüzlet és a szerencsejáték után a veszélyeshulladék-bizniszben találta meg a számítását. Több ezer hordó atomszemetet süllyesztettek el a tengerbe, amin az évek során legalább 20 milliárd dollárt kerestek, mellékesen rengeteg embert öltek meg és elpusztítottak egy fél országot.

Szemét alakok a maffiában

A maffiához általában közvetlenül erőszakos bűncselekményeket társítunk. Rablás, zsarolás, védelmi pénz, bérgyilkosok, fegyverkereskedelem, kábítószer, leszámolások, lövöldözés és autós üldözés. Főleg, ha az olasz szervezett bűnözésről van szó. Pedig a valóság más, mint amit a filmekben látunk, és van más üzlet is, ami ugyanolyan jövedelmező, mint kokaint árulni. Ez pedig a szemét. A szemétben rengeteg pénz van: a számítások szerint a dél-olasz maffia pár év alatt nagyjából 20 milliárd dollárt keresett rajta.

De milyen szemétről van szó?

Lehetőleg veszélyes hulladékról. Minél gázosabb, annál jobb. Rengeteg az elektronikai hulladék, régi mobiltelefon, kiszuperált tévé, számítógép, de van bőven lejárt gyógyszer és mindenféle kemikália. Nyilván minél inkább meg akarnak szabadulni gazdái a dzsuvától, és minél többe kerül a legális módszer, vagyis az ártalmatlanítás, annál többet lehet nyerni a hulladék illegális eltüntetésén.

Mi a legveszélyesebb hulladék? Bingó, a radioaktív hulladék, az atomszemét!

Nukleáris szeméttel illegálisan kereskedni atombomba üzlet. Az atomerőművekben kiégett fűtőelem a világon keletkező legveszélyesebb hulladék, ezek a kiszerelés után még nagyon sokáig sugároznak: a felezési idő alapján legalább 240 ezer évig, de sokan inkább az egymillió évet tartják reálisnak. Ennyi időre kell mindentől elszigetelni ahhoz, hogy ne okozzon súlyos károkat a természetes környezetben és az élővilágban. Az elhasznált üzemanyag annyira mérgező, hogy ember több százezer évig nem mehet a közelébe sem anélkül, hogy halálos sugárdózist ne kapna. Bár ez a legparább, nem ez az egyetlen.

Az atomerőművekben a fűtőelemeken túl, azoknál sokkal nagyobb mennyiségben keletkezik úgynevezett kis- és közepes aktivitású hulladék: szerkezeti elemek, csövek, tárolóeszközök, radioaktivitással érintkező bármilyen anyagok, reaktorközelben használt szerszámok, kesztyűk, védőruhák, cserealkatrészek satöbbi. Ez a szemét természetesen szintén mérgező, évszázadokig tart, mire a sugárzása annyira lecsökken, hogy többé nem tekinthető veszélyesnek. Illegális szemétbiznisz szempontjából ez a legjobb áru, hiszen sokkal könnyebben szállítható és sokkal nehezebben követhető az útja, mint a fűtőelemek esetében, az eltűntetés ára viszont magas. Ezek azok az anyagok, amiket fémhordókban, műanyag tárolókban, sőt akár nejlonzsákokban is be lehet pakolni egy konténerbe, és föl lehet rakodni egy teherhajóra. A hulladék extra para, így az árfolyama is ennek megfelelő, de ha az ember ismeri a sötét utat, jól el lehet tüntetni.

Sugárzó hulladék a föld alatt

A dél-olaszországi illetőségű ‘Ndrangheta maffiaszervezet az 1980-as években szállt be a szemétüzletbe, miután nagyobbik testvére, a Camorra már egy évtizede hatékonyan űzte az ipart. Campania környékén olcsón földeket vásároltak, ahol illegális hulladéklerakókat létesítettek. De nem ám háztartási szemetet ástak el, hanem többek közt Bulgáriából és Németországból származó radioaktív hulladékokat. Óriási mennyiségben, a becslések szerint kábé 10 millió tonnányit. A környéken a szennyezés olyan mértékű, hogy a daganatos megbetegedések aránya 50 százalékkal múlja felül az országos átlagot, nem beszélve az egyéb súlyos betegségekről. Egy 2008-ban készül amerikai haditengerészeti jelentés a Nápoly környéki régióban nemhogy ivásra, de főzésre, sőt fogmosásra sem ajánlja a csapvizet. A minták alapján a talajvíz szennyezése miatt az fogyasztásra alkalmatlan, az ebből eredő egészségügyi kockázatok elfogadhatatlanok. Az olasz katonaság 2014-ben katasztrófaelhárítás címén megszállta a területet, a hírek elapadtak, a szemét pontos sorsáról keveset tudni.

A tengerbe vele?

Az ‘Ndrangheta nevéhez köthető még ennél durvább szemétbűnözés is. Az olasz maffiózók ugyanis úgy döntöttek, remek ötlet (főként) nyugat-európai atomerőművekből származó sugárzó hulladékot úgy eltüntetni, hogy hajóra pakolják, majd a Földközi-tengerbe süllyesztik. Hajóstul, konténerestül, mindenestül. A Cunsky teherhajó 1992-ben Calabria kikötőjétől mintegy 20 tengeri mérföldre süllyedt el egy robbanás következtében, fedélzetén 100 hordó radioaktív hulladékkal. Persze nem baleset történt. A robbantó, egy Fonti nevű ex-maffiózó beismerő vallomása szerint ő maga három ilyen robbantásban vett részt, de több tucat hasonló eset történt a kilencvenes években. A nyomozóhatóság szerint összesen 32 esetről van szó az olaszországi vizeken.

Mikor forró lett a talaj, a maffiózók új vizek felé kormányozták az atomszemét útját. A központi kormányzattal gyakorlatilag nem rendelkező, hadurak által ellenőrzött Szomália remek célpontnak tűnt. Ehhez persze kellett némi segítség, amit a polgárháború sújtotta országban meg is találtak. Az európai bűnözők fegyverrel fizettek a különböző szomáliai félkatonai csoportoknak a közreműködésért, az igazat pedig bizonyára nem mondták el arról, hogy miféle hulladék is az, amit segítenek elsüllyeszteni a partjaik mentén.

Kicsodák a kalózok ma?

A szomáliai kalózokról pár éve szinte minden nap lehetett hallani. Valami szörnyűt. A hírekben eltérített hajók, emberrablás váltságdíjért, fosztogatás és gyilkosság szerepeltek feszt. A nyugati ember megrettent. Jé, hát még vannak kalózok? Ma is megtörténhet ilyen? Igen, és ami még meglepőbb, hogy a történet nem ilyen fekete-fehér. Napjaink kalóza kicsit más, mint amit a Fekete Vitorlák világából megismertünk. Legtöbbjük eredetileg halász, mások természetesen sokat próbált bűnözők, sőt zsoldosok is akadnak köztük. Céljaik is különbözőek. Egyesek az európai és amerikai szervezett bűnözéssel állnak kapcsolatban, másuk csak maguknak élnek. Akadnak, akik szabadságharcosnak tartják magukat. Sőt, a halászból lett kalózok önmegnevezése badaadinta badah, ami nagyjából annyit tesz: a tenger megmentői. Magukat szegény, de büszke halásznak tartják, akiknek a betoldakodók tökretették tengereit, elvették megélhetésüket, beszennyezték életterüket. Valódi központi kormányzat és nemzetközi segítség nélkül pedig nem marad más választásuk, mint kezükbe venni a sorsukat és megvédeni az érdekeiket. Úgy, ahogy tudják, például fegyverrel fosztogatva.

A bizonyítékot partra mosta a tenger

Az egész szisztéma úgy működött, hogy az olasz maffia mindenféle különösen veszélyes hulladékot importált Szomáliába, elsüllyesztette a partok mentén, a helyi lázadók segítségét pedig fegyverrel fizette ki. Így a bűnszervezet nemcsak ökológiai és egészségügyi katasztrófát okozott az elmaradott országban, hanem a polgárháborús vérontást is támogatta. A folyamatos szennyezés éveken át folyt, amire a vízi élővilág pusztulása árulkodó jel lehetett volna, de 2004-ben egy hatalmas szökőár sokkal konkrétabb bizonyítékokkal szolgált. A víz levonulása után a szomáliai tengerparton több száz fémhordó hevert. A partvidék kilúgozott pusztasággá vált, a környéken élő emberek rejtélyes és kevésbé misztikus betegségeket kaptak, rengetegen életüket vesztették. 2005-ben az ENSZ megállapította, hogy a hordók radioaktív urániumot, ólmot, kadmiumot, higanyt és egyéb mérgező anyagokat tartalmaztak, a hulladék elsősorban olasz, német és francia erőművekből, üzemekből, kórházakból származik. A vizsgálat nem volt zökkenőmentes, mert a helyiek nem voltak túl segítőkészek az idegenekkel. 2006-ban egy helyi kezdeményezés már sokkal jobb lakossági közreműködés mellett felmérte a szennyezést. Ekkor nagyjából 15 konténernyi sugárzó atomszemetet szedtek össze a partról és közvetlen közeléből, amit a szökőár mosott ki. A tenger mélyén ennek nyilvánvalóan többszöröse lehet még ma is.

A Szomáliai partvidék ma kilúgzott, halott pusztaság. A Világbank jelentése a közvetlen kárelhárítás (vagyis a hulladék elszállításának) költségét 42 millió dollárra becsülte, vagyis ennyi nemzetközi segélyt irányáozott elő, amiben nincs benne sem a rekultiválás, sem a betegek gyógyításának ára. Valljuk be, hogy nevetséges összegnek hangzik ahhoz képest, hogy az olasz maffia legalább 25 milliárd dollárt keresett a szemétbizniszen.

Kalózok a szennyezők ellen

Mindezek után talán kicsit más megvilágításba helyeződik a kalózkodás maga is. 2008-ban szomáliai kalózok elfoglalták a Faina ukrán teherhajót, amely harckocsikat és más értékes katonai felszerelést szállított Afrika keleti partvidéke mentén. A kalózok szóvivője közölte, 8 millió dollár váltságdíj fejében engedik el a hajót, amit az ország partjai mentén 20 éve folyamatosan elsüllyesztett mérgező szemét ártalmatlanítására kívánnak fordítani. Hozzátette azt is, hogy ez az összeg semmi ahhoz képest, hogy az országot elpusztította az európai veszélyes hulladék. A teherhajó négy hónapos fogság után szabadult ki, a váltságdíjat végül megfizette a tulajdonos ukrán cég.

Atom: a legmocskosabb energia

Az atomenergia használata nem tiszta. Ez a Földön a legmagasabb fokú ártalom és környezetszennyezés. Az uránbányászat, a fűtőelemek előállítása, az atomerőművek megépítése, működtetése és a keletkező hulladékok kezelése mind-mind elképesztően ártalmas, és veszélyes tevékenység. Az atommal termelt áram minden kilowattjához vér tapad, a környezeti károkat pedig még megbecsülni is nehéz. Az olasz maffia mocskos üzelmei, a szomáliai kalózkodás és a tengeri élővilág pusztulása csak egy kis része mindannak a tragédiának, ami a nemzetközi atomipar képében mindannyiunkat sújt. De akkor kinek jó ez? És kizárólag a nemzetközi atomlobbi és az iparágban érdekelt cégek részvényesei járnak jól vele. Már ameddig, hiszen végülis nekik is ezen a Földön kell élni.

Forrás: atomcsapda.blog.hu