Németország 2018-ban átlépte az elektromos áram előállítás 40%-os mérföldkövét

Share Button

 

A német kutatóintézet, a Fraunhofer ISE azt állapította meg, hogy a napelemes rendszerek által előállított energia mennyisége 16%-kal nőtt, elérte a 45,7 terawatt órát, ezzel a teljes előállított mennyiségen belül a fotovoltaikus eredetű aránya elérte a 8,4%-ot.

Az év vége felé közeledve sorban érkeztek a 2018-ban előállított elektromos energia mennyiségére vonatkozó jelentések. Január 1-jén a Fraunhofer ISE bemutatta Németország 2018-ban folytatott energiatermelésére vonatkozó elemzését, amelyben az adatok azt mutatják, hogy valamennyi energiaforráson belül a napelem növekedési rátája volt a legmagasabb. A jelentés szerint a napelemek termelése 2018-ban 6,3 terawatt órával nőtt, így elérte a 45,7 terawatt órát. Ez 16%-os növekedésnek felel meg, és lehetővé tette, hogy a napelemek biztosítsák a teljes közüzemi villamosenergia ellátás 8,4%-kát.

Most először következett be, hogy a megújuló energiaforrásokból származó nettó áramtermelés az előállított elektromos áram több mint 40%-át tette ki. (Víz/Biomassza/Szél/Nap/Atom Barnaszén/Kőszén/Olaj/Egyéb; Megújuló/Nem megújuló) Grafikon: Fraunhofer ISE

Az egész évre vonatkozóan a Fraunhofer ISE arra számít, hogy a napelem kapacitások bővülése 3,2 GW körül lesz; bár Németország szövetségi hálózati ügynöksége még nem tette közzé a bővülésre vonatkozó végleges adatokat. A jelentés külön kiemeli, hogy ebben az évben július 2-án délután 1:15 perckor a napelemek termelése elérte a 32 GW csúcsot. Németországban jelenleg a megtermelt elektromos áram 39%-át állítják elő napelemek segítségével. Május 6-án a napelemek elérték a legmagasabb átlagos napi részarányt, a 22,6%-ot. Továbbá a jelentés szerzői hangsúlyozták, hogy a németországi napelem rendszerek havi termelése április és augusztus között minden hónapban meghaladta a kőszén tüzeléssel előállított mennyiséget.

A tavalyi év során a fotovoltaikus rendszerek mellett a szél segítségével előállított energia mennyisége is nőtt. A német szélturbinák az előző évihez képest 5.4%-kal több energiát állítottak elő és elérték a 111 TWó értéket, így a szélenergia 20,4%-os részesedéssel bír a nettó energiatermelésen belül. Ez a szélenergiát a lignit után a második legjelentősebb energiaforrássá teszi Németországban. A szélre épülő termelési kapacitás 2018. december 8-án délben érte el csúcsteljesítményét, a 45,9 GW értékét.

„2018-ban a nap és a szél együttesen 157 TWó energiát termelt – ez több, mint a lignit, a kőszén és az atomenergia által előállított összes energia” – írta a Fraunhofer ISE jelentésében.

A biomassza az előző évihez hasonló, 44,8 TWó eredményt ért el. A vízenergia visszaesett, nem utolsósorban az év elhúzódó, rendkívül száraz nyara következtében. Hozzájárulása elérte a közüzemi villamos energia ellátás 15,2%-át, vagyis a 17 TWó szintet. Ez a harminc éven belül mért legalacsonyabb termelés, jelezték a szerzők – csak 1991-ben volt ennél alacsonyabb a vízenergia részesedése. A megújuló energiák összesítve 219 TWó mennyiséget állítottak elő, amely 4,3%-kal haladja meg a 2017-ben előállított mennyiséget. A jelentés szerint ebben az évben először fordult elő, hogy Németország nettó elektromos áram előállítása 40% fölé kúszott.

 

Németország nettó villamosáram előállítása fosszilis tüzelőanyagok és megújuló energiaforrások segítségével 2002 és 2018 között Grafikon: Fraunhofer ISE Barnaszén (barna), Kőszén (fekete), Víz (kék), Biomassza (zöld), Szél (olíva), Nap (sárga)

 

A Fraunhofer ISE elemzése azt is megmutatta, hogy tavaly a fosszilis tüzelőanyagokra alapozott energiatermelés csökkent. Az atomenergia termelése elenyésző mértékben, 0,1%-kal lett alacsonyabb. A lignit segítségével előállított elektromos energia mennyisége 2%-kal, míg a kőszén segítségével előállított mennyisége 7,4%-kal mérséklődött. A gáztüzelésű erőművek termelése 18,5%-kal esett vissza.

A szerzők szerint a lignit (barnaszén) erőműveknek sikerült sokkal rugalmasabban reagálniuk a piaci árakra, mint az előző évben. A lignit alapú átlagos termelés több napon keresztül nem érte el a 6 GW szintet. Azonban ezek az erőművek még mindig nem eléggé rugalmasak ahhoz, hogy reagáljanak a hálózatba betáplált megújuló energiákra. A nettó energiatermelésen belül 131 TWó volt a lignithez köthető. A kőszén (antracit) elérte a 75,7TWó, az atomenergia a 72,2TWó, míg a gáztüzelésű erőművek a 40 TWó szintet.

Forrás: pv-magazine