Németországból jelentjük – Energiewende ahogy mi németek látjuk

Share Button

 

2020.Németországban, a Fukushima katasztrófát követően bejelentett „Energiewende ”
lassan félidejéhez közeledik. Jogos a kérdés, mi történt, mi várható, milyen a jelenlegi politikai, gazdasági átalakulás és az általános közérzet az országban.

Mára mindenki számára világossá vált a téma bonyolultsága, sokrétű összefonódásai és a belőle kialakult és tovább gyűrűző szociális, ökológiai és ökonómiai feszültségek sokrétűsége.

A megvalósítása bizonyos szektorok leépítésével, megszüntetésével, míg ezzel párhuzamosan más területek kiépítésével, térhódításával jár együtt.
Sajnos mindkét  irány rengeteg pénzbe kerül, amit végül mindig a fogyasztó fizet meg, ezért fájdalmas és népszerűtlen , szociális feszültségforrás.

A szén erőművek fokozatos leállítása 2038-ig nemcsak egy több generációs tradicionális ágazat agóniáját jelenti, de mögötte sok tízezer ember egzisztenciája kerül veszélybe, ez átmenetileg és az érintett területeken elkeseredést vált ki az emberekben.

Az atomerőművek terv szerinti ütemezett lekapcsolása és későbbi leszerelése, lebontása  több pénzbe kerül, mint a felépítése hajdan. A sugárzó radioaktív hulladék elhelyezése és jövője szintén rengeteg problémát vet fel. Ezek ökológiai és ökonómiai feszültségforrások.

Ezen két szektor leépítése, termelési kapacitásuk kiesése nagy nyomást gyakorol már most a megújuló energiák termelésének szereplőire. Időben meg kell teremteni a kiesett kapacitás pótlásának feltételeit, az ellátás egyenletességének biztosítását időben és térben egyaránt országos lefedettséggel, lépést tartva a fokozatosan növekvő mennyiségi igényekkel.

A felhasználói oldalon szintén biztosítani kell ezzel egyidőben a fogadó és felhasználói infrastruktúrát. Ez jelenleg több lépcsős áremelkedést eredményezett.
Mindezek zökkenömentes átvezetéséhez gigantikus, jól koordinált logisztikai rendszer, optimális koncept és átfogó politikai összefogás szükségeltetik. Ezen a téren is van mit javítani.

Az eljövendő generációk jövője a tét. Talán először az emberiség történetében nem politikai és gazdasági érdekek határozzák meg az „Energiewende” sikerét vagy bukását, ez egyszerűen LÉTKÉRDÉS….
A diákok „friday for future” mozgalma sokak szemét nyitotta ki…
Kijelenthetjük, hogy az emberek , a politikai pártok, összességében a világ józan, jövőbe tekintő, felelősségteljes nagy többsége megállíthatatlanul halad előre a megvalósítás irányába.

Minek köszönhető ez a egyre erősödő pozitív hozzáállás:
1. A megújuló energia már nem drágább….
2.A legújabb módszerek képesek biztosítani az egyenletes ellátást
3.A rendszer szubvenciók nélkül is életképes..
4.A termelő rendszerek fejlesztési üteme képes lesz az igények kielégítésére…
5.Ez az egyetlen kivezető út a globális környezeti katasztrófa megelőzése felé.

Befejezésül egy rövid idézet  a téma egyik vezető tudományos szaktekintélyétől:

„Németország megcsinálja az Energiawendét, példát mutatva ezzel hogyan menthetjük meg világunkat. Ez másként nem fog menni.
Nekünk kell megvalósítani az átállást a megújuló energiákra, mégpedig nagyon gyorsan.
Nem tolhatjuk át a következő nemzedékekre…nincs  idő.

Tudjuk, az átmenet nem zökkenőmentes. Esetenként importálnunk kell Francia vagy Lengyel áramot, de új atomerőművek építése, vagy a régiek tovább üzemeltetése már nem elfogadható opciók. Túl drága és sok problémát jelent a radioaktív hulladékok tárolása, kezelése.”

Az Energiewende második periódusának főbb feladatai:

1. Tárolórendszerek továbbfejlesztése
2. Smart Gried a napi tároláshoz
3. Áram-gáz-áram pufferek a szezonális kiegyenlítés megvalósítása
4. A különböző típusú megújuló energiák logisztikai összekapcsolása
5. Innováció, javuló paraméterek, csökkenő árak….

„Még sok dolgunk van, de rendelkezünk a megvalósításhoz szükséges minden tudományos, gazdasági és politikai feltételekkel….”wir schaffen es ” ( megcsináljuk),
semmi kétség.”

 

Thomas Werling