Nemzetközi Energiaügynökség: öt éven belül a napenergia lehet Európa legnagyobb energiaforrása

Share Button
Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség vezetője szerint a napenergia lehet Európában a legnagyobb energiaforrás telepített kapacitások tekintetében, és ez akár már néhány éven belül is bekövetkezhet.

Az ügynökség feje szerint: Az adataink azt mutatják, hogyha Európa elkötelezett és képes a zéró emissziós céljait követni, akkor öt éven belül a napenergia lehet a legnagyobb áramforrás a kontinensen.

A konkrét számadatok majd az IEA által publikált World Energy Outlook kiadványában lesznek elérhetőek, amely október 13-án fog megjelenni.

Azt azonban hozzátette Fatih Birol, hogy a kormányok egyre inkább elismerik, hogy a napelemek az elektromos energiatermelés legolcsóbb formái közé tartoznak a világ számos táján.

A SolarPower Europe, amely a napenergiával, napelemekkel kapcsolatos vállalatokat tömörítő társulás, arra számít, hogy

2023 VÉGÉIG EURÓPA SZERTE, BELEÉRTVE A BRITEKET IS, MINTEGY 180 ÉS 276 GIGAWATT KAPACITÁSNAK MEGFELELŐ NAPELEM LEHET TELEPÍTVE AZ IDEI 132 GIGAWATTHOZ KÉPEST.

Összehasonlításképpen, a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (IRENA) szerint 2019 végéig az EU-28 tagállamaira tekintve 191,4 gigawatt kapacitást értek el a szélerőművek, és 156,4 gigawattot a vízerőművek. A hivatalos EU statisztikák szerint pedig a nukleáris energiából származó kapacitást 107 gigawattra becsülik, és az „égethető anyagok” kapacitását további lebontás nélkül 404 gigawattra.

A kapacitás azonban egyáltalán nem ugyanaz, mint a kitermelt mennyiség, így például a szárazföldön telepített szélerőművek majdnem kétszer annyi energiát termelnek telepített megawattonként, mint a napelemek, és a nukleáris erőműveknél ez a szám pedig négyszeres is lehet a kapacitáshoz nézve.

Forrás: portfolio.hu