Olaszország átlépte a 20 GW napenergia kapacitást

A napelemek olaszországi piaca tavaly 7%-kal nőtt, az újonnan épült kapacitások 437 MW-t tettek ki. Ezen belül mindössze 47 MW-nyi telepítés mérete haladta meg az 1 MW-ot – ami világosan mutatja, hogy továbbra is a tetőn elhelyezett napelemek működnek a kereslet mozgatórugójaként.

Share Button

A tetőre szerelt napelemek maradtak a piac legfontosabb tényezői Olaszországban

Kép: Luigi Versaggi/Flickr

 

Az olasz megújuló erőforrásokkal foglalkozó társaság képviselője, Anie Rinnovabili a hálózatüzemeltető Terna cég adatain alapuló előzetes adatai szerint, tavaly Olaszország körülbelül 436,5 MW kapacitásnak megfelelő napelemes rendszert állított üzembe.

A tavalyi évben elért teljesítmény 2017-hez képest 7%-os növekedést jelentett, az új kapacitások elérték a 409 MW-t, és ezekkel együtt Olaszország összesített napelem kapacitása elérte a 20,084 MW szintet. 2016 és 2015 során a regisztrált új beruházások 369 MW és 305MW kapacitást képviseltek.

Négy éven át az olasz napelem piacot elsősorban a tetőre szerelt napelemek uralták, bár az 1 MW energiatermelő kapacitással bíró projektek száma láthatóan élénkülni kezdett, 2017-ben 60 MW, míg 2018-ban 46,9 MW kapacitást ért el új napenergiára épülő parkok formájában.

A tavaly üzembe helyezett 389,6 MW többletet a tetőre szerelt, legfeljebb 1 MW kapacitású napelemek képviselték legnagyobb arányban, a 20 kW-ot meg nem haladó lakóépületeket ellátó rendszerek esetében körülbelül 218,8 MW kapacitással; ezt a 20 és 100 kW közötti tartományba eső modulsorok követtek összesen 75,8 MW kapacitással.

Kitekintés észak felé

Szokás szerint a fejlett, iparosodott északi területek mutatták a legnagyobb mértékű fejlődést – Lombardia, 74,2 MW, Veneto (59,8 MW), Emilia-Romagna (47 MW) és Piedmont (38 MW) új napelem kapacitással. 2017-ben a központi Lazio régió részesedése volt a legnagyobb, mivel Montalto di Castro közelében egy sor támogatás nélküli ipari léptékű projektet fogadott be.

Anie Rinnovabili szerint a nettó elszámolásos rendszer keretében működő lakóépületek, kereskedelmi és ipari létesítmények tetején elhelyezett napelemek tartós növekedése annak köszönhető, hogy a lakástulajdonosoknak az épületekre fenntartható pénzügyi ösztönzéseket, míg a vállalatoknak a befektetett áruk után elszámolható „szuper amortizációt” biztosítottak. Ez utóbbi egy olyan intézkedést takar, amely lehetővé teszi, hogy a vállalat bizonyos eszközök megvásárlása esetén további amortizációt érvényesítsen.

Tavaly az olasz hálózatüzemeltető, a Terna 22,887 GWó napelem rendszer által előállított áramot csatlakoztatott hálózatához – ez körülbelül 4,7%-kal marad el a 2017-ben mért adattól. A napelemekkel előállított energia nagyjából Olaszország energiaigényének 7,1%-át fedezte az elmúlt év során. Az igények túlnyomó többségét hőerőművek látták el annak ellenére, hogy az éves adatokat összevetve 7,6%-os esés jelentkezett az elektromos áram előállítás terén, a teljes fogyasztás 57,4%-át biztosította, mivel az ország fogyasztása 0,4%-kal nőtt, a 2017-ben fogyasztott 320,548 GWó szintről 321,910 GWó szintre emelkedett.

Az olasz kormány célja, hogy a napenergia nagyobb súlyt kapjon, ezt az Európai Bizottság által felülvizsgálandó rendelet útján kívánják elérni, amely – amennyiben jóváhagyják – lehetővé teszi az ipari volumenű megújuló energiák első aukciójának megtartását.

Olaszország gazdasági fejlesztésért felelős minisztériuma nemrégiben új 2030-ig szóló országos, integrált klímavédelmi és energiaügyi tervet adott ki, amelyben az a célkitűzés szerepel, hogy 2030-ra elérjék az 50 GW napelem kapacitást.

Forrás: pv-magazine