Öt év alatt megtérülhetne a háztetős napelem

Share Button
Egy évig monitorozták az adatokat három különböző francia régióban. A modellezés végén az jött ki, hogy ha a háztartások háztáji napelemekkel, önellátásra rendezkednek be, akkor az akár 2000 eurós villanyszámla is drasztikusan lefaragható.

Franciaországban, ahol az atomenergia brutális mértékben (72 százalékkal) veszi ki a részét a villamos energia termelésből, és ahol a kormánytól már ahhoz is forradalmi vállalásra volt szükség, hogy távlatilag a nukleáris energiából származó részarány 50 százalékra csökkentését bevállalják (jelenleg 2035 a céldátum), számoltak egyet.

Illetve, ahogy arról a PV Magazine írt: számolni sokat számoltak, de csak egy dologra voltak igazán kíváncsiak. Arra, mennyit tud villanyszámlán spórolni egy háztartás, ha a lakók napelemet tesznek a házuk tetejére. Az árulkodó nevű, Mi a Napban bízunk startup-cég nem volt rest, több, különböző adottságú francia régióban is megvizsgálta a kérdést. Az adott területen háztartások fotovoltaikus berendezésének egyéves üzemeltetési adatait vetették össze, és ebből vontak le a következtetéseket.

A franciaországi megújuló energiák megfigyelőközpontjaként működő Observ’ER közlése szerint 2019-ben bár jelentősen javult az olyan napelemes rendszerek aránya, amely nem a hálózati rendszerekbe tölti fel, azoknak adja el a termelését, hanem önfogyasztóként működik (ezt hívja a magyar kormányzati kommunikáció „háztáji” napelemes erőműnek), az ágazat fejlődése még jelentősen elmarad az ország lehetőségeitől éppúgy, mint a szomszédos országokban mért eredményektől.

Mindez úgy kapcsolódik az InSunWeTrust számításaihoz, hogy a startup pénzügyi érveket sorakoztatott fel a lakossági napelemes beruházások mellett. Az elkészült három esettanulmány, mely részletesen ismerteti a háztartások 2019-es megtakarításait, azt igazolja, hogy Franciaországban is megéri akár a családi kasszából, önállóan végigvitt napelemes rendszerépítést is bevállalni.

A három helyszín: La Rochelle, Cote d’Azur és Nord Pas-de-Calais. Mindhárom régióban egy-egy négyfős háztartást monitoroztak eg éven keresztül, ahol az elektromos fűtés megsegítésére mindenhol 6 kilowatt (kW) maximális teljesítményre képes fotovoltaikus rendszert telepítettek 2018-ban. Az itt megtermelt, de aktuálisan fel nem használt áramot mindannyiuknál úgy számolták, hogy a fölös áramot a hálózatra 10 eurócentes egységáron adják el (0,1 euro/kWh).

La Rochelle-ben, ahol a háztartás tavalyi éves fogyasztása 11 000 kWh volt, a villanyszámlán ez eredetileg 1850 eurót jelentett volna. A napelemek azonban összesen 8234 kWh áramot termeltek meg, amivel a tulajdonos 732 eurót „alanyi jogon” megtakarított. Ehhez adódott hozzá az a 350 euró, amit a pillanatnyi túltermelés hálózatba eladás hozott a kasszába, valamint az 348 euró, amit az állam – a telepítést követő 5 éven át – támogatásként kifizet. Az 1850 eurós villanyszámlából így La Rochelle-ben sikerült 1430 eurót megtakarítani.

Az elitnél is lefelé kerregtek a villanyórák

A második helyszínen, a Cote d’Azuron élő család fogyasztása 10 377 kWh volt 2019-ben. Ez összesen 1755 euró számlát generált volna, de a napelemes rendszerük 9307 kWh „saját termése” ebből a gyakorlatban 746 eurót megtakarított, az eladott árammennyiség után a családi kasszába 458 euró érkezett, és az állami támogatással így a megtakarítás 1540 eurót jelentett.

Harmadik eset, Nord Pas-de-Calais-ban egy beépített elektromos kandallónak köszönhetően a legnagyobb fogyasztási adattal számolhatott. A tavalyi éves áramfogyasztás itt 12 350 kWh volt, ami 2050 eurós villanyszámlát generált volna. A napelemes rendszer azonban 6573 kWh-t termelt, ami 652 eurós csökkenést generált, ráadásul a pillanatnyi termelési többletet 250 euróért adták el. Az állami prémiummal együtt ez a háztartás 1250 eurót tudott megtakarítani.

A francia matekpéldákba bele lehet ugyan kötni, mivel nem számoltak például a fotovoltaikus rendszerek üzemeltetési költségeivel. Azt figyelembe véve azonban, hogy Franciaországban a villamos energia árak 2019-ben 7,2 százalékkal nőttek – és most, február 1-től további 2,4 százalékos drágulást jelentettek be -, az InSunWeTrust számításai annyit biztosan jeleznek, hogy nem elhanyagolható az a lakossági megtakarítási potenciál, ami a háztartási méretű napelemek felszerelésével és használatával elérhető.

A cég szerint az első évben átlagosan 1350 eurót lehet megtakarítani egy 2000 eurót meg nem haladó éves villanyszámlán.

Ami pedig a rendszerek bekerülési költségét illeti: a magyarországi árajánlatokat alapul véve (az egyszerűség kedvéért: 2,2 millió forint a jelenlegi 337 forintos euróárfolyamon átszámolva picivel több, mint 6528 euró) az látszik, hogy Franciaországban – ahol a piaci méret nagysága, illetve a magyar áfakulcs nagysága miatt sem valószínű, hogy többe kerül egy-egy ilyen ingatlanfejlesztési projekt – mire az 5 évre szóló állami támogatási ciklus kifut, gyakorlatilag megtérült a beruházás.

A jelenleg telepíthető napelemes rendszerek általános jellemzője lett az a gyártói garancia, miszerint a panelek 20 év használat után is képesek legalább a néveleges teljesítményük 80 százalékát produkálni.

Az mnnsz.hu weboldalon található blogbejegyzések és megjegyzések nem feltétlenül tükrözik a szerkesztők véleményét és hozzáállását. Webhelyünk nyitott platform az ipari és a politikai vélemények cseréjéhez. Észrevételeit az info@mnnsz.hu címen várjuk.