Ötvenkét hektáron épülhet napelempark Debrecenben

Share Button

A beruházás tökéletesen illeszkedik a város fenntartható fejlődést célzó elképzeléseihez.

Naperőmű épül Debrecenben, a kormányhatározatról szóló döntés a Magyar Közlönyben jelent meg. A közlöny szeptember 29-ei számában részletezett projekt kedvezményezettje az MVM Zöld Generáció Kft., a cég 4 milliárd 297 millió forintos támogatásban részesül a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programban. A beruházás célja egy 24 megawatt névleges teljesítőképességű fotovoltaikus erőmű megvalósítása Debrecen déli részén, amely a repülőtér üzemi területén épülne meg.

Az önkormányzat részéről már 2019-ben felvetődött, hogy új környezetpolitikára van szükség a városban, össz­hangban azokkal a folyamatokkal, amelyek sokkal felelősségteljesebb gondolkodást képviselnek a város és környezete, valamint a bolygó jövője és fenntarthatósága szempontjából.

Cél a fenntarthatóság

A Debrecen 2030 programban ez az elképzelés már sokkal hangsúlyosabban jutott érvényre, hiszen a város természetes felszíni vízhez való kapcsolódása a Civaqua programon keresztül kulcsfontosságú célként jelent meg. A kormány támogatásával mára a megvalósulás szakaszába került ez a projekt, az első ütem kivitelezési szerződését már alá is írták. Mindemellett zajlanak a megújuló energiaforrást előnyben részesítő fejlesztések is a város intézményrendszereiben, továbbá hamarosan lezárul az elektromos autóbuszok beszerzésére irányuló debreceni tender. – Az egyik nagy vállalásunk közé sorolható, hogy a repülőtér déli oldalán, a kifutópálya mellett, egy 52 hektáros, 3 kilométer hosszan húzódó területen új napelemparkot létesítsünk – közölte Papp László, Debrecen polgármestere a beruházás részleteire irányuló kérdésünkre.

Hozzátette, hogy a szolárpark évente 33 ezer tonna üvegházhatást okozó gáz kiváltására lesz alkalmas, és ez jelentősen hozzájárul majd a város fenntarthatóságához és a környezetvédelemhez. – A 24 megawatt teljesítőképességű napelempark a zöld­energia betáplálásával az elosztórendszerbe lehetővé teszi, hogy a Déli Ipari Park az ország egyik legjelentősebb, zöldenergiával együttműködő, nagy iparterülete legyen a jövőben.

„A már betelepült és a még érkező nagyvállalatok számára kulcskérdés, hogy környezettudatosan működjenek”

– jegyezte meg a polgármester.

Papp László, Debrecen polgármestere | Fotó: Napló-archív

– Fontos megjegyezni, hogy a szolárpark nem művelés alatt álló területen, hanem a repülőtérhez tartozó, a kifutópályától biztonságos távolságban elhelyezkedő üzemi területen létesülhet majd – szögezte le Papp László.

A város gazdasági fejlődése eddig nem látott energia­igényt indukált az elmúlt években, 2019-ben az áramszolgáltató akkori legnagyobb zöldmezős beruházásként transzformátorállomást létesített a hatszáz hektáros Déli Ipari Park szomszédságában, évi 58 megawatt teljesítménnyel, kiszolgálva a betelepülő nagyvállalatok igényeit. Már akkor nyilvánvalóvá vált, hogy a BMW-beruházás további energetikai fejlesztéseket tesz majd szükségessé, ennek eredménye ma már látható a gyárépítés területének délkeleti sarkában, ahol egy elektromos alállomás létesült 100 megawatt teljesítménnyel.

MI

Borítókép: A repülőtér üzemi területén létesülne az új debreceni szolárpark

Forrás: haon.hu