Polikristályos napelem

Share Button

A polikristályos napelem rendkívül népszerű napelem technológiának számít. Hazánkban is az egyik legelterjedtebb típus. Természetesen vannak előnyei és hátrányai, amiket érdemes ismerni, mielőtt belevágunk a napelem rendszer kiépítésébe.

Ebben a cikkben bemutatjuk érthetően és röviden a polikristályos napelem technológiát.

Kristályos napelem típusok

A kristályos napelem típusok szilícium kristályból készülnek, ezért soroljuk őket egy kategóriába. Csak az eljárás módjában különböznek, ami főbb tulajdonságaikat is meghatározza. Az úgynevezett kristályos napelem típusok közé tartozik a polikristályos és a monokristályos napelem technológia. A vásárlás előtt állóknak érdemes megismerniük, hogy melyik napelemnek milyen a hatásfoka, és melyiket is érdemes alkalmazni, hiszen egy költséges és hosszú távú befektetésről van szó.

A mono- és polikristályos napelem technológiákat a Monokristályos és polikristályos napelem összehasonlítása című cikkben.

Polikristályos napelem

Ez a típusú napelem is több cellából épül fel, de már nem egy, hanem több kristály alkotja, és kékes-lila a színük. Magukat a kristályokat öntecsben, azaz tömbben növesztik, majd vékony szeletekre vágják fel, ezáltal kapják meg a cellákat. Ezeket ónszalaggal forrasztják össze, illetve többrétegű védőburokba helyezik el.

A polikristályos szerkezet kialakítása során a cél az, hogy számos kisebb kristályból álljon össze végül a napelem, így előállítása lényegesen kevesebb időbe kerül és emiatt az előállítás energiaigénye is kisebb.

Mivel olcsóbb a gyártási költségük, ezért a beszerzési áruk is kedvezőbb. Jellemzően a polikristályos napelemek hatásfoka 13-18%, de a hőterheléseket nem bírják annyira, mint a monokristályos panel.

A tájolásra és dőlésszögre sem annyira érzékeny, ezért telepítésekor, sokkal nagyobb volumenű felhasználási lehetőséget biztosít. Ennek is köszönhetően Magyarországon ez az egyik leggyakoribb típus a költségeknek köszönhetően. A világon is vezető típusnak számít, hiszen ebből épül fel a legtöbb erőmű és háztartási méretű napelemes rendszer is.

 

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség ingyenesen és kötelezettségektől mentesen biztosítja Önnek a napelem és napkollektor árajánlat kérés lehetőségét 300 megbízható, elismert tagvállalataitól!

polikristályos-napelem-arajanlat

Polikristályos napelem élettartama

A poli- és a monokristályos napelemek élettartama nem sokban különbözik. Többségében, mindkét típus, mindegyik termékére vállalják a gyártók a megközelítőleg 30 év élettartamot. Teljesítmény garancia esetén pedig átlagosan 25 év a teljesítmény 80%-ra.

Polikristályos napelem hatásfoka

A hatásfok esetében már nagyobb eltérésekről, egyedi jellemzőkről beszélhetünk. Általánosan elmondható, hogy a monokristályos napelem hatásfoka jobb, mint a polikristályos technológiáé. a monokristályos típus esetén nagyjából 16-19 %-ról beszélhetünk, míg a polikristály esetén „csak” 13-18% körül hatásfokot szokás megadni. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a hatásfok alapján ki lehetne jelenteni, hogy a monokristályos technológia jobb, hiszen a helyzetet árnyalja a teljesítmény kérdése is.

Polikristályos napelem teljesítménye

A monokristályos napelemek jobban teljesítenek a direkt napsugárzásban, a polikristályos típus viszont a szórt napfényben, vagyis a felhős időben nyújt jobb teljesítményt. Ezért Magyarországon az előnyök és hátrányok kioltják egymást. Emiatt hiába jobb a monokristályos napelem hatásfoka, a felhős időszakok esetén a polikristályos teljesít jobban. Nem nagy a különbség éves szinten, de alapvetően a polikristályos szolár panel teljesít jobban.

Polikristályos napelem mérete

A valamivel kisebb hatásfok miatt a polikristályos napelemekből többre van szükség, ugyanazon eredmény eléréséhez, ezért a helyigénye is nagyobb, mint a monokristályos típusnak, de az igényektől, a kihasználtságtól és a pénzügyi lehetőségektől függően mérete egyedileg változhat ennek a napelemrendszernek is.

A Napelem típusok bemutatása című cikkben részletesen bemutatjuk a főbb napelem technológákat.

Összefoglalva

A polikristályos napelemek bár látszólag kevésbé hatékonyak, de egyéb tulajdonságai miatt, mint a szórt fényben való jobb teljesítmény, a polikristályos napelemekbe való beruházás egy komolyan megfontolandó lépés, ezért mindenképp forduljon szakemberhez a döntés megkönnyítéséhez.

 

Érdekli a napelem téma? Rendszeresen frissülő tartalommal, a legújabb hírekkel, újdonságokkal és hasznos információkkal várjuk a Napelem oldalunkon! Érthetően szakemberektől!