Szervezetek sürgetik az engedélyeztetés egyszerűsítését Olaszországban

Olaszországban félbehagyták a naperőműveket és súlyos késésekre kell számítani engedélyeztetési problémák miatt.

Share Button

Kép: European Energy

A SolarPower Europe csatlakozott az olasz kormány felé küldött felszólításhoz, hogy alkosson ambiciózusabb Egyszerűsítési Rendeletet (Simplification Decree) a megújulók hadrendbe állításának felgyorsítása és a tiszta energia célok elérése érdekében.

A lobbicsoport olyan egyszerűsített rendszer kialakítására szólít fel, amely képes feloldani a megújuló projektek engedélyezésének szűk keresztmetszetét, amely Olaszországban visszafogja a bővítést.

Jelenleg az összes megújuló energiával kapcsolatos projektnek csaknem a fele félbeszakadt, míg a projektek másik fele az engedélyek kiadása előtt akár hat évnyi késedelmet is szenvedhet.

Az Olasz Gazdaságélénkítés Terv (Italian Recovery Plan) részként május 31-én közzétett Egyszerűsítési Rendelet célja a 191 milliárd euró (227 milliárd USD) összegű uniós alapokhoz való hozzáférés volt. Most folyik az erről szóló parlamenti vita.

A SolarPower Europe más, többek között a WindEurope, az ANEV, az ANIE Rinnovabili, az Elettricità Futura és az Italia Solare nevű szervezetekkel közösen azt az álláspontot képviseli, hogy ez nem eléggé erőteljes és felülvizsgálatra szorul, kezdve az „megújulókat célzó újrafejlesztési projektekre vonatkozó rendelkezéseivel”.

„Olaszországban hatalmas potenciál rejlik a fotovoltaikus termelésben, de ezt a kapacitást nem lehet elérni az adminisztratív akadályok lebontása nélkül” – vélte Walburga Hemetsberger, a SolarPower Europe vezérigazgatója.

Olaszországnak évente több mint 7 GW megújuló kapacitást kellene üzembe helyeznie ahhoz, hogy elérje az EU Green Deal kezdeményezésében foglalt céljait. A SolarPower Europe adatai szerint mostanában évente mindössze 1 GW bővítést sikerült elérni, és ha marad a mostani tempó, akkor 2090-re fogják elérni a 2030-re kitűzött célt.

Az engedélyezés korlátainak felszámolása az egyik szükséges lépés a szolár telepítések felgyorsítása érdekében, míg a megújuló energiáról szóló uniós irányelv, a RED II [Renewable Energy Directive] átültetése az ország törvényeibe szintén kulcsfontosságú lehetőség a napelemes rendszerek újrafejlesztésének leegyszerűsítése terén.

A 2018 végén kialakított RED II már a második változata a tagországok tiszta energiára vonatkozó célkitűzéseit meghatározó EU-s irányelvnek.

Forrás: pv-magazine

Kapcsolódó témájú cikkeink:

A Trina Solar 86 MW-nyi modult szállít Olaszország legnagyobb támogatás nélküli napelem erőművéhez

Olaszország 115 MW napelemet telepített 2020 első negyedévében

Olasz háztulajdonosok most ingyen telepítenek napelemes rendszereket