Szigetüzemű napelem rendszer

Share Button

A napelemes rendszerek esetén sokszor emlegetik a szigetüzemű napelemes rendszereket, valamint a hálózatra visszatápláló rendszereket. A legtöbb szó egyértelműen az utóbbiról esik ,hiszen sokan bevételi és gyorsabb megtérülési lehetőséget látnak ebben a kivitelben. Azonban a szigetüzemű napelemes rendszereknek is megvannak a maguk előnyei, ezért most ezzel a típussal foglalkozunk részletesebben.

Hol telepíthető sziget üzemű napelemes rendszer?

Azon a helyeken ahol nincsen a közelben villamos hálózat vagy a fogyasztás mértékéhez képest túlságosan bonyolult volna a hálózathoz való kapcsolódás, szigetüzemű energiatermelő rendszert lehet érdemes kialakítani. Az önálló rendszerben való működés ugyanis a napelemes rendszerek alapvető feladata.

Hálózati kapcsolat nélkül ugyanis csak annyi energiát tudunk felhasználni amennyit a napelemes rendszerünk megtermelt, így folyamatos visszajelzést kapunk energiafogyasztásunk alakulásáról. Ez szinte automatikusan fogyasztásunk csökkenését és ezáltal az energiatudatosság megerősödését is eredményezheti.

A szigetüzemű rendszer képes tehát teljesen önfenntartó rendszerben működni. Ezzel a megoldással például tanya, vadászház, hétvégi ház, nyaraló, hajó, lakó autó vagy akár a saját otthonunk áramellátása is megoldható.

Szigetüzemű napelemes rendszer működése

A szigetüzemű napelemes rendszerek esetén a napelemek által megtermelt energiát nagy kapacitású akkumulátorokban tároljuk. Az akkumulátorok töltését illetve kisütését a töltésvezérlő irányítja, ezen felül pedig a kisfeszültségű (12–24 V) fogyasztók áramellátását is biztosítja.

Egy inverter segítségével az akkumulátorok által biztosított egyenáramot 230 V, 50 Hz-es váltakozó árammá tudjuk transzformálni, amellyel a legtöbb elektromos fogyasztó működtethető.

Szigetüzemű napelemes rendszer költségei

Egy szigetüzemű napelemes rendszer bekerülési költsége egységnyi hasznosított energiamennyiségre vonatkoztatva megközelítőleg 50-70%-kal magasabbak, mint a hálózatra tápláló rendszerek esetén. Ez köszönhető többek között az akkumulátor telep költségeinek és a tárolókapacitás korlátozott méretének is. A hálózati kapcsolattal kiépített napelemes rendszer tehát olcsóbb, és egy gyorsabban megtérülő beruházás lehet.

Szigetüzemű napelemes rendszere előnyei

A szigetüzemű rendszerek tehát bár költségesebbek, mint a hálózatra visszatápláló rendszerek, de ég így is számos előnnyel rendelkeznek, amik miatt megérheti egy ilyen rendszer kialakítása. Ezek az előnyök az alábbiak:

  • független minden áramszolgáltatótól

  • ingyen energiát biztosít a napfényből nyerve

  • engedélyek nélkül használható, üzemeltethető

  • áramszünet esetén is biztosított az áramellátás,

  • villamos hálózattal nem rendelkező területre is telepíhető

  • adómentes

  • működtetése nem igényel speciális ismereteket.

  • nincs káros anyag kibocsátása.

Szigetüzemű napelemes tervezése

Sziget üzemű rendszer tervezésekor érdemes összegyűjteni, hogy milyen elektromos fogyasztókat is szeretnénk üzemeltetni. Ezen fogyasztók esetén fontos. hogy mekkora a teljesítménye (W), és átlagosan mennyi ideig üzemeltetnénk hetente.

A tervezésnél célszerű figyelembe venni még, hogy időszakosan (pl. csak nyáron) üzemeltetjük a rendszert, vagy egész évben. Ha csak nyáron, akkor kevesebb napelemmel is megtermelhetjük a szükséges energiát. Ha egész évben kívánjuk használni a rendszert, akkor célszerű felkészülni a felhősebb napokra is amikor kevesebb a napsütés, így a napelemek is kevesebbet termelnek.

A szigetüzemű napelemes rendszerek tervezésekor tehát 3 fő szempontot kell figyelembe venni:

  • az év melyik időszakában.

  • mekkora teljesítményre van szükség

  • mennyi ideig kell biztosítani ezt a teljesítményt

Összegezve:

A szigetüzemű napelemes rendszerek tehát kiváló megoldást kínálnak azoknak akik teljesen függetlenedni szeretnének a közhálózattól, illetve azok számára is jó opciót kínál, akiknek a hálózatra való csatlakozás problémát jelentene. Bármely eshetőség is álljon fent, azonban mindenképp komoly hangsúlyt kell fektetni a megfelelő tervezésre, hiszen ez garantálhatja a gondtalan működtetést.

Ha szeretné a legjobb napelemet kiválasztani, akkor a Melyik a legjobb napelem? című bejegyzésünkben sok tippet találhat.