Szinte minden ellene szól, mégis csökken a napenergia-termelés hazai ára

Share Button
Meglepő, hogy a legutóbbi METÁR-tenderen tovább mérséklődtek a pályázók által benyújtott ajánlati árak, tekintettel a beruházási költségek elmúlt időszakbeli emelkedésére, illetve a bevételi oldalon várható csökkenésre – véli a hazai napenergia szektor egyik vezető szereplője.

Amint arról korábban a Portfolio is beszámolt, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) közzétette a megújuló energia támogatási rendszer harmadik pályázatának bontási adatait. A közzétett adatok ugyan nem egyenértékűek a pályázat végeredményével – melynek kihirdetése 2021 októberében vagy novemberében várható -, de a korábbi tapasztalatok alapján azért nagyon sokat elmondanak a várható végső eredményről is.

A bontási adatok legfontosabb tanulságai a következők:

  • A 2021. április 30-án meghirdetett legutóbbi METÁR-tenderen benyújtott pályázatok elsöprő többsége a korábbiakhoz hasonlóan ezúttal is naperőművek tervezett létesítéséhez kapcsolódik, mindössze egyetlen más jellegű technológiával (hulladéklerakóból származó gázt hasznosító 0,5 MW-os erőmű) nyújtottak be pályázatot.
  • A megújuló energiaforrásból történő villamosenergia-termelésre kapható támogatásért jelentkező pályázók összesen 1009 GWh-ra igényeltek támogatást a kiosztható 300 GWh-val szemben, vagyis a túljelentkezés (vagy kompetíciós ráta) mintegy három és félszeres volt. Ez ugyan meghaladja a 2019-es első pilot tender 2,6-szoros túljelentkezését, azonban elmarad a 2020-as pályázat 5,5-szörös rátájától, ami az érdeklődés csökkenését jelzi.
  • A túljelentkezés annak ellenére mérséklődött, hogy az előző tenderhez képest 390 GWh-ról 300 GWh-ra (/év), vagyis közel negyedével csökkentették a kiosztható mennyiséget. Az érdeklődés lanyhulása a nagy kategóriában jóval nagyobb mértékű volt, mint a kis kategóriában: előbbieknél 5,3-ról 3,5-re, utóbbiaknál 3-ról 2,6-ra süllyedt a kompetíciós ráta. Pedig a kiosztható mennyiség csökkentése kizárólag a nagy kategóriát érintette.
  • Az előző tenderhez képest a kis kategóriában (0,3 MW-nál nagyobb, de 1 MW-nál kisebb névleges teljesítőképességű erőműegységek) 40-ről 50 GWh-ra nőtt a kiosztható támogatott villamosenergia-mennyiség korlátja, a pályázók által igényelt mennyiség pedig 118-ról 130 GWh-ra nőtt. A nagy kategóriában (legalább 1 MW, de legfeljebb 20 MW-os névleges teljesítőképességű erőműegységek) ezzel ellentétes irányú változás történt, és 350-ről 250 GWh-ra vitték le a korlátot, az igényelt mennyiség pedig látványosan, 1842 GWh-ról 879-re, vagyis kevesebb, mint felére zuhant.

Forrás/bővebben: portfolio.hu