Szív, sűrít és fúj, de nem kipufog: épülhet az óriási levegőkompressziós energiatároló

Share Button

Jelentős méretű állami támogatást kapott Kanadában a Hydrostor új projektje, az 500 MW teljesítményre képes, fejlett technológiójú, sűrített levegős energiatároló rendszer 2024-re kész is lehet.

A támogatásból érkező összeget a cég az alapvető mérnöki munkákra és tervezés befejezésére fordítja. Ennek végére érve kezdődhet meg az építkezés. A projekt a Hydrostor már kereskedelmi üzemben lévő Goderich tárolójának mintájára készül, csak nagyobb lesz. Az Ontarioban megépített Goderich-i létesítmény, melyet az ottani hálózati üzemeltető a csúcsidőszakok kezelésére szerződtette le, 1,75 MW maximális teljesítmény méret mellett legfeljebb 15 MWh tárolói kapacitásra képes.

Los Angelestől északkeletre is dolgoznak egy rendszeren, ami 500 MW csúcskapacitásra lehet képes, akár 12 órán át. Ezzel a beruházással úgy számolnak,hogy 2024-ben be is kapcsolható a rendszerbe. Ez a méret és határidőminta a második kanadai projekthez is.

A sűrített levegős energiatárolási technológiának egy másik megoldásáról korábban már beszámoltunk: az Egyesült Királyságban építeni kezdik Európa legnagyobb sűrített levegős energiatároló rendszeré. A Highview Power azonban a folyékony levegős energiatárolásra fókuszál, és a hosszútávú energiatárolási megoldásokra specializálódott Carlton Power-rel együttműködve épülő energiatároló rendszer nem lesz 500 MW-ra képes. „Csak” 50 MW lesz a legnagyobb pillanatnyi teljesítménye, és a létesítményt 250MWh energiatárolási kapacitásra méretezik.

Forrás: napi.hu