Tegnap volt az Intersolar Europe 1. napja: remény Európa fotovoltaikus gyártói számára

2019 óta most először megnyitotta kapuit az Intersolar Europe kiállítás.

Share Button

 

Beatriz Roza, a Sticky Solar Power vezérigazgatója: „Mindenki az Európában folytatott gyártásról beszél, most már csak meg kell valósítanunk.”

Remény Európa fotovoltaikus gyártói számára

A napelem modulok emelkedő árai és a késleltetett projektek ellenére sz Intersolar Europe első napja pozitív hangvétellel zárult. A gyártásra alkalmas berendezések európai beszállítóinak hangulatát optimizmus jellemzi, arra számítanak, hogy a következő pár évben sok kapacitást fognak üzembe helyezni a kontinensen, és remélik, hogy ez az Egyesült Államokra is kiterjed.

Többek között a lézeres berendezések szakértője, a német 3D-Micromac, a stringer berendezéseket szállító Teamtechnik, a laminálógépeket szállító olasz TekniSolar mind élénk keresletet várnak az európai gyárak részéről az elkövetkező években.

Európa gyártóként történő visszatérése még csak a kezdeténél tart, azonban még nem dőlt el, hogy a kiállításon ma tapasztalt derűs légkör igazi, megépítésre kerülő projektekké váltható-e a jövőben. Ahogy Beatriz Roza, az új, forrasztás helyett szalagokkal végzett cellacsatlakoztatási folyamatot kínáló svéd cég, a Sticky Solar Power vezérigazgatója fogalmazta meg tegnap: „Mindenki az Európában folytatott gyártásról beszél, most már csak meg kell valósítanunk.”

Polírozott beton a fenntarthatóságért

Megjelenhet divatos otthonokban tervezők által használt anyagként is, de ugyanakkor fenntarthatóbb anyag választását jelenti az Intersolar padlóján 2021-ben: ez a csiszolt beton.

A szőnyeg kihagyásával a „The smarter E” szervezői kétségtelenül megspóroltak pár eurót, ugyanakkor kiküszöböltek 12 000 m2 hulladékot is – mivel nem kell kidobni minden egyes esemény végén.

Az új megjelenés lehetőséget biztosított a modulok tisztításával foglalkozó Solarcleano cégnek képességük bemutatására.

 

Finn napelem inverter hagyományok

Amikor Európai gyártásról beszélünk, sokaknak a fotovoltaikus modul gyártósorok jutnak az eszükbe. Finnországban azonban egy új, Ampner nevű cég lépett előre, hogy újabb nagyszerű finn hagyományt elevenítsen fel: a fotovoltaikus inverterek gyártását.

Mika Jantunen társalapító és vezérigazgató azt mondta, hogy az Ampner székhelyéül szolgáló Vaasa városában a villamosmérnöki tudomány mindig is a foglalkoztatás elősegítője volt, ezzel foglalkozó cégek tucatjai működnek a régióban. Jelenleg Mika 50 hagyományos finn inverter gyártót foglalkoztat, akik havonta akár 1000 inverter összeszerelésére is képesek – vagy évente 300-400 MV-nak megfelelőt.

Az ACE 300 PV révén a vállalat 300 kW-os sztring invertert dobott piacra, amely 48 sztring kezelésére képes. „Azt akartuk, hogy a miénk legyen a legnagyobb inverter” – mondta Mika a berendezés legnagyobb méretéről. A nehezen kivívott piaci részesedésért az éles versenyben folytatott közdelem során Mika szerint nagy segítséget jelent, hogy az Ampner csapat nem kezdő a szolár vagy az inverterek területén. Évtizedek óta részesei voltak villamosmérnöki folyamatoknak és egyes részegységek beépítésének. „Most felhasználhatjuk az évek során megszerzett know-how-t”.

 

Az újrahasznosításhoz először visszanyerés szükséges 

Steven Davies a DuPont Teijin Films piacokért felelős vezetője, a cég a Mylar anyagot mutatja be, amely napelemek hátlapjául szolgálhat. Jelezte, hogy bár már képesek műanyag italpalackokból és egyéb fogyasztói árucikkekből kinyert polietilén-tereftalát (PET) nagyarányú felhasználásával előállítani az anyagot, a napelem modulok újrahasznosítási modelljénél a „zárt lánc” létrehozásához olyan folyamatok kifejlesztésére lenne szükség, amelyeknek köszönhetően a termék életciklusnak végén le tudnák választani a termékből az értékes anyagokat.

A DuPont Teijin standjánál régi feldarabolt hátlap anyagokat is bemutat, ezek készen állnak rá, hogy ismét belépjenek a gyártás folyamatába, ez az olasz hátlapgyártóval, a Coveme-vel folytatott együttműködés része. Davis azonban arról is beszámolt, hogy ez a folyamat nagyüzemben jelenleg még nem költséghatékony, emiatt az újrahasznosított PET gyártásba integrálásának költsége meghaladja az új anyagok előállításának költségét. Bár a hulladék modulok egyre halmozódnak fel, még évekre vagyunk attól, hogy ipari nagyságrendben kidolgozzuk ezeket a folyamatokat.

 

Forrás: pv-magazine

Kapcsolódó témájú cikkünk:

Törölték az Intersolar Europe kiállítást