Tényleg lehet nullás a villanyszámla?

Share Button
Törvény biztosítja, hogy az áramszolgáltató átvegye a napelemekkel megtermelt energiát.

A napenergia megújuló energiaforrás, egy napelemes rendszer nem bocsát ki káros anyagokat, vagyis környezetvédelmi szempontból összehasonlíthatatlanabbul előnyösebb megoldás, mint a hálózati áram fogyasztása. Ez pedig manapság egyre többet számít. De annak is tudunk jó okot mondani, aki a költségeit szeretné csökkenteni vagy átcsoportosítani.

– A napelemes rendszerrel – megfelelő méretezése esetén – egy család teljes villanyszámlája kiváltható. A fogyasztónak lehetősége van elszámolási időszakán belül szaldózni az energiatermelését és energiafogyasztását, vagyis nem kell abban a pillanatban elfogyasztani a villamos energiát, amikor megtermelte, mégis csökkenti vele az éves fogyasztását – válaszolta a Napló kérdésére Varga Ivett, az E.On Hungária Regionális kommunikációs szakreferense.

Tehát alapos tervezéssel, minőségi anyagokkal örökre búcsút mondhatunk a villanyszámlának. Felvillanyozó gondolat, nemde?

A napenergia hasznosításának egyik legkényelmesebb módja a hálózatra visszatápláló napelemrendszer telepítése. Az aránylag egyszerűen felépíthető egység egyik legjelentősebb eleme pedig a napelempanelek.

A napelempaneleket ideális esetben a tetőre szerelik fel alumínium tartószerkezet segítségével. Ha nem áll rendelkezésre elegendő tetőfelület, lehetséges a földi telepítés is; ennek viszont az inverter kiválasztásánál van jelentősége.

Ez a másik döntő tényező: az inverter a napelem által összegyűjtött és egyenárammá alakított energiát váltakozó árammá alakítja – hiszen a háztartási villamos fogyasztók ezt tudják hasznosítani – és biztosítja a villamosenergia-hálózathoz való csatlakozást. A hagyományos invertereknél a napelemek elhelyezésére szolgáló tetőfelületnek lehetőleg egységes dőlésszögűnek, tájolásúnak és árnyékolástól mentesnek kell lennie, de létezik olyan is, amellyel különböző dőlésszögű és tájolású tetőfelületeken elhelyezett napelemeket is össze lehet kötni. Ám a legfontosabb: az inverter által átalakított áram kétirányú mérőórán megy keresztül, mely egyszerre képes mérni a termelt, illetve a fogyasztott energiát is. Itt van a kutya elásva!

Többet termelünk

Képzeljünk el egy családot, amint tagjai egy júniusi hétfő reggelen készülődnek munkába, iskolába. Pörög a villanyóra: forró víz folyik a fürdőszobában, a mikróban kakaó melegszik, a villanytűzhelyen rántotta sül, szól a rádió. Kint ragyogóan süt a nap, odabent a belőle kinyert energia fogy. Aztán mindenki elindul, a ház kiürül, elcsendesedik, de a nap továbbra is süt, a napelemek termelik az áramot. Ez pedig nem vész kárba, hanem bekerül a hálózatba. Este, mikor mindenki hazaérkezik, és ismét megnő az áramfogyasztás, naplemente után a család erről a hálózatról használ áramot. S mivel a mérőóra mindkét irányba mér, egyszerű matek az egész: tudjuk, mennyi energiát termeltünk és mennyit fogyasztottunk; csak akkor fizetünk, ha többet használtunk el a megtermeltnél. Ideális esetben nincs különbség, sőt kevesebb lehet az elfogyasztott mennyiség.

Törvény biztosítja

Ha szeretnénk ezt elérni, napenergiával működő háztartási méretű kiserőművet, azaz HMKE-t kell létesítenünk, olyan villamosenergia-termelő berendezést, kisfeszültségű magán- vagy összekötővezeték-hálózatra csatlakozik, és teljesítőképessége maximum 50 kVA. Mivel egy átlagos háztartás éves energiafogyasztása 3000-6000 kWh, ez szinte mindenhol megvalósítható. Az E.On tájékoztatása szerint egyre többen élnek is a lehetőséggel, az elmúlt évben – ahogyan a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal jelentésében olvasható – összesen 81,9 MW új napelemet telepítettek; az év utolsó negyedévében 3060 háztartási méretű kiserőmű csatlakozott a hálózatra, s ezek mind napelemes rendszerek voltak. Közülük 2558 napelemes HMKE-t magánszemélyek létesítettek. A lehetőség pedig mindig adott lesz, hiszen törvény írja elő, hogy az áramszolgáltató a családi házak kiserőműveitől átvegye a megtermelt energiát.

Az áramszolgáltató arra hívja fel azok figyelmét, akik napelemes rendszer kialakítását tervezik, hogy kellően körültekintően járjanak el a szolgáltató kiválasztása során. A piacon kínált napelemek között óriási különbségek lehetnek, ezért érdemes szem előtt tartani néhány szempontot. Lényeges a napelem márkája, és az, hogy hol, melyik országban gyártották. A termék és a teljesítmény garanciája is döntő, és hogy ezeket a forgalmazónál vagy a gyártónál lehessen érvényesíteni – hiszen akár több évtizedes garanciával kell rendelkezniük. Hasonló okból azt is érdemes megvizsgálni, milyen múlttal rendelkezik az adott napelemforgalmazó cég – senki sem szeretné, ha a vállalkozás egyik napról a másikra megszűnne; ennek az esélye pedig egy stabil, több évtizedes múltra visszanyúló vállalat esetén csekély. A napelemrendszer telepítésének folyamatáról pedig pontos tájékoztatást nyújt a szolgáltató honlapja.

PtkI

Forrás: haon.hu