Tetőfelület mérete napelemes rendszerhez

Share Button

A napelemes rendszer nagy előnye, hogy használata nem jár semmilyen természetkárosító hatással. Megújuló energiaforrás, amelyet Magyarországon bárki alkalmazhat, aki hajlandó és képes beruházni egy napelemes rendszerre. Ahhoz, hogy tudjuk, mekkora felületre van szükség a kialakításához, számításokat kell végeznünk.

Ebből a cikkből kiderül, hogy mekkora tetőfelületre van szükség egy napelemes rendszerhez.

Tetőfelület mérete napelemes rendszerhez

A napelem mérete nagyban függ a villamosenergia fogyasztástól. Emellett fontos a ház mérete és a benne lakók száma. Persze ez sem fedi le teljesen a kalkulációt, hiszen az sem mindegy, hogy fiatalok vagy idősek lakják az ingatlant.

A legtöbb esetben 10-12 panel már elegendő lehet egy normál méretű családi házra. Ennek ára nagyjából 1 millió forint körül van, de ennek kiszámításához mindenképpen kérjen árajánlatot. Ezzel a napelem mérettel évi 3600 kWh-os fogyasztást takaríthatunk meg, amely nagyjából egy havi 12 ezer Forintos villanyszámlának felel meg.

Egy háztetőre maximum 20 darab panel fér el. Egy ilyen darab körülbelül 1,5-1,7 négyzetméternyi helyet foglal el, amely nagyjából 17 kg súlyú. Ez 20 esetén már 40 négyzetméter, és bár a tető nagyobb, a napsugárzás ennél nagyobb helyre nem süt kellő mennyiségben a nap minden szakaszában.

Téves elgondolás viszont, hogy a napelem telepítéséhez meg kell változtatni a tetőszerkezetet. A rendszer felszerelése pár cserép elmozdításával és visszahelyezésével jár. Nincs szükség a tető átalakítására.

Mennyi áram érhető el a jól felszerelt napelemmel?

Magyarországon az éves napsütéses órák száma meghaladja a 2000-et. A napelem tájolása jelentősen befolyásolhatja a rendszer hatékonyságát. Ha déli irányba elhelyezett, 25-35 fokos dőlésszögű, ferde tetőre szerelt napelemmel rendelkezünk, akkor akár évente 1200 kWh/kWp termelés is elérhető. Ez lefordítva annyit takar, hogyha az éves fogyasztás kWh számát elosztjuk 1200-zal, akkor kiderül, hogy hány kW-os napelemes rendszerre van szükségünk. Jellemzően tehát nagyjából 2,5 kW és 5,3 kW közötti rendszermérettel lehet kalkulálni egy családi ház esetében.

DK-i vagy DNy-i tető esetén 5-6%-kal többre, egy K-i vagy Ny-i felületre pedig már jóval több panelre van szükség. Nagyon nem mindegy tehát a családi ház fekvése sem. A DK-i és DNy-i fekvés esetén legjobb esetben 90%-os hatékonysággal számolhatunk, míg a K-i vagy Ny-i esetén ez az érték maximum 80%.

Összegezve:

A napelemes rendszer mérete tehát függ a tető tájolásától, a házban élők számától és életstílusától és nem utolsó sorban a korábbi áramfogyasztástól. Az, hogy mekkora tetőfelületre van szükség, viszonylag egyszerűen kiszámolható. Azt is könnyen megtudhatja, hogy mennyi áram érhető el egy jól felszerelt napelemmel. Itt is fontos szempont a tető fekvése és árnyékoltsága. Napelemes árajánlat kérés pedig már nálunk is lehetséges. Ehhez szükséges a lakóház mérete, fekvése, a lakók létszáma és a korábbi energiafogyasztási adat.