Továbbra is az „okozó fizet” elvet kell alkalmazni a regionális teher-újraelosztás költségszámítási módszertanában

Share Button
Az Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynökségének (ACER) Fellebbezési Tanácsa helybenhagyta az ügynökség első fokon hozott döntését, mely szerint a közép-európai régió villamosenergia-átviteli hálózatait terhelő hurokáramlások költségeit az okozó tagállamok átviteli-rendszerirányítói kötelesek viselni. Az „okozó fizet” elv megerősítésével sikerült megvédeni a magyar érdekeket, így hazánk továbbra is csekély költségviselési részarányra számíthat – hangsúlyozta a döntéssel kapcsolatban Ságvári Pál, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettese.

Az Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynöksége (ACER) 2020. november 30-án hagyta jóvá a közép-európai villamos energia kapacitásszámítási régió (Core-régió) teher-újraelosztási és ellenkereskedelmi költségfelosztására vonatkozó módszertant. A módszertan célja az volt, hogy megállapítsa az egységesen érvényes teher-újraelosztás és ellenkereskedelem alkalmazásából fakadó költségek megosztásának elveit és eljárásrendjét az adott régióban együttműködő tagállamok átvitelirendszer-üzemeltetői között.

A dokumentum sarkalatos eleme volt az úgynevezett hurokáramlások miatti költségviselés kérdése, amellyel kapcsolatban a módszertan az „okozó fizet” („polluter pays”) elvet alkalmazta. A hurokáramlások olyan származtatott teljesítményáramlások, melyek az árzónák belső kereskedelmi ügyleteiből eredő áramlások, de fizikai leszállításuk az érintett árzónán kívül, a szomszédos árzónákban is teljesítményáramlásokat okoz. A módszertan kimondta, hogy hurokáramlásokért elsősorban a jelenséget okozó tagállamok átviteli-rendszerirányítói felelősek, vagyis az ebből fakadó, a régió más országaiban, így hazánkban is jelentkező költségeket nekik kell megtéríteniük.

Az „okozó fizet” elv alkalmazása miatt a francia és a német energiaszabályozó hatóság, valamint további öt villamosenergia-átviteli rendszerüzemeltető jogorvoslati kérelemmel fordult az ACER Fellebbezési Tanácsához (Board of Appeal). A felperesek keresetükben arra kérték a tanácsot, hogy helyezze hatályon kívül a döntést és utalja vissza felülvizsgálatra az ACER-hez. A MEKH beavatkozó félként az ACER oldalán csatlakozott a fellebbezési eljáráshoz, a megtámadott döntés helybenhagyását támogatva. Az ACER Fellebbezési Tanácsa megalapozottság hiánya miatt elutasította a jogorvoslati kérelmeket, és helybenhagyta az ACER 2020. novemberi döntését.

Ságvári Pál, a MEKH nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettese, aki a magyar érdekeket képviselte az eljárásban, a döntést jelentős sikerként értékelte. Mint mondta, a hivatal kiemelt célja volt, hogy a költségfelosztási módszertanban a lehető legalacsonyabb magyar részarányt sikerüljön megtartani. Az elnökhelyettes hangsúlyozta, hogy a magyar átviteli rendszer alacsony mértékű hurokáramlásokat generál a környező szabályozási területeken, ezért úgy méltányos, ha a jelenség okozta többletköltségekből is kevesebb hárul Magyarországra. Az „okozó fizet” elv megerősítésével sikerült megvédeni a magyar érdekeket, így hazánk továbbra is csekély költségviselési részarányra számíthat – tette hozzá Ságvári Pál.

A Fellebbezési Tanács azt is helybenhagyta, hogy a költségfelosztás során az „okozó fizet” elv alkalmazása alól csak a hurokáramlások tíz százaléka mentesülhet. Indokolásában a tanács kiemeli, hogy ez a küszöbérték megfelelő ösztönzőket biztosít a közép-európai régióban meglévő átviteli hálózati szűk keresztmetszetek kezeléséhez, a szükséges beruházások megvalósításához.

A Fellebbezési Tanács döntése ide kattintva érhető el.

Forrás: MEKH.HU