Trump tovább srófolja a kínai termékek tarifáit – az akkumulátorokét is

Bár elsősorban a cellákat, a modulokat és az invertereket érinti a kár, az egyesült államokbeli modulok elemeire kivetett, növekvő tarifák és a lítium-ionos akkumulátorokra kivetett 15% sem kedvező hír az ágazat számára.

Share Button

Tegyük újra naggyá Amerikát: még több protekcionista tarifa várható.

Kép: geralt/Pixabay

 

A pv magazine USA cikke

Trump elnöksége alatt a tarifák egyre nőnek.

Az Amerikai Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselőjének Hivatala (Office of the United States Trade Representative, USTR) pénteken bejelentette a kínai árukra kivetett tarifák körének bővítését, többek között a Kínából importált áruk importjának 25%-ról 30%-ra növelését, amely október 1-jén lép hatályba. Ez a 301-es szakasz tarifáinak első három körére vonatkozik – ideértve a szeptemberi fordulót is, amely 10%-kal indult és 25%-ig emelték.

Ez a három hullám érinti a napelem cellákat, modulokat és invertereket, de nem valószínű, hogy jelentős hatást gyakorolna az importra. Az Egyesült Államokba irányuló kínai cella- és modulszállítmányokra már korlátozások érvényesülnek a dömpingellenes, szubvencióellenes – kiegyenlítő vámok (countervailing duties, CVD) – következtében, és a 201-es szakasz és a mostani új 301-es szakasz összeadódása együttesen igen borsos árcédulát eredményeznek.

Az inverterek esetében a kár már bekövetkezett, és a beszállítói láncok módosultak. A Sungrownak 1 GW-os gyára van Indiában, amely az egyesült államokbeli ügyfeleket látja el, míg az Enphase Mexikóban gyárt termékeket Flex nevű gyártópartnere révén, míg a Huawei teljes mértékben kivonult az Egyesült Államokból.

Ironikus módon ez az egyesült államokbeli modulgyártókat – bár ezeket az intézkedéseket elméletileg az ő érdekükben vezették be – sokkal súlyosabb mértékben érintette, mint a többi szektort, mivel a 301-es szakasz vámtarifái az általuk igényelt összetevőkre is kiterjednek, többek között az alumínium keretekre és hátlapokra, amelyeket rendszerint Kínából importálnak, hogy amerikai földön szereljék össze modulokká.

Az akkumulátorok is ide tartoznak

Az USTR még emeli is a tarifákat – 10%-ról 15%-ra – a 301-es szakasz legutóbbi körébe tartozó cikkek esetében, az új intézkedések vasárnap lépnek életbe. Az érintett áruk közé tartoznak a lítium-ionos akkumulátorok. Ez sokkal jelentősebb hatást érhetett volna el, mivel a világ lítium-ionos akkumulátor gyártásának kétharmada Kínában zajlik, és a Tesla nevadai gyárában az egyetlen gigawattos nagyságrendű gyártólétesítmény az Egyesült Államokban.

Emiatt valószínűleg intenzív kereslet mutatkozik majd a korai, a japán és a lengyel lítium-ionos akkumulátorok iránt, ezekben az országokban helyezkednek el a legnagyobb gyártókapacitások, Kínát és az Egyesült Államokat követően.

Az Energiatárolási Szövetség (Energy Storage Association, ESA) vezérigazgatója, Kelly Speakes-Backman így nyilatkozott a pv magazine számára:

Mélységes aggodalmunknak adtunk hangot az Amerikai Egyesült Államok Kereskedelmi Képviselője és más politikai döntéshozók felé amiatt, hogy a kínai lítium-ionos akkumulátorokra és a hozzájuk kapcsolódó berendezésekre kivetett tarifák azonnali és hátrányos hatást fognak kifejteni az Egyesült Államok hálózati energiatárolásának fejlődésére vonatkozóan. Ez a tarifaemelés is ezeket az aggályokat erősíti, mivel még nagyobb fokú kereskedelmi bizonytalanságot hoz létre piacunkon.

Mind a kormányzat, mind a kongresszus két pártja széles körű támogatást mutatott az energiatárolás irányába. A segítség leghatékonyabb módját a pozitív törvényhozás, az előre mutató szakpolitikák képviselik, például az önálló energiatárolási projektek bevonása a beruházások után szövetségi szinten járó adókedvezmények körébe.

Forrás: pv-magazine