Az MVM bekebelezheti a rezsiholdingot

Share Button

Tulajdont szerezhet az MVM az ENKSZ-ben, a tranzakciót nemzetstratégiainak minősíti a kormány, derült ki a hétfői Magyar Közlönyből. Az, hogy a tulajdonszerzés nemzetstratégiai, a gyakorlatban leginkább azt jelenti, hogy a tranzakciót nem vizsgálhatja majd a Gazdasági Versenyhivatal.

A lakossági gázfogyasztókat ellátó, a Főgáz bázisán létrehozott Első Nemzeti Közműszolgáltatót (ENKSZ) eredetileg kimondottan az állami MVM-től és az azt tulajdonló Seszták-minisztériumtól függetlenül építették ki: Lázár János minisztériumához tartozott, államtitkárként Németh Lászlóné felügyelte.

A Főgáz Zrt. budapesti ügyfélszolgálatának bejárata a Fiumei úton 2014. január 14-én. 2013 decemberében az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. és a német RWE Gas International B.V. aláírta az RWE tulajdonában lévő 4983 százalékos Főgáz Zrt. részvénypakett megvásárlásáról szóló 41 milliárd forint értékű adásvételi szerződést. Fotó: Illyés Tibor / MTI

A Főgáz Zrt. budapesti ügyfélszolgálatának bejárata a Fiumei úton 2014. január 14-én. 2013 decemberében az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. és a német RWE Gas International B.V. aláírta az RWE tulajdonában lévő 4983 százalékos Főgáz Zrt. részvénypakett megvásárlásáról szóló 41 milliárd forint értékű adásvételi szerződést.
Fotó: Illyés Tibor / MTI

A párhuzamosságok az energiapolitikában azonban sok feszültséget szültek a tárcák között, és végül más cégekkel együtt az ENKSZ-t is elvették Lázáréktól, Németh Lászlónét nyugdíjazták, a cég vezére távozott. A terület Matolcsy közeléből kapott új vezetőt, az ENKSZ új vezetője pedig az MVM-ből érkezett.

Az ENKSZ a Seszták Miklós vezette Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz került, oda, ahol az állami energetika korábban is tartozott, most pedig elkezdik felszámolni a teljesen feleslegesen kiépített párhuzamos rendszereket: ennek lehet a része az ENKSZ-ben való MVM-es részesedésszerzés is.

Az állami közműholding idővel nem csak a gázos lakossági ügyfeleket szeretné majd ellátni, hanem az áramfogyasztókat és a távhősöket is, sőt korábban egyéb közműszolgáltatások központosításáról is szó volt.

Az építkezés folyamatos, nem sokkal korábban nemzetstratégiai jelentőségű összefonódásnak minősítették azt is, hogy az ENKSZ megszerezze az EDF Démász 100 százalékos tulajdoni részesedését, és a tranzakciót is bejelentették.

Forrás: index.hu