Az olajsejkek lábon lőtték magukat, és ez nekünk fog fájni

Share Button

12817094_10766d4ae57faebaa2fe05d38a099faf_wm

Az olajkartellnek nagy nehezen, de sikerült megállapodnia a kitermelés visszafogásáról, ami a várakozások szerint áremelkedést hozhat az olajpiacon. Az ok, hogy a szaúdiak megtörtek, viszont az áremeléssel pont legfőbb ellenségeiknek, Iránnak és Oroszországnak kedveznének, úgyhogy eléggé csöbörből vödörbe esnek. Már ha lesz bármi hatása a megállapodásnak, mert az is lehet, hogy végül nem történik semmi érdemleges.

Ha a nemzetközi olajpiacnak van egy, külső szemlélők számára is izgalmas tulajdonsága, az a szappanoperába illő, teljes abszurditása. Amikor legutóbb elkezdett recsegni-ropogni a piac, éppen ott tartott a történet, hogy miután a szaúdiak megpróbálták megszívatni fő katonai-politikai szövetségesüket, az Egyesült Államokat, végül csak az Egyesült Államok fő ellenségével, Oroszországgal toltak ki, meg saját magukkal, ami miatt ki kellett békülniük saját fő ellenségükkel, Iránnal.

Na, hát a rossz hír, legalábbis az autóval és/vagy repülővel közlekedő, illetve a Vlagyimir Putyint és rezsimjét nem annyira szívlelő olvasók számára, hogy ez utóbbi látszólag sikerült, más szóval a szaúdiak, akik két éve háborút indítottak az olajpiacon, mára olyan elképesztően mélyre süllyedtek, hogy kénytelenek voltak eleget tenni esküdt ellenségük minden követelésének, hogy ne omoljon rájuk a saját hülyeségük.

Ami kicsit érthetőbben megfogalmazva azt jelenti, hogy a nemzetközi olajpiac legnagyobb termelőit tömörítő kartell, az OPEC nagy nehezen megállapodott a kitermelés várva várt csökkentéséről.

Ha pedig kevesebb olaj lesz a piacon, akkor felmegy majd az ára, legalábbis ez a várakozás. Az első napokban valóban elég egészséges olajárnövekedést hozott a lépés, bár kérdés, hogy ez kitart-e. Meg hogy elég lesz-e arra, hogy kirángassa a bajból a megfáradt olajdiktatúrákat.

Papíron jó ötletnek tűnt

A Wall Street Journal szerint a dolognak nagyon egyszerű magyarázata van: a szaúdiak végignézték az olajpiaci mutatókat, és azzal szembesültek, hogy egyáltalán nem működik a stratégiájuk.

Két éve, amikor elkezdték a balhét, az volt a bajuk, hogy túl sok új, innovatív olajtermelő jelent meg a piacon, elsősorban az amerikai palaolaj-forradalmat tartották fenyegetőnek. A technológiai fejlődés és az akkori magas olajárak miatt ugyanis sok olyan helyen vált kivitelezhetővé és kifizetődővé az olajkitermelés, ahol korábban bottal sem piszkálták volna meg a kevés és rossz minőségű, nehezen a felszínre hozható olajat tartalmazó lelőhelyeket.

Forrás: index.hu

Bővebben