Bevetnek húszezer okosmérőt

Share Button

Októberben startol a Központi Okos Mérés Zrt. (KOM) országos mintaprojektje. E teszt során kell kiderülnie, hogy mely felhasználói körben és milyen célra érdemes okosmérőket telepíteni. A projekt közel 21 millió euróba kerül, mindezt az unió fizeti.

„Körülbelül húszezer okosmérőt telepítünk, főleg a villamosenergia-, kisebb részben a földgáz-, illetve a víz- és távhőiparágban. Már az év eleje óta vizsgáljuk, hol és milyen fogyasztókkal induljon a teszt, illetve, hogy a felhasználók mit várnak az okosméréstől. Lakossági ügyfelekkel csak önkormányzatokon keresztül dolgozunk, mert az ő esetükben már támaszkodhatunk a hazai energiaszolgáltatók által elvégzett, hasonló vizsgálatok tapasztalataira” – válaszolt a Világgazdaságnak a KOM Zrt. vezérigazgatója. Vöő Kristóf közlése szerint a KOM olyan partnereket von be a kísérletbe, amelyeknél jelentős energiamegtakarítás, és ezzel szén-dioxid-kibocsátáscsökkentés érhető el. Ilyenek a közintézmények, az irodaházak vagy az egyetemi campusok. A kibocsátáscsökkentés feltétele is volt az uniós pénz felhasználásának.

Vö? Kristóf, a KOM Zrt. vezérigazgatója. fotó: Földi Imre

Vöő Kristóf, a KOM Zrt. vezérigazgatója. fotó: Földi Imre

Az EU elvárja, hogy ahol ésszerűnek ígérkezik az okosmérés használata, ott be is vezessék az ügyfelek legalább 80 százalékánál. Ám az ésszerűség nem csak alacsonyabb összegű számlát jelent, a beruházásnak meg is kell térülnie. „Itt a hasznosságot és a megtérülést össztársadalmi szinten kell vizsgálni. Várható előny, ha az egyenletesebbé váló felhasználás révén kisebb teher nehezedik a rendszerirányítóra, vagy, ha egy épület épületgépészeti és más berendezéseinek működését összehangolják, optimalizálják” – magyarázta a vezérigazgató.

A KOM-nak az össztársadalmi szempontból leghasznosabb forgatókönyvet kell kidolgoznia az okosmérés bevezetésére. A társaság ezért megvizsgálja négy különböző árú és tudású technológia hazai életképességét is. A drágább, felhasználónként mintegy 60 ezer forint beruházási igénylő rendszerek a legokosabbak, ezek részt vehetnek a rendszerszintű szabályozásban. Ezek használói az általuk megtermelt energiát a piacinál drágábban adhatják el az energiakereskedőknek. A kevésbé okos, főként távleolvasásra alkalmas mérők 10 ezer forint körüliek. A velük mért adatok alapján újfajta tarifák kínálhatók a fogyasztóknak, akik spórolhatnak, ha a megfelelő (alacsony tarifás) idősávhoz igazítják fogyasztásukat. A rendszer figyelmeztető jelzést is adhat a pazarlásról, például csőtörés esetén.

Forrás: vg.hu