Elindult az uniós pénzosztás a napelemre, ablakcserére

Share Button

Mától nyújthatóak be a családi házak és társasházak energetikai korszerűsítésére szánt 115 milliárdos keretű nulla százalékos hitelprogramok kérelmei, melyekből közel 24 ezer lakóépület korszerűsítése valósulhat meg országszerte. A családi házak esetében maximum 10 millió, a társasházaknál lakásonként maximum 7 millió forintnyi hitel igényelhető, akár húsz éves futamidővel. Egy külső piaci szakértő becslései segítségével kiszámoltuk, hogy egy családi ház korszerűsítése 6-9 millió forint, míg egy társasházé 60-78 millió forint között mozog, így nem véletlen, hogy a pályázati kiírás hasonló összeghatárokat tartalmaz.

A két hitelprogramról röviden

A Lakóépületek energiahatékonyságának és megújuló energia felhasználásának növelését célzó hitelprogramok február 24-én jelentek meg a hivatalos pályázati oldalon, összesen 114,61 milliárdos keretösszeggel. A GINOP-8.4.1/A-17 kódszámú 105,2 milliárd forintos, míg a VEKOP-5.2.1-17 kódszámú pályázat 9,41 milliárdos kerettel jelent meg, melyekről részletesen februári cikkünkben számoltunk be.

Fontos azt tisztáznunk még az elején, hogy a fent említett MFB Lakossági energetikai hitelprogramok és az Otthon Melege Program egymástól teljesen független támogatási konstrukciók. Az Otthon Melege Program idei „felvonásának” forrását a 2017. évi költségvetés biztosítja, míg a nullaszázalékos uniós hitelprogramok EU forrásból biztosítanak hitelt a lakosságnak.

 

Néhány tudnivaló

 

  • A keretösszeg a közép-magyarországi régióban (VEKOP-5.2.1-16) 9,41 milliárd forint, melyből 2324 lakóépület, míg a vidéki régióban, országszerte (GINOP-8.4.1/A-16) 105,2 milliárd forint jut, melyből 21853 lakóépület korszerűsítése valósulhat meg.
  • Fontos megjegyezni, hogy a rendelkezésre álló keretösszegekből a társasházak és a lakásszövetkezetek részére nyújtott kölcsönök összesen nem haladhatják meg a hitelprogram keretösszegének 25%-át. Így a vidéki régiókban 26,3 milliárd forint, míg a közép-magyarországi régióban pedig 2,3525 milliárd forint jut a társasházi, lakásszövetkezeti lakások energetikai korszerűsítésének támogatására.
  • A hitel igényelhető családi ház, lakóház, szabadon álló ház, sorház, ikerház, hétvégi ház, üdülőház, illetve társasházi vagy lakásszövetkezeti lakáskorszerűsítésére.
  • A kölcsön összege természetes személy esetén 500 ezer forinttól 10 millió forintig, míg társasház és lakásszövetkezet esetén lakásonként 500 ezertől 7 millió forintig terjedhet.
  • Az önerő elvárt mértéke a projekt elszámolható költségének minimum 10%-a.
  • Az ingatlanon alapított jelzálog, fizetésiszámla-követelésen alapított óvadék és a követelésen alapított zálogjog, mint biztosítéki formák fogadhatók el. A további szabályokról, tudnivalókról korábbi cikkünkben írtunk, mind a természetes személyekre, mind pedig a társasházakra, lakásszövetkezetekre vonatkozóan.
  • A kölcsönt kizárólag a hitelkérelmi nyomtatvány kitöltésével és a kötelezően előírt mellékletek csatolásával lehet igényelni. A csatolandó mellékletekről és külön az energetikai tanúsítványról korábbi cikkeinkben számoltunk be.

 

Támogatható tevékenységek a pályázatok keretében

Energiahatékonyság javításra vonatkozó tevékenységek esetén

  • fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nem nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek hőszigetelése
  • fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek (ajtó és ablak) cseréje / energiamegtakarítást eredményező korszerűsítése
  • az épületek nyári hővédelmének javítása, árnyékoló vagy árnyékvető szerkezetek beépítése
  • fűtési és/vagy használati melegvíz-rendszerek korszerűsítése
  • hővisszanyerő berendezés korszerűsítése
  • meglévő bel- és kültéri világítási rendszerek energiatakarékos átalakítása

Megújuló energiafelhasználásra vonatkozó tevékenységek esetén

  • napkollektoros rendszer telepítése
  • brikett, pellet, faapríték, faelgázosító kazánrendszer kiépítése
  • napelemes rendszer telepítése hálózati, vagy autonóm (hálózatra nem kapcsolódó) villamosenergia-termelés céljából, kizárólag a fejlesztésben érintett épület villamosenergia-ellátásához
  • földhő-víz, víz-víz, levegő-víz hőszivattyú rendszerek alkalmazása fűtésre és/vagy hűtésre és/vagy használati melegvíz-termelésre és/vagy fűtésrásegítésre

A pályázatok tudnivalói, részletei és szabályai után, egy külső piaci szakértő költségbecslései segítségével kiszámoltuk, hogy családi házak és társas házak esetében a fent részletezett tevékenységek költségei alapján megközelítőleg mennyibe kerülne egy komplett korszerűsítés.

Lássuk a kalkulációkat

Családi ház esetében

Kiinduló állapot: a vizsgált épület egy szintes, B30-as vakolt külső tégla falazattal rendelkezik, fűtetlen padlástérrel, sátortetővel, talajon fekvő padlóval, a kor elvárásainak megfelelő fa keretszerkezetű, egyrétegű üvegezésű nyílászárókkal. A családi ház fűtését egy 24 kW-os hagyományos gázkazán, a használati melegvizet gázbojler biztosítja. A fényforrások hagyományos kivitelűek: izzók.

Ha a fent részletezett pályázatok segítségével korszerűsítjük családi házunkat, akkor a következőkkel kell számolni egy külső piaci szakértő költségbecslései szerint:

  • Külső fal (15 cm) és a padlásfödém (25 cm) hőszigetelésének beruházási költsége 2-3 millió forint, a megtérülési ideje 9 év.
  • Nyílászárók cseréje 700-900 ezer forint, megtérülési ideje a hőszigeteléssel együtt 10 év.
  • Fűtéskorszerűsítés, melynél egy zárt égésterű kondenzációs gázkazán kerülne beépítésre, a szükséges égéstermék-elvezetéssel és égési levegő-hozzávezetéssel, időjárásfüggő központi szabályozással, a meglévő radiátorszelepek, termosztatikusra történő kicserélésével 1,5-2 millió forintos költséggel kell számolni. A megtérülési idő pedig 14 év.
  • Napelemes rendszer bevezetésének ára 1-1,5 millió forintba kerül, melynek megtérülési ideje 13 év.
  • Napkollektoros rendszer bevezetésének költsége 1-1,5 millió forintba kerül, melynek megtérülési ideje 20 év.

A fenti költségbecslések alapján egy családi ház korszerűsítésének teljes költsége körülbelül 6,2-8,9 millió forint között mozog. Ezek a költségek átlagos feltételezésekkel lettek kalkulálva, a valós korszerűsítési lehetőségeket, azok megvalósíthatóságát egyedileg kell vizsgálni méghozzá a termékleírásnak megfelelően kvalifikált energetikai szakember bevonásával.

Társasház, lakásszövetkezet esetében

Kiinduló állapot: a vizsgált épület klasszikus házgyári technológiával épült, standard panel falazattal rendelkezik, vasbeton zárófödémmel, a kor elvárásainak megfelelő nyílászárókkal. A lakóház fűtését távfűtési rendszer biztosítja, központilag szabályozva. A használati melegvíz a távfűtési rendszerről készül, központi cirkulációs hálózat alkalmazásával. A közösségi terekben hagyományos kivitelű fényforrások: izzók, kompakt fénycsövek találhatóak. Továbbá a külső szakértő 60 lakásos társasházzal számolt.

Ha a fent részletezett pályázatok segítségével korszerűsítik a társasházakat, lakásszövetkezetek, akkor a következőkkel kell számolniuk egy külső piaci szakértő szerint:

  • A meglévő külső falszerkezet (12 cm) és a tető (20 cm) hőszigetelésének beruházási költsége 35-45 millió forint, a megtérülési ideje 7 év.
  • Nyílászárók cseréje 15-20 millió forint, megtérülési ideje 12 év, hőszigeteléssel együtt pedig 8 év.
  • Napelemes rendszer bevezetésének ára 10-12 millió forintba kerül, melynek megtérülési ideje 10 év.
  • Világításkorszerűsítés beruházási költsége 200-500 ezer forint, melynek a megtérülése 6 év.

A fenti költségbecslések alapján egy társasház korszerűsítésének teljes költsége körülbelül 60,2-77,5 millió forint között mozog. Ezek a költségek átlagos feltételezésekkel lettek kalkulálva, a valós korszerűsítési lehetőségeket, azok megvalósíthatóságát egyedileg kell vizsgálni méghozzá a termékleírásnak megfelelően kvalifikált energetikai szakember bevonásával.

Összefoglaló

A pályázatok termékleírásából megtudhatjuk, hogy családi házak esetében maximum 10 millió, társasházaknál lakásonként maximum 7 millió forint hitel igényelhető. A piaci szakértő költségbecslései alapján számolt teljes korszerűsítési költség családi ház esetében 6-9 millió forint, míg egy 60 lakásos társasház esetében 60-78 millió forint (lakásonként 1-1,3 millió forint). Ez tehát azt jelenti, hogy a pályázatokban kínált hitelösszegekbe várhatóan beleférnének a tervezett energetikai korszerűsítések. Már „csak” az maradt, hogy a pályázati feltételeknek, szabályoknak meg kell felelni és hiánytalanul ki kell tölteni a hitelkérelmi formanyomtatványt, illetve hozzá csatolni a benyújtandó dokumentumokat. Ezekben és a részletszabályok tisztázásában segítséget lehet kérni az országszerte immár 442 helyszínen elérhető MFB Pontok hálózatában is.

Forrás: portfolio.hu