Hiába dobta vissza a törvényt Áder, mégsem épül több szélerőmű Magyarországon

Share Button

Lényegében változtatás nélkül fogadta el az Országgyűlés a szélerőművek építését szigorító energetikai tárgyú törvénymódosítást, amelyet korábban Áder János államfő megfontolásra visszaküldött a parlamentnek.

A képviselők hétfőn 127 igen és 56 nem szavazattal szavazták meg a kormányzati előterjesztést, amellyel az Országgyűlés szigorította és kormányrendeleti körbe sorolta az ipari méretű szélerőművek és szélerőmű-parkok építésének,  használatba vételének szabályozását. A szabályozás szerint szélerőművet gyakorlatilag lehetetlen építeni az országban.A jogszabály-módosítást korábban a szélerőművek azon hátrányával indokolta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy teljesítményük nagy mértékben függ a pillanatnyi időjárástól és ez a teljesítményingadozás csak a hálózaton működő egyéb szabályozható erőművek teljesítményének változtatásával egyenlíthető ki. Emiatt az országos hálózatra rákapcsolható szélerőművek kapacitását szabályozni kell – magyarázta.

A változtatást a Ház első ízben október közepén fogadta el, ám Áder János államfő azt nem írta alá, kifogásolva, hogy

  • a szabályozás ellehetetleníti a szélerőművek építését,
  • a módosítás nem segíti elő a párizsi klímaegyezmény végrehajtását,
  • ellentétben áll az ország megújulóenergia-hasznosítási cselekvési tervével,
  • és indokolatlan adminisztratív terheket vezet be.

Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség államtitkára a törvényalkotási bizottság előtt azt mondta: nem hagyható figyelmen kívül az engedélyek kiadásakor, hogy a hazai szélerőművek 25 százalékos kapacitáskihasználtsággal működnek. Hozzátette: a hiányolt kapacitás az ország földrajzi adottságai miatt nem realizálható, ezért a megújuló energiaforrások – párizsi klímacsúcson és az uniós forrásfelhasználásokkal is vállalt – aránynövelése a nap- és geotermikus energia hasznosításával érhető el.

Forrás: MTI- portfolio.hu