Kivételes válogatásba került be a hatalmas magyar naperőmű

Share Button

A tiszta energia nem a jövő; hanem a jelen – ezzel a címmel közölt cikket és képgalériát a világszerte egyre nagyobb számban megtalálható, a napenergia hasznosításán alapuló kapacitásokról a Bloomberg. A válogatásba a Mátrai Erőmű 16 megawattos naperőműve, Magyarország legnagyobb fotovoltaikus kapacitása is bekerült.

A megújuló energiaforrásokon alapul a 2016-ban világszerte telepített áramtermelő kapacitások 55 százaléka, ami a valaha elért legmagasabb arány. Bizonyos régiókban már a napenergia a legolcsóbb villamos energia forrás, és az árcsökkenési folyamat várhatóan tovább folytatódik. A Bloomberg New Energy Finance becslése szerint 2025-ig további 36 százalékkal mérséklődhet a napenergia alapú áramtermelés ára.

A napenergia vonzereje azonban nem csak az egyre alacsonyabb költségekkel magyarázható; ez a legdemokratikusabb és leginkább decentralizált energiaforrás, amely máris rendkívül széles választékban érhető el, számos különféle alkalmazásra. A napelemes technológiák hódítása kapcsán pedig a portál a világszerte fellelhető megoldásokból válogatott, a mongol jurták mobil napelemeitől az elektromos autózás világáig terjedő 14 darabos gyűjtésbe pedig a Mátrai Erőmű Zrt. visontai naperőműve is bekerült. Amellett, hogy Magyarország legnagyobb ilyen kapacitásáról van szó, további érdekessége, hogy a Mátrai Erőmű Zrt. lignittüzelésű blokkjainak közvetlen közelében helyezkednek el.

Fotó: MTI, Ruzsa István

A 16 megawattos naperőmű kategóriájában a legnagyobb Magyarországon: 72 480 darab, egyenként 255 watt névleges teljesítményű polikristályos napelemből áll. A naperőmű által megtermelt villamosenergia-mennyiség átlagosan, háztartási léptékben mérve egy kisebb várost – hozzávetőleg négyezer fő háztartását – képes ellátni zöldenergiával, miközben felügyeletét hat ember képes ellátni. A beruházás mintegy 24 ezer tonnával csökkenti a hazai CO2-kibocsátást. A beruházás teljes bekerülési költsége több mint 6,5 milliárd forint volt. A beruházást az erőmű 50 százalékban saját erős finanszírozásból, 50 százalékban pedig fejlesztési adókedvezmény igénybevételével valósította meg, amelyhez a Nemzetgazdasági Minisztérium 2014-ben adta meg hozzájárulását. A projekt létrejötte magyar, osztrák és román konzorcium együttműködésén alapult. A naperőmű szállítója a Wire-Vill Kft. – IBC Solar GmbH – Energobit S.A. magyar-osztrák-román vállalkozás volt. A hálózati csatlakoztatáshoz szükséges 6/120 kV-os transzformátorokat a CG Electric Systems Hungary Zrt. (korábbi nevén a Ganz Villamossági Művek) szállította. Az erőmű 2015. október elején, négy hónappal az építkezés elindulása után kezdte meg működését.

A Mátrai Erőműnél további fejlesztési terveket is mérlegelnek arra készülve, hogy majd be kell zárnia az együtt 700 megawattnyi lignitüzemű blokkjait. Ezek részeként a már működő naperőművön túl további 20-20 megawattnyi szolárpark építése jelentené, blokkonként 22 millió euróból, illetve a Mátrában 600 millió euróból kialakítandó 600 megawattos szivattyús energiatároló is.

Forrás: portfolio.hu