Kivételezett a német szénerőművekkel az EU – Magyarország tiltakozik

Share Button

Hat másik uniós tagország mellett Magyarország közös állásfoglalást adott ki az európai villamos energia piac reformja kapcsán, amelyben a németországi fosszilis erőművekkel való kivételezés beszüntetését sürgetik.

A munkaanyag ugyan nem nevesíti Németországot vagy erőműveit, azonban világos utalás az országnak, amely 2015-ben bezárt nyolc lignittüzelésű erőművét a villamosenergia-ellátás „stratégiai tartalékának” nevezte ki vészhelyzet esetére. Berlin érvelése szerint a stratégiai tartalékok elengedhetetlenek az ország energiarendszerének tiszta megújuló forrásokra történő átalakításához, valamint a nukleáris energia kivezetéséhez. Az Európai Bizottság februárban el is fogadta az érveket és zöld utat adott a német rendszernek az EU állami támogatásokra vonatkozó szabályozása részeként. (A kormányok pénzügyi támogatásban részesíthetik az ellátás szempontjából kiemelt tartalék erőműveket.)

A Bizottság ugyanakkor nem hagyta helyben a francia, lengyel, olasz és görög vészhelyzeti tartalék erőművekre vonatkozó terveket. Lengyelország kettős mércét emlegetve már korábban tiltakozott a lépés ellen, mivel a német szénerőművek így gyakorlatilag felmentést kaptak a környezetvédelmi, így az árampiaci reform keretében kidolgozás alatt álló szén-dioxid-kibocsátási standardok alól.

A hét ország Euractiv által ismertetett tiltakozó leve szerint a stratégiai tartalékoknak nem lenne szabad kivételezésben részesülniük. Állásfoglalásukban úgy fogalmaznak, egyik fő aggályuk tárgyát az európai parlamenti megközelítés egyensúlyának hiánya képezi, amely az egyes országok különféle kapacitásmechanizmusaival kapcsolatos. Az EU új, egységes árampiaci szabályozásának – így a szén-dioxid-kibocsátási előírásoknak is mindenkire egyenlő mértékben kellene vonatkoznia – hangsúlyozzák.

A Bizottság azonban nemrég jelezte, felülvizsgálja a februári döntését. A testület kedden gyakorlatilag elismerte, hibázott, amikor februárban kivételes elbírálásnak vetette alá a német erőműveket, és közölte, helyesbíteni fogja döntését, így egyetlen tagállam vagy vállalat sem kap majd mentességet a jogszabályok teljesítése alól. Az Európai Bizottság, a Parlament és a Tanács képviselői jövő héten, szeptember 11-én gyűlnek össze ismét azzal a céllal, hogy közös pozíciót alakítsanak ki az árampiaci reformmal kapcsolatban. A tárgyalások leghamarabb november-decemberben vezethetnek eredményre.

Forrás. portfolio.hu