Megkezdi tesztüzemét az ALTEO akkumulátoros villamosenergia-tárolója

Share Button

Fontos mérföldkőhöz érkezett az ALTEO Group által 2015-ben megvásárolt Sinergy Kft. 1,1 milliárd forint összértékű kutatás-fejlesztési projektje, átadták ugyanis azt a Kelet-Közép-Európában és Magyarországon is egyedülálló akkumulátoros villamosenergia-tároló létesítményt, amelynek megvalósítására, tesztüzemére és integrációjára közel 500 millió forintot nyert a vállalat a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal pályázatán. A 21. századi technikai megoldások mentén, innovatív módon megtervezett és megvalósított energiatároló célja a villamosenergia-rendszer frekvencia szabályozásában való részvétel mellett a megújuló energiaforrások – különösen az időjárásfüggő szél- és naperőművek – piaci alapú integrációjának elősegítése.

2016 májusában írt ki pályázatot a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal innovatív, piacképes termékek és szolgáltatások, technológiák kifejlesztésére, amelyen a sikeres pályázást követően közel fél milliárd összegű támogatást kapott az ALTEO tulajdonába tartozó Sinergy Kft. A támogatott program keretein belül létrejött projekt, amely a magyar villamosenergia-rendszer támogatásán túl az időjárásfüggő energiaforrások hasznosításának tervezhetőbbé tételére fókuszál, összesen 1,1 milliárd forintból valósul meg. A teljes K+F program eredményeként egy olyan – hazánkban és a régióban is egyedülállóan nagy diverzitású intelligens és autonóm – rendszer jön létre, mely a termelési és piaci szinergiák kihasználási lehetőségén túl pozitív hatást gyakorol a magyar villamosenergia-rendszerre és több dimenzióban is képes megjelenni a rendszerszintű szolgáltatások piacán, több szinten képes részt venni a szabályozásban.

A néhány éve megálmodott projekt egy olyan mérföldkőhöz érkezett, amely a teljes kutatás-fejlesztési program tartógerendájának is tekinthető. Szilárd meggyőződésünk, hogy a villamosenergia-rendszer frekvencia szabályozásán túlmutatóan, a most átadott akkumulátoros villamosenergia-tároló segítségével tervezhetőbbé tehetjük a megújuló energiaforrások, leginkább a szél- és napenergia integrálását. A projekt által létrejövő rendszer az ALTEO szabályozási központjának eredményes működését is nagymértékben elősegítheti, azaz nemcsak a villamosenergia-rendszer primer, hanem a szekunder szabályozásában is részt vehet. Energetikai nagyvállalatként kiemelt felelősségünk van abban, hogy felkutassuk azokat a lehetőségeket és létrehozzuk azokat a technológiai megoldásokat, amelyek áttörést jelenthetnek az energetikai piac problémáinak megoldásában. Ez az első K+F projektünk, amely – örömmel mondhatom – eddig beváltotta a hozzá fűzött reményeket, így magabiztosan nézünk a tesztüzem és az integrációs feladatok elé. Az üzemeltetési tapasztalatok begyűjtése után pedig reményeink szerint bizonyítható lesz, hogy a hazai energetikai piacon szükségszerű és elengedhetetlen az akkumulátoros energiatárolók használata – mondta az átadó eseményen ifj. Chikán Attila, az ALTEO Group vezérigazgatója.

A projekt központi célja az akkumulátoros villamosenergia-tároló rendszerintegrációjának fejlesztése és optimalizálása. Ennek első elemeként készült el a most átadott villamosenergia-tároló, amelynek az üzembe helyezése után megkezdődik a tesztelési időszak és a működési tapasztalatok begyűjtése. A K+F projekt további fázisaiban sor kerül még a meglévő szabályozó központ fejlesztésére, egy villamos energia alapú hőtermelő berendezés létesítésére és az időjárásfüggő termelőegységek magasabb szintű piaci (szabályozási központi) integrációjára is.

A KFI_16-1-2017-0152 számú projekt a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított támogatással, „A Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása” pályázati program finanszírozásában valósul meg, 2017. július 1. és 2019. június 30. között.

Forrás: sajtóközlemény