Melyik ország az, ahol 99%-ban megújuló forrásokból jön az áram?

Share Button

Világszerte egyre fontosabb szerepet töltenek be a megújuló energiaforrásokkal foglalkozó cégek, nemcsak az energiatermelésben, hanem a foglalkoztatásban, sőt a tőzsdén is. 2015-ben történt meg először, hogy a fejlődő országok felülmúlták a fejlett országokat a megújulóenergia-ipari befektetéseket illetően, de továbbra is hatalmas különbségek vannak az egyes országok között ezen a téren, még Európán belül is. Magyarország célja, hogy a megújuló energiaforrások aránya 2020-ra elérje a 13 százalékot: hogy állunk most a zöld energiával, és mik a reális lehetőségeink?

A megújuló energiaforrások folyamatosan rendelkezésre állnak, vagy jelentősebb emberi beavatkozás nélkül rövid időn belül (legfeljebb néhány év) újratermelődnek, ezért összhangban vannak a fenntarthatóság alapelveivel. Ezek az energiaforrások a globális energiafogyasztás 19,2 százalékát adták és az áramtermelés 23,7 százalékát jelentették 2015-ben – derül ki a REN21 megújuló energia-hálózat 2016-os jelentéséből. Évről évre egyre fontosabb szerepet kap ez a szektor világszerte: ma körülbelül 7,7 millió állás hozható kapcsolatba a megújulóenergia-iparral, ebben pedig élen jár a napelem-szegmens, amely a legtöbb embernek nyújt foglalkoztatást a zöld energiaforrások közül.

Fordulópont volt a 2015-ös év

Fontos aktualitás az ágazatban, hogy 2015 volt az első olyan év, amikor a fejlődő országok felülmúlták a fejlett országokat a megújuló energiaipari befektetéseket illetően. Előbbiek közül Kínában, Indiában és Brazíliában történt jelent?s növekedés, de szintén erősen megnövekedtek az ilyen jellegű beruházások Dél-Afrikában, Mexikóban és Chilében. Ezzel párhuzamosan a fejlett országokban összesen 8 százalékkal estek vissza a beruházások 2015-ben, a legjelentősebb csökkenés pedig Európában történt. A szél és a napenergia területén volt a legtöbb beruházás, ami nem meglepő, hiszen a víz mellett jó ideje ezek számítanak a feltörekvő megújulóknak.

A világ országai között jelentős eltérések vannak abban, hogy energiatermelésük hány százalékát adják megújuló források, és hogy azok közül melyik a domináns, mert ez nem egyszerűen energiapolitikai kérdés, hanem természeti adottságoktól is nagyban függ.

Bizonyos országok már annyira élen járnak a zöld energia felhasználásában, hogy szinte példaértékűnek számítanak: ilyen például Izland, amely már majdnem 100 százalékban (99,98%) megújuló forrásokból termeli meg az áramfogyasztását. Mivel ezt nagy részben a vulkánjai által termelt geotermikus hőnek és víztartalékainak köszönheti, ebben nehéz versengenie bármelyik Európai országnak. A világrangsort egyébként Paraguay vezeti, ahol az összes áramtermelés 100 százalékát vízerőművek adják, ráadásul a megtermelt energia közel 90 százalékát exportálják.

gejzir_pf-20161012

Forrás/bővebben: portfolio.hu