Napelem világpiac: 2017 alakulása az árakat is befolyásolhatja

Share Button

Az év elején sosem pontosak a tavalyi eredmények összesítései (mivel a nagy cégek csak február-márciusban publikálják részletes eredményeiket az utolsó negyedévről), de már több elemző is megjelentetette 2016-os összesítését, és sokéves gyakorlatuk alapján jó becsléseket szoktak tudni adni.

Az egyik legismertebb elemző, a GTM Research szerint 66 GW volt a világpiac tavaly, ami 21%-os növekedés volt 2015-höz képest. Az alábbi grafikont is ők publikálták, benne egyben előrejelzésük is a következő évekre:

A PV Market Alliance (PVMA) elemzése szerint (ami frisebb, mint a fenti) viszont a világpiac 75 GW volt 2016-ban. Ez 50%-os növekedés a 2015-ös 50GW-hoz képest – bár más elemzők 55-59 GW-ra becsülték a 2015-ös teljes kiépítések teljesítményét, de akárhogy is nézzük, tavaly újra komoly növekedés volt a világban.

Ha régiók és a vezető országokat nézzük, akkor Kína továbbra is volt a legnagyobb, 34 GW kiépítéssel, azaz a világpiac kb. felét adták. Japán ismét csökkent (közel 9 GW új telepítés 2016-ban), de ehhez hozzá kell tenni, hogy ott már most is magas a teljes energiamixben a napelemes áramtermelés aránya.

Az alábbi grafikon nem csak 2016, hanem négy év összesített napelem kereslete alapján állít fel rangsort egyes országok napelempiaca között:

Az USA tavaly növekedett, 13GW körül volt a teljes napelemes kiépítés, de itt az elemzők nem várnak hasonló dinamikus bővülést a következő években az új Trump adminisztráció beiktatása után.

Európában tavaly 6,5 GW új rendszert kötöttek hálózatra a PVMA szerint, a fő piacok továbbra is Nagy-Britannia, Németország voltak, de jelentős volt még Törökország és Franciaország is.

A fejlődő országok közül India volt a legnagyobb, 5GW körüli telepítéssel, de a kisebb országok is összesen 7 GW-ot építettek ki tavaly.

Mi várható idén a világban?

2017-re több forgatókönyv is létezik, sok fog múlni azon, hogy az USA mennyire esik vissza.

Ha a legtöbb országban a várható legpesszimistább előrejelzéseket összesítjük, akkor 65 GW-ra is visszaeshet idén a világpiac, ami 13%-os csökkenést jelenthet a PVMA szerint. Ebben az esetben marad a kínálati piac a napelemek területén, a gyártók továbbra is kihasználatlan kapacitásokkal futnak majd, ami fenntartja a jelenlegi nyomott árakat. További kérdés, hogy melyik gyártók bírják majd a versenyt ilyen körülmények között.

Az IHS elemzése nem ennyie pesszimista, de nagy növekedést ők se várnak idén, stagnálás és 5%-ös növekedés köré várják az eredményeket 2017-ben. Az okok között a kínai és az amerikai piac várható visszaesése mellett megjegyzik, hogy a betáplálási támogatások (feed-in tariff) egyre alacsonyabbak, és több országban is kivezetik.

Abban azonban minden elemzés egyetértett, hogy hosszabb távon, 3-10 évre előretekintve még további növekedés várható, bár országonként eltérőek lehetnek az arányok. A hosszú távú a piacvbővülés alapja, hogy a csökkenő árak miatt a napelemes áramtermelés egyre több országban lesz versenyképes a hagyományos erőművekkel, így a támogatások kivezetése se változtatja meg a növekedés ütemét.

Forrás: napelemek.blog.hu