Paks II. attól lesz traszparensebb, hogy még jobban titkolják?

Share Button

Aradszki András kormánybiztos érvelése szerint a címben szereplő kérdés valójában állítás. És ez ügyben az se számít, hogy Schiffer András az egész kormányzati ténykedést nemcsak hogy minősített hazaárulásnak nevezte, de arra is utalt, hogy a mostani módosító igazából azt jelenti, hogy „lopni akarnak”. Ülésezett és szavazott Paks II. ügyében a törvényalkotási bizottság.

A parlament honlapján megjelent törvénymódosító csomagról (is) tarott péntek reggel szavazást az Országgyűlés Törvényalkotási bizottsága. A csütörtök este 8 órakor szétküldött kormányzati módosító dokumentum több ponton is módosította a Paks II. projekt eddig ismert, sokat kritizált szabályait – hogy arról a bizottság pénteken reggel 9 órától szavazzon.

A parlament honlapján élőben közvetített ülésről a 444.hu real timeban is tudósított. Ez alapján bárki által visszaolvashatóvá vált az ülésen elhangzó érvek-ellenérvek abszurditásai.

Az ülés azzal kezdődött, hogy Tuzson Bence (Fidesz-frakció, szóvivő) Paks II. kapcsán a magyarorsázgi energiabiztonságról tarott kiselőadást. A törványmódosító csomagban lévő állításra, mely szerint az eddig tervezett 15 év helyett 30 év titkosítás vonatkozna, és így semmiféle infomrációt nem lehetne a projekt előkészítésével és építésével kapcsolatosan hivatsalosan sem kikérni, Schiffer András (LMP) minősített esetű hazaárulást emlegetett. Hozzátéve: ”Üzleti érdekre hivatkozni, amikor közpénzről van szó” azt jelenti, hogy „lopni akarnak”. Az lmp-s politikus szerint ezért nemhogy a 30 évre szóló titkosításra nincs joga a kormáynnak, de Magyarország számos raitifkált, nemzetközi egyezménye szerint sem lehet titkosítani ezeket a szerződéseket.

Így építenek az oroszok atomerőművet – Paks II-ről viszont 30 évig semmit sem tudhatunk meg?

Fotó: Paksi Paktum

Aradszki András (kormánybiztos) erre is válaszolva azzal állt elő, hogy csak azok az adatok lesznek 30 évre titkosítva, amelyek üzleti és a műszaki adatok vonatkozásában nyilvánossága kerülve nemzetbiztonsági érdeket sértenének. Erre reagálva Tóth Bence (MSZP) viszot azt kérdezte meg, hogy „Azt indokolja meg, hogy az üzleti adatoknak mi köze van a terrorizmuhoz? Az, hogy egy alvállalkozó mennyiért vállal el egy feladatot, azoknak mi köze van a nemzetbiztonsághoz?”

Forráss: hvg.hu

A teljes cikk itt olvasható!