Program szakképzett szolár kiserőmű-tulajdonosok országos hálózatának a létrehozására

Share Button

LEVÉLTERVEZET

Tisztelt Magyar Parlament!

Tisztelt Magyar Kormány!

Tisztelt Magyarország energia ellátásában  illetékes Szervezetek,  Intézmények, Döntéshozók!

Egy olyan kialakulófélben levő, egyre erősödő és egyre növekvő célcsoport képviseletében fordulunk Önökhöz, amit a következőmódon határozhatunk meg:

Szolár szakszövetkezetek létrehozásában érdekelt, szakmailag kiképzett, üzemeltetéshez értő kistulajdonosok.

A napenergia hasznosítás területén a jelek szerint Magyarország is mérföldkőhöz érkezett. Eljött az ideje annak, hogy hazánk is felzárkózhasson a közérdekűen és szakmai realitásoknak megfelelően gondolkodó EU tagállamok sorába. Ez nem kis dolog, mert nem csupán arról van szó, hogy utolérjünk valakiket, hanem arról is, hogy a leküzdendő távolság óriási. Talán még ez a kisebbik gond, mert a feladatnak nemcsak a műszaki, technológiai, gazdasági megvalósítása nehéz, hanem annak a torz látásmódnak a megváltoztatása is ami a döntéshozók és a társadalmilag érintett rétegek egy részénél kialakult, vagy célirányosan kialakításra került.

Nézzük először mi a feladat?

A „napnál világosabb„ feladat élhető és éltető környezetünk megóvása, úgy, hogy az egy egészséges, közérdekő, folyamatosan fejlődő gazdaság energiaigényével ne kerüljön ellentmondásba.

Az ellentmondás feloldásának egyetlen megoldása a XXI. században a villamos energia lehető legszélesebb körben történő alkalmazása.

Ennek egyik  útja – makrogazdasági szempontból  talán indokolhatóan az – hogy az  energia szerkezetből óhatatlanul, fokozatosan kiszoruló fosszilis energiák helyét, a lehető legteljesebb mértékben az atomenergia vegye át.

A másik út a mikrogazdaságok, családi gazdaságok közérdeke az, hogy az energia szerkezet túlsúlya egyre inkább a megújuló energiák alkalmazása felé tolódjon el.

Érdekes és fontos a két megvalósítási út jelenlegi helyzetének értékelése

Magyarországon igaz, hogy jelentős fáziskéséssel, a jelenlegi politikai törekvések már teret engednek a megújuló energiáknak is.

A politika „közakaratosított” döntése viszont az, hogy belátható időn belül az energia ellátásunknak az atomenergia legyen a meghatározója.

A törekvések megvalósításának egyik oldalán ott áll a megújuló energiák széles keresztmetszetű rendszere élükön a szülőanyjukkal a napenergiával, alkalmazásuk beláthatatlan fejlesztési lehetőségeivel.

A törekvések másik oldalát, hatalmas teljesítőképességével az atomenergia jelenti, ahol az egyetlen  fejlesztési út a biztonság és az elvárható energia hozamok növelése lehet.

Mit szeretne és mit akar a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség?

Természetesen a megújuló energiák elnevezésének megfelelően a kiemelten a Napenergia hasznosítását, várva, hogy a szélenergia ügyét felkaroló szervezetek mellett minél hamarabb létrejöjjenek a megújuló energiák többi ágát képviselő szervezetek is. Ha már létrejöttek, kérjük hatékonyan és észrevehetően jelenjenek meg célkitűzéseikkel, programjukkal a nyilvánosság előtt.

Bár hitvallásunk az energia felhasználás területén egyértelmű, a következő sorokban megfogalmazott kérésünk nem az atomenergia ésszerű hasznosítása ellen irányul. Ezzel mi most nem foglalkozunk, a jövő ezt úgyis meg fogja oldani.

Mi a kérésünk?

Engedje meg és segítse a Magyar Kormány, azon törekvésünket, hogy tagjaink gazdaságilag is szervezetten részt vállalhassanak abból a feladatból amit Magyarországon a napenergiával hatékonyan, minőségben előállított, hosszú időn át biztosan üzemeltetett villamos energia megtermelése jelent.

Engedje meg és segítse, hogy a centralizált, főleg óriási központosított beruházásokon túl, hazánkban megjelenjen egy új tulajdonosi réteg amely  családi, magánvállalkozói szolár villamos erőmű tulajdonosként, nagy biztonsággal segítheti az ország villamos energia ellátási feladatainak megoldását.

Kérésünk alapja és motiváltsága:

Tudomására hozzuk a Tisztelt Megszólítottaknak, hogy Magyarországon az utóbbi három évben, felnőttképzés formájában létre jött egy több száz főt, mérnököket, technikusokat, szakközépiskolásokat, szakmunkásokat jelentő csoport, amely állami támogatás nélkül, saját anyagi, pénzügyi ereje felhasználásával megszerezte az alábbi képesítést:

Kisteljesítményű, napenergiával működő villamos erőművek telepítése, karbantartása”

Az új Felnőttképzési Törvény alapján szervezett képzés.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara program engedélyének nyilvántartási száma:

Szpk-00152-16-06 0 07 2

a NEMZETI Szakképzési és felnőttképzési  Hivatal engedélyezési  száma:

E-000044/2013/B004

A magyar iskolarendszerű szakképzés még nem tartalmazza a napenergia hasznosítására irányuló szakképzést

Érdekes módon a támogatott forrásokból megvalósult szolár naperőműveket mégsem ezek az emberek telepítették. Sajnos a legtöbb ilyen telepítési helyen negatív minősítésként meg is jelent az eredménye.

Ez a népes csoport egyre növekvő létszámmal áll és vár arra, hogy az ország és saját maga illetve családja számára is hasznot hozó megbízást kapjon. Ezek a szakemberek, arcképes igazolvánnyal és számon kérhető ellenőrizhető minőségi referenciákkal rendelkeznek.

Mi valósulhat meg?

Első lépésben terveink szerint megyénként 15-20, országosan  mintegy  400 fő igényelne  1-max. 2 hektár  mezőgazdasági művelésre nem, vagy arra alig alkalmas alacsony aranykorona értékű földtulajdont, vagy 50 éves közérdekű földhaszon bérletet.

Ez az új tulajdonos réteg pár hónap alatt telepít, beüzemel és magas teljesítményhozammal legalább 50 éven át üzemeltet legkevesebb  200 MW  szolár villamos erőművet. Összehasonlításképpen a Magyarországon eddig telepített 2 legnagyobb telepítés teljesítménye nem éri el a 40 MW-ot.

Ez csak első lépés!

Természetesen szükséges hozzá olyan állami támogatás, vagy kedvező, tisztességes hitelrendszer amely biztosítja :

  • A felvett hitel 8- 10 éven belüli visszafizetését, úgy, hogy a telepítő vállalkozónak és családtagjainak a törlesztés ideje alatt is biztosított legyen az elfogadható szintű megélhetése.
  • Olyan mértékű áramátvételi árat amely az EU tagállamaiban is lehetővé tette a telepítések gazdaságosságát a lakossági és kisvállalkozói szektorban is.

A telepítési, üzemeltetési bérköltségeket a földterületet igénylők saját munkaereje biztosítja.

Javaslatunk és terveink szerint ezek országos hatókörű szolár szakszövetkezetként működnének, a földterületeken lehetővé téve némi mezőgazdasági jellegű tevékenységet is (birkatartás, gombatermesztés, a megtermelt áram helyi felhasználása, hűtőház, aszaló stb.)

Ezek a családok  50 évre leveszik az állam válláról a megélhetési és foglakoztatási gondjaikat.

A program a család foglalkoztatásán túl, az üzemeltetés során nagy biztonsággal, bértámogatások nélkül  tud foglalkoztatni helyi, alacsony iskolai végzettségű, más technológiai területen is alkalmazható szolár karbantartó segédeket.

Jóval kisebb léptékben a nem felszámolható roma telepek áramellátását is lehetne ilyen módon biztosítani!!!

Kérjük Magyarország kormányát és parlamentjét foglalkozzon érdemben és jóindulatúan kérésünkkel, illetve javaslatunkkal.  Kedvező válasz esetén szakértői gárdánk készen áll a program teljes részletesség? kidolgozására.

Tisztelt Szövetségi Tagok!
Tisztelt Érdeklődők!

Kérjük olvassátok el, tanulmányozzátok át javaslatunkat! Tegyétek hozzá saját véleményeteket, elképzeléseiteket!

Küldjétek el a következő e-mail címre: bocsoimre@gmail.com

Kérjük vegyetek részt 2016. december 2-án, az Épületgépész Nap rendezvényén, ahol szövetségünk lehetőséget kapott külön programjának a lebonyolítására. A program részeként a levéltervezetet szélesebb nyilvánosság előtt is megkívánjuk vitatni, tartalmát megerősíteni.

Helyszín: Budapesti Műszaki Egyetem. Oktatói klub.

Id?pont: 2016 december 2. 13.00-17.00

ISTEN ÁLDJA MEG MAGYARORSZÁGOT!

A  tervezetet előkészítette:

Kiss Ernő                              Bocsó Imre

                MNNSZ elnök             MNNSZ alelnök, képzési vezető