A Balkánon is bővül az európai villamosenergia-hálózat

Share Button

A jelenleg energiaválságra adott válasz keretében az Európai Unió azt tervezi, hogy 141 beruházással növeli az átviteli villamosenergia-hálózatának felső határát, összesen 240 milliárd euró becsült értékben. Ebben nem EU tagországok is részt vesznek majd, mint például Szerbia vagy Bosznia-Hercegovina. Az Európai Átviteli Hálózat Operátorainak Szövetsége (ENTSO-E) – amelynek a horvát átviteli rendszerüzemeltető (HOPS) is tagja) – azt tervezi, hogy a távvezetékek és egyéb, a villamos energia kontinentális továbbítására szolgáló berendezések kapacitását 142 gigawatt villamos energiával és 43 000 új kilométer hosszú távvezetékkel bővíti, 1,6 millió új munkahelyet hozva létre.

Villamosenergia-átvitel

Az európai villamosenergia-átviteli szolgáltatók tervét, a TYNDP 2022-t hétfőn bocsátották nyilvános vitára. A terv sarkalatos pontja a nap- és szélenergiából származó villamosenergiatermelési források gyors összekapcsolása a hálózattal. Ez elősegítené, hogy felváltsák a gázt, mint energiaforrást a villamosenergiatermelésben, de egyben a hőenergia termelését is előmozdítaná.

Ez azt jelenti, hogy a TYNDP egy jelentős európai zöld megállapodás részét képezi, amelynek célja: a szén-dioxid kibocsátásának évi 14 metrikus tonnával történő csökkentése 2030-tól.

A gázalapú villamosenergia-termelés 2040-re évi 75 terawattóránként csökkenne, ami 2021-ben a gázból történő villamosenergia-termelés 14%-ának felel meg az EU-ban.

A horvát HOPS megerősítette a Jutarnji listnek, hogy két projekttel vesznek részt az ENTSO-E terveinek előkészítésében.

Az első egy új 400 kilowatt teljesítményű összeköttetés kiépítése a horvátországi Ernestinovo és a szerbiai Zombor között, ami a szerbiai üzemeltetővel együttműködve valósulhat meg, valamint a Rijeka-Split hálózat megerősítése egy új, 400 kilowattos interkonnektorral a bosznia-hercegovinai üzemeltetővel közösen.

A Lika-Banja Luka távvezeték kiépítése a HOPS egyik nagyobb beruházásának része, amelynek horvátországi alprojektjei is vannak.

Egyéb tervek

Horvátország a határokon átnyúló együttműködés keretében két másik európai projektben is részt vesz, amelyek célja az elektromos hálózat bővítése.

Ezek a Zágráb közeli Žerjavinec transzformátorállomás összekapcsolása a szlovén-magyar hálózattal Cirkovce és Hévíz irányában, valamint a Diakovár (Đakovo)-Gradačac-Tuzla összeköttetés megerősítése.

A HOPS jelenlegi beruházási tervei szerint 2024 és 2029 között 553 millió kunát (73 millió euró) fektetnek be, azaz a 2021 és 2030 közötti időszakra terjedő 10 éves időszakra tervezet 1,4 milliárd kuna majdnem felét.

Ha ehhez az összeghez hozzátesszük a hálózat megerősítésére, a berendezések cseréjére és az egyéb költségekre irányuló beruházásokat, a HOPS teljes tízéves beruházási terve eléri a 10 milliárd kunát – azaz a kb. 1,4 milliárd eurót.

A legtöbb európai projekt határokon átnyúló elképzelés, több országot érint, összesen 38-at. Az a tény, hogy ezek az Európai Bizottság által stratégiainak kijelölt négy villamosenergia-átviteli folyosó útvonalaihoz kapcsolódnak, kimondottan fontos az európai hozzájárulás a tervben szereplő 141 beruházás finanszírozásához.

Ezért a horvát átviteli rendszerüzemeltető fent említett 10 éves beruházási terve uniós forrásokra is számít összesen 1 milliárd kuna (133 millió euró) értékben.

Forrás: balk.hu