A gázárak a rezsicsökkentés miatt nem fognak emelkedni Magyarországon

Share Button

A gázárak a rezsicsökkentés miatt nem fognak emelkedni a lakosság számára Magyarországon, a földgázellátás biztonságát szavatolja a gáztározók töltöttségi szintje, valamint a frissen megkötött, hosszú távú gázszerződés – jelentette ki az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára Brüsszelben pénteken.

Steiner Attila, a visegrádi országok magyar elnöksége által a zöld átállás és a klímavédelem témakörében szervezett konferenciát követően magyar újságíróknak nyilatkozva elmondta:

A MAGYARORSZÁGI GÁZTÁROZÓK TÖLTÖTTSÉGI SZINTJE MAGAS, 86 SZÁZALÉKOS, AMI JÓVAL AZ EURÓPAI ÁTLAG FELETTI.

Magyarország négymilliárd köbméteres kereskedelmi, illetve 1,45 milliárd köbméteres stratégiai készlettel rendelkezik.
Ez a gázmennyiség a teljes gazdaság ellátására legkevesebb 109 napig lenne elég akkor, ha valamilyen okból nem érkezne gáz az országba” – mondta az államtitkár.

Kiemelte: A MAGYAR KORMÁNY ELŐRELÁTÓ VOLT, AMIKOR A REZSICSÖKKENTÉS POLITIKÁJÁT BEVEZETTE, UGYANIS AZ ENERGIAÁRAK JELENLEG TAPASZTALHATÓ VÁRATLAN EMELKEDÉSE SEM TERHELI A MAGYAR LAKOSSÁGOT.

Hozzátette, már több uniós ország vezetett be lakossági árszabályozást magyar mintára.

Az államtitkár elmondta, Magyarország a gázellátását helyi kitermelésből, behozatalból, valamint a meglévő tározók jelentős feltöltöttségéből biztosítja. A gázellátás biztonságát szavatolja továbbá, hogy a kormány szeptember végén hosszú távú szerződést kötött az orosz Gazprommal. A lekötött mennyiség a teljes lakossági fogyasztást fedezi, mintegy 4,5 milliárd köbmétert tesz ki – közölte.

Hangsúlyozta továbbá, hogy Magyarország a klímavédelem és a zöld átállás terén komoly eredményeket tud felmutatni. Az elmúlt években 32 százalékkal csökkentette a szén-dioxid-kibocsátását, ezzel az első tíz uniós országok között szerepel – közölte. Hozzátette, a többi visegrádi ország is kiemelkedő eredményeket ért el úgy, hogy közben folyamatosan, uniós átlag felett növekedett a gazdaság a régióban. A visegrádi országok olyan megoldás megtalálásán dolgoznak, amelyek szavatolják a versenyképesség, az energiaárak stabilitása, valamint az ellátásbiztonság mellett a zöld átállás célkitűzéseinek megvalósulását is – mondta.