A megújuló energiaforrások felhasználása Magyarországon, 2005-2020

Share Button

Ma már egyértelműen igazolható, hogy a geotermikus energiát felhasználó hőszivattyús fűtési rendszer jelentősen olcsóbb a távhőnél, még akkor is, ha utóbbi árára egyelőre moratóriumot hirdetett a kormány.

Népszabadság – Kovács Bence

A szakemberek szerint azonban ez az állapot nem tartható a végtelenségig, s előbb-utóbb jelentősebb áremelkedéssel kell számolniuk az átálláson még mindig töprengő társasházaknak. Pedig az elmúlt években a geotermikusenergia-felhasználásnak nemcsak a jogi háttere tisztázódott, hanem a piacon olyan cégek jelentek meg, melyek az átállás teljes költségét magukra vállalják, cserébe a hosszú távú, 20-25 éves energiavásárlási szerződésért. Utóbbi azt is tartalmazza, hogy a lakóközösség a legrosszabb esetben is a távhő mindenkori áránál garantáltan 15 százalékkal olcsóbban jut meleghez. De ennél jóval kecsegtetőbbek a tapasztalatok, melyekről bárki maga is meggyőződhet, ha ellátogat a budapesti Hun utca 264 lakásos szalagházába.

Jóllehet Magyarországon már sok épületben használnak hasonlót, de itthon és Kelet-Közép-Európában is ez volt az első régi építésű, hagyományos panelház, amelyben átálltak a hőszivattyús megoldásra, még 2009-ben. A számszerűsíthető eredmény: 38 százalékos árcsökkenés.

A kivitelezést és az üzemeltetést végző Geo-NRG Kft. műszaki igazgatója, Béndek Tibor lapunknak elmondta, a távfűtés jelentős hálózati veszteségével szemben a geotermikus rendszer előnye, hogy lényegében az épület közvetlen közelében, fúrt kutakból emelik ki a talajvizet, abból hőt vonnak el, egyszerre biztosítva a radiátorok melegítését s a használatimeleg-vizet. Miután a víz átkeringett a rendszeren, lehűtött állapotban és károsodás nélkül visszakerül a földbe. Egy akkora épületben, mint a Hun utcai, tíz – négy termelő és hat úgynevezett nyelető – kúttal megoldható volt a talajvíz- keringetés. A ház alagsorában mindössze három közepes pincehelyiséget foglalnak el az árammal működő berendezések, a 14 méter mélyből termelő kutak aknái pedig alig másfél négyzetméteresek. A hőszivattyú nagy előnye, hogy nyáron – megfelelő radiátorral – hűtésre is alkalmas.

forrás: nol.hu

 

Vélemény, hozzászólás?