A megújuló energiaforrások hatékony otthoni hasznosítását teszi elérhetővé a Fronius

Share Button

(Wels, 2019. 04. 24.) Az emberek számára általában az otthonuk háztetejére szerelhető napelemes rendszer a megújuló energiaforrások hasznosításának első lépése. A Fronius Solar Energy intelligens megoldásainak köszönhetően ezzel a háztartási energiaszükségletek kielégítésén kívül az energiaszektor kínálta integrációs lehetőségek teljes tárházát is nagyszerűen felhasználhatják. A végső cél, hogy a háztartás egészét olyan, saját előállítású napenergiával lehessen ellátni, amely a vízmelegítésen kívül akár az elektromos maghajtású járművek feltöltésére is felhasználható. Ez a nagyobb mértékű önellátás elérésén kívül a napelemes rendszer hatékonyabb hasznosítását is elősegíti. Az elektromos járművek töltése tekintetében különösen fontos a napelemes és energiatároló rendszerből, valamint vízmelegítő funkcióból és fali töltőből álló teljes hálózati koncepció.  Vagyis az elektromos járművek otthoni feltöltésére szolgáló töltőállomás kiépítése teljesen új megközelítést igényel a napenergia hasznosítása szempontjából.

A megújuló energiaforrások otthoni hasznosítása az energiaszektor kínálta integrációs megoldások teljes egészére kiterjeszthető. Az optimális energiagazdálkodást lehetővé tevő rendszerekkel az önállóan előállított napenergiával történő önellátási arány a lehető legmagasabb szintre növelhető. Ily módon a jövedelmezőség és az önellátási arány megnövelésével párhuzamosan a költségek is jelentős mértékben csökkenthetők. A Fronius megoldásait választó felhasználók a háztetőre szerelhető napelemes rendszereikkel előállított áramot a háztartási energiaszükségletek kielégítésén és a vízmelegítésen kívül elektromos járműveik feltöltésére is felhasználhatják.

„Az elektromos autóval rendelkező járműtulajdonosok általában napenergiából származó árammal szeretnék feltölteni gépjárműveiket” – magyarázza Martin Hackl, a Fronius Solar Energy részlegének nemzetközi kapcsolatokért felelős igazgatója. „Gyakran előfordul azonban, hogy a napelemes rendszerrel megtermelt többletáram elérhetővé válásakor a felhasználó éppen nem tartózkodik otthon” – teszi hozzá. Ebben segítenek a Fronius megoldásai: a napenergia hasznosításával foglalkozó szakértő munkatársaink lehetővé teszik, hogy a napközben eltárolt többletárammal a felhasználó a számára megfelelő időben, például délután, vagy akár este töltse fel az elektromos autóját. „Cégünk energiahasznosítási megoldásaival valóban zöld forrásból származó árammal tölthetők fel az elektromos járművek” – fűzi hozzá Hackl. „Ennek eléréshez azonban teljes körű otthoni rendszer kiépítése szükséges.”

Az autók feltöltése zöld forrásból származó árammal

Az elektromos autók tulajdonosai alapvetően háromféle lehetőség közül választhatnak járműveik feltöltésekor. A legegyszerűbb, de legkevésbé hatékony módszer, ha a rendelkezésre álló energia hasznosítása érdekében hozzácsatlakoztatjuk autónkat egy otthoni dugaszoló aljzathoz vagy egy fali töltőhöz. Mivel a szükséges villamos energia jelentős hányada közüzemű hálózatból származik, az önálló energiatermelés mértéke ily módon csak kis mértékben növelhető meg. Az elektromos autó akkumulátorának intelligens feltöltéséhez a háztetőre felszerelt napelemes rendszeren kívül integrált energiagazdálkodási funkcióval rendelkező Fronius inverter és kompatibilis fali töltő (otthoni töltőállomás) szükséges. Az elérhetővé váló többletáramról az inverter tájékoztatja a fali töltőt, amely ezután feltölti az elektromos autót. Így a saját forrásból származó energia hasznosításának mértéke általában akár további 20%-kal is megnövelhető. Dinamikus töltésvezérléssel1 és egy további Fronius akkumulátorral – a rendszer méretétől és a fogyasztási szokásoktól függően – akár közel 100%-ra növelhető az önellátás mértéke. Ebben az esetben az energiagazdálkodási rendszer a napközben megtermelt többletáramot ideiglenes tárolás céljából a Fronius Solar Battery számára továbbítja, ha pedig szükségessé válik az autó feltöltése, az áram szabadon felhasználható.

„Jövőbemutató megoldásunk az elektromos közlekedésben rejlő lehetőségek teljes körű hasznosítását teszi lehetővé a felhasználók számára” – mondja Hackl. „A többletáramot vízmelegítésre használó Fronius Ohmpilot integrálásával olyan rendszer építhető ki, amely a lehető leggazdaságosabb energiahasznosításon kívül a jelenleg elérhető megoldások közül a legmagasabb szintű önellátást biztosítja.”

1A dinamikus töltésvezérlés használatával pontosan az adott időben rendelkezésre álló mennyiségű többletárammal tölthető fel az autó.

Forrás: fronius