Aki uralni tudja az energiatárolást, az uralni fogja az energetikai szektort

Share Button
Az energiatároló az új napelem, a hidrogéné a jövő, a szélenergiát pedig csak a kormányzati hozzáállás hátráltatja – néhány állítás, melyben az energetikai szektorban érdekelt szakemberek jórészt egyetértettek a Portfolio Sustainable World 2021 konferenciájának energetikai panelbeszélgetésén. A diskurzus során a beszélgetőpartnerek érintették még az elszálló nyersanyagárak jelentette kihívásokat és a kiegyenlítő energia drágulásának problémáit is.

Hogyan látjátok az energiatároló technológiák jelenét és hova futhat ez ki a jövőben? Mekkora problémát jelent a kiegyenlítő energiaárak emelkedése és hogyan lehet kezelni a kockázatokat? Mennyire kell tartani a globálisan elszálló nyersanyagáraktól? Ezeket és hasonló kérdéseket tett fel Szemán Ákos, a Portfolio elemzője a Sustainable World 2021 konferencia energiaipari panelbeszélgetésén.

Az energiatároló az új napelem

– kezdte válaszát az első kérdésre ifj. Chikán Attila, a BCSDH elnöke és az ALTEO Nyrt. vezérigazgatója, utalva ezzel arra, hogy az energiatároló technológiák hasonló felkapott népszerűségnek örvendenek jelenleg, mint néhány éve a napelemek. „A rendszer felhasználhatóságának köre radikálisan bővülni fog, ahogy a költségek csökkenni fognak és lassan hétköznapi megoldásként is el fog terjedni” – tette még hozzá. A megugró kiegyenlítő energiaárak kapcsán a szakember elmondta, hogy meglátása szerint a piac kettészakadt – az egyik oldalon egy turbófokozatú fejlesztés zajlik, a másikon pedig próbálják ezt utolérni.

A MEGOLDÁS NEM A HATÓSÁGI ÁRSZABÁLYOZÁS OLDALÁRÓL KELL, HOGY JÖJJÖN, HANEM PIACI OLDALRÓL.

– hangsúlyozta ifj. Chikán Attila. „A szélenergiába valóban lenne potenciál, ha megváltozna a kormányzati stratégia, valamint a vízenergiában is valóban nagy lehetőségek lennének. A geotermia ki nem használása pedig hatalmas elmaradt lehetőség volt a rendszerváltás utáni években – a jelenlegi infrastruktúra nem elég ahhoz, hogy kihasználja a nagy potenciált” – vélekedett a cégvezető amikor további potenciális megújuló energiahordozókról kérdezték.

„Az energiatárolók elterjedését annak költsége fogja meghatározni. A kérdés az, hogy mi lesz a motiváció az ügyféloldalon? Tapasztalataink szerint azt látjuk, hogy hogy amíg a szaldó elszámolás megmarad lakossági oldalon kevés ösztönzője van az energiatárolók elterjedésének” – mondta Endersz Frigyes, az E.ON Hungária Zrt. stratégiai igazgatója az energiatárolókról szóló kérdésre válaszolva. Az elszálló nyersanyagárak kapcsán elmondta, hogy azok szerinte egészen más trendek mentén működnek, de várnak némi árcsökkenést. „Azzal együtt, hogy emelkedtek az árak, fogyasztási (lakossági oldalon) egyáltalán nem csökkent a kereslet. Nem fognak visszaesni a költségek, viszont a piac fogja tudni ezt tolerálni – véleményezte a Endersz Frigyes az elszálló nyersanyagárakat.

A megújuló energiák innovációja kapcsán a szakember elmondta:

Világosan letesszük a voksunkat a hidrogén mellett.

„Messze vagyunk még attól, hogy a jelenlegi kapacitásokat hidrogénben tudjuk hasznosítani, de a nemzeti energiastratégia egyértelmű irányokat jelöl ki” – zárta gondolatait az E.ON stratégiai igazgatója.

„Az energia egyébként is drágul, drasztikusan. Nem látunk olyan radikális tényezőt, ami azt mutatná, hogy megfordulna a trend, ennek megfelelően pedig a kiegyenlítő energia ára is emelkedni fog. Hosszú távon mindenképp a piaci folyamatok kell, hogy domináljanak, a törvényi szabályozás csak rövid távon jöhet szóba” – válaszolta Fejes Tibor, az Audax Renewables Kft. ügyvezető igazgatója a kiegyenlítő energiaárak emelkedésére vonatkozó kérdésre. Hozzátette, a 2020-as visszaeső energiafogyasztás után

A GAZDASÁG ÚJRAINDULÁSÁVAL TELJESEN MEGVÁLTOZTAK AZ ENERGIAFOGYASZTÁSI SZOKÁSOK, EZZEL PEDIG NAGYON NEHÉZ LESZ SZÁMOLNI. EZT KIEGYENLÍTŐ ENERGIÁVAL KELL MAJD PÓTOLNI.

Forrás/bővebben: portfolio.hu