Alacsonyabb energiaszámlát hozhat a Bitcoin-elv? Ezen dolgoznak a szolgáltatók

Share Button

Európa legnagyobb közműcégei új, blockchain-alapú földgáz- és villamos energia nagykereskedelmi rendszer bevezetését tervezik. A teszt augusztusban kezdődik, a negyedik negyedévben pedig már élesben is működhet a rendszer, amely alapvető változásokat hozhat az ágazatban a termelők és a szolgáltatók közvetlen összekötésével, így például jelentősen csökkenhetnek a tranzakciós költségek.

Több nagy európai közműcég, például az RWE, a Total, az Iberdrola, a Vattenfall és az Enel is csatlakozott ahhoz a projekthez, amelynek célja, hogy felmérje a blockchain alapú kereskedés lehetőségeit az európai nagykereskedelmi villamos energia és földgáz piacokon. A mostani projektben a Bloomberg beszámolója szerint 23 közszolgáltató vesz részt, akik a rendszert a spot és határidős megállapodások területén, illetve Európa különböző régióiban egyaránt tesztelni kívánják. A technológiát korábban már sikeresen tesztelték közműcégek (Vattenfall), illetve hálózatüzemeltetők (Tennet Holding).

A rendszer gyakorlatilag közvetlenül összeköti a kínálati és keresleti oldal szereplőit, akik hozzáféréssel rendelkeznek egy folyamatosan bővülő decentralizált adatbázishoz. Az Enerchain nevű alkalmazás segítségével a tréderek anonim módon adhatják le rendeléseiket a rendelési könyben, amelyet tehát más tréderek is elérhetnek – ezzel a tranzakciós költségek jelentősen csökkenhetnek a tőzsdei kereskedés és a brókerek közbevetése nélkül. Az energiaipar és -kereskedelem működése a korábbinál azért is jóval decentralizáltabbá válhat, mert a blockchain alkalmazásával a növekvő részarányú, váltakozó mennyiségben rendelkezésre álló megújuló alapon termelt villamos energia közvetlen kereskedelme is biztosítható.

A Ponton nevű cég nem az egyetlen, amely az energia-nagykereskedelem megreformálásán dolgozik. A bécsi székhelyű Grid Singularity nevű startup ugyancsak egy, az energiakereskedelemben alkalmazható decentralizált digitális platform kialakításán munkálkodik.

Az energetika területén napjaink egyik legérdekesebb trendje az úgynevezett blockchain technológia megjelenése – mondta el korábban Mező Csaba, a Deloitte partnere előadásában a Portfolio Clean Energy Summit 2017 című konferenciáján. A blockchain egyre nagyobb ütemben hódít, Németországban például már az E.On és az RWE is fejlesztett ilyen alkalmazásokat – mondta Mező Csaba.

Forrás: portfolio.hu