Árnyékból is lehet áramot termelni

Share Button
Akár beltérben is tiszta energiát állít elő a szingapúri kutatók által kifejlesztett eszköz.

Fotó: Royal Society of Chemistry

A megvilágított és az árnyékban lévő területek közötti fénykontraszt segítségével állít elő elektromos áramot az az úgynevezett árnyékhatás energiagenerátor (shadow-effect energy generator, SEG), amelyet a Szingapúri Egyetem (NUS) kutatói fejlesztettek ki. A kutatási eredményeket az Energy & Environmental Science folyóiratban tették közzé.
„A hagyományos rendszerekben az egyenletesen beeső fény az energia forrása, az árnyék kifejezetten kerülendő, mivel rontja a berendezés hatásfokát. Mi viszont az árnyék okozta megvilágítási kontrasztból nyertünk indirekt energiaforrást. A kontraszt ugyanis feszültségeltérést indukál a megvilágított és az árnyékban lévő területek között, és ezzel elektromos áramot hoz létre. Ez forradalmian új koncepció az energiatermelésre” – magyarázta Tan Swee Ching kutatásvezető az egyetem közleményében.
Az olcsón, egyszerűen előállítható SEG-nek két funkciója van: a megvilágítási kontrasztot elektromossággá alakítja, illetve közelségérzékelő szenzorként figyeli az elhaladó tárgyakat. A kísérletek során akkor sikerült a legjobb hatékonysággal áramot előállítani, amikor az eszköz fele fényben, fele árnyékban volt. Váltakozó megvilágításban a kísérleti SEG kétszer hatékonyabb volt, mint egy hagyományos szilícium-napelem. A beltéri fényviszonyokból nyert energia már egy négycellás SEG-gel is elegendő volt egy digitális óra feltöltéséhez. A kutatók olyan mobil SEG-et szeretnének kifejleszteni, amely a ruházathoz csatlakoztatva a szokványos napi tevékenységek során termelne áramot.