Az amerikai törvényhozás felsőháza elfogadta az Infláció Elleni Törvénycsomagot, a héten várható a szavazás a Képviselőházban

Az Infláció Elleni Törvénycsomagot (Inflation Reduction Act, IRA) – amely 369 milliárd amerikai dollárt irányoz elő energiabiztonsági és klímaváltozással kapcsolatos programokra a következő 10 év során – vasárnap elfogadta az Egyesült Államok Szenátusa, ami megnyitotta útját a Képviselőház, majd a Joe Biden elnök általi aláírás felé.

Share Button

A törvényjavaslat rövidesen átkerül a Képviselőház elé, ahol a demokrata többség várhatóan elfogadja. Kép: Pixabay.

A törvény mellett és ellene is 50-50 fő szavazott, végül Kamala Harris alelnök szavazata döntött a javára.

A törvényjavaslat valószínűleg még a hét végén a demokrata többségű Képviselőház elé fog kerülni, mivel a törvényhozók a nyári szünet ellenére újból összegyűltek.

A frakcióvezető szenátor, Chuck Schumer a törvényt „az amerikai történelem legbátrabb energiacsomagjának” nevezte, míg Biden elnök jelezte, hogy már várja, hogy aláírásával törvénybe iktathassa.

Az IRA részeként 30 milliárd dollárt különítenek el a gyártás után járó adókedvezményekre (production tax credit, PTC) az Egyesült Államok tiszta energiával összefüggő gyártásának felgyorsítása érdekében, valamint további 10 milliárd dollárt biztosítanak befektetések után járó adókedvezményekre (investment tax credits, ITC) tiszta energia előállítását célzó létesítmények, például olyan gyárak építésére, amely napelem modulok vagy más tiszta energia technológia előállítására alkalmas.

Ahogyan az várható volt, az USA szolár ágazata és a klímavédelem szószólói örömmel üdvözölték annak ellenére, hogy léptékében jelentősen elmarad a tervezett „Építsd vissza jobban (Build Back Better Act)” törvénytől az ellenvéleményt képviselő Joe Manchin szenátor által kivívott kompromisszumok miatt.

„Ez a törvényjavaslat gyorsan hozzá fogja segíteni az Egyesült Államokat a napenergia és a többi tiszta energia technológia terén a vezető szerep eléréséhez, egyúttal a jövőben az alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátásra történő ütemesebb áttéréshez” – mondta Scott Moskowitz, a Qcells America piaci stratégiáért és közügyekért felelős vezetője; a cég anyavállalata a múlt héten azt közölte, hogy a törvényjavaslat elfogadása esetén fontolóra veszi egyesült államokbeli befektetésének bővítését.

„Vállalatok állnak készen dollármilliárdok befektetésére, hogy kiaknázhassák ezt a szakpolitikát, amely beszállítói láncaink fejlesztésére, az energiaköltségek mérséklésére és a klímaválság enyhítésére irányul” – tette hozzá Moskowitz.

A Solar Energy Industries Association (SEIA) elnök-vezérigazgatója, Abigail Ross Hopper úgy vélte, hogy a törvény szövegében „a tiszta energia fejlesztése és gyártása” jelentése a „szolár és tárolás ágazat új munkahelyek százait képes megteremteni és megalapozni Amerika energia terén betöltött vezető szerepét a következő korszakra vonatkozóan”.

„Az Infláció Elleni Törvény iparágunk szempontjából áttörést képvisel, és ez pontosan az, amire szükségünk van a tiszta energiára átállás felgyorsításához” – jelezte Meghan Nutting, a napelemek lakóépületekre telepítésével foglalkozó Sunnova kormányzati és szabályzási kérdésekért felelős elnök-helyettese, majd hozzátette, hogy a törvény lehetőségeket nyújt a megosztott energiaforrásokra, például a szolár és tárolási rendszerekre való áttérésre.

A napkövetőket gyártó Nextracker nyilatkozata szerint „erőteljesen támogatjuk az Infláció Elleni Törvényt, ami azonnali létszámnövelést fog eredményezni egyesült államokbeli gyárainkban”. A vállalat alapítója és vezérigazgatója, Dan Shugar véleménye szerint „az energiafüggetlenség és a tengeren túli inflációs tényezőktől való leválás minden korábbinál foontosabbá vált”. Sürgetjük a Házat, hogy mielőbb továbbítsa ezt a mérföldkőnek számító törvényt Biden elnökhöz aláírással történő beiktatásra.

A PV Tech a múlt hétem számolt be arról, hogy az IRA az Egyesült Államok „legjobb esélyét jelenti a hazai gyártói bázis kiépítésére”, ami létfontosságú a szén-dioxid-mentesítéssel kapcsolatos célkitűzései eléréséhez a napelem modulok hiánya mellett.

A javaslatok értelmében a szolár gyártásra vonatkozó beruházási adókedvezmények a következők lennének:

  • A modulok után 0,07 USD járna, amit a modul kapacitásával szoroznának meg (egyenárammal számolva és wattban kifejezve)
  • A vékonyfilm vagy kristályos napelem cellák után 0,04 USD járna, amit a cella kapacitásával szoroznának meg (egyenárammal számolva és wattban kifejezve)
  • A lapkákra négyzetméterenként 12 amerikai dollárt fizetnének
  • A polimerből készült hátlapok négyzetméterenként 0,4 USD-t kapnának
  • A napelem minőségű poliszilícium után kilogrammonként 3 USD járna

Ezek a kedvezmények nagyjából összhangban vannak a „Napenergia gyártás Amerikának” törvényben (Solar Energy Manufacturing for America Act, SEMA) foglalt támogatásokkal, amelyekre először Jon Ossoff szenátor tett javaslatot még tavaly, és amelyet az USA szolár ágazata szintén széles körben üdvözölt, bár akkoriban ez kevésbé volt vonzó a kormányzat számára.

A BloombergNEF Észak-Amerikával foglalkozó vezető elemzője azt nyilatkozta a PV Tech-nek, hogy „a meglévő gyártást ösztönző eszközök révén az Egyesült Államok képest lesz két éven belül elérni maximális, 21GW potenciálját és 2025-től kezdődően évente 10 GW-nak megfelelő mennyiségű modult gyártani”.

Forrás: pv-tech