Az energiatárolás elhozhatja a nap- és szélenergia végső győzelmét

Share Button

A megújuló energiatermelő kapacitásokkal ötvözött energiatároló technológiák jelentős forrásokat „irányítanak át” az új fosszilis beruházások felől a megújuló, tiszta energiaforrások felé. Az energiatároló megoldások térnyerése már Magyarországon is megkezdődött, több társaság is nagyobb projektet folytat a területen. 

Az energiatároló rendszerek következő években várható áttörése tetőzheti be az időjárásfüggő jellegük miatt változó rendelkezésre állású megújuló energiaforrások fosszilis energiahordozók feletti diadalát. Vagyis az energiatárolás jelentheti azt a hiányzó láncszemet, amellyel a dekarbonizációs fordulat fenntartható módon megvalósíthatóvá válik. A számok már most az akkumulátorok szerepének gyors felértékelődését mutatják.

A tavalyi évben a megújulókba invesztált több mint 330 milliárd dollár a szél- és napenergia versenyképességének jelentős, 18 százalékos javulásával járt együtt, amely trendhez egyre inkább hozzátartozik az energiatároló megoldások terjedése is – derül ki a Bloomberg New Energy Finance jelentéséből. A jelenleg legfejlettebb, lítiumionos akkumulátor technológia előállítási költsége 2010 óta 79 százalékkal csökkent, 1000 dollár/kWh-ról 209 dollárra. Az európai villamos energia hálózatban már működnek 10-20 megawattos energiatároló egységek, de már folyamatban van az 50 megawattos és ennél nagyobb tárolók építése is.

Az akkumulátoros energiatárolók fejlődése közben a megújulók költségcsökkenése sem állt meg: 2009 óta a fotovoltaikus napenergia költsége 77, a szárazföldi szélenergia költsége 38 százalékkal zuhant. Közben a fosszilis és nukleáris termelés ára csak kisebb mértékben változott.

Az energiatároló megoldások azonban nem csupán a megújuló alapon termelő erőművek mellett jelentenek lehetőséget, de a fosszilis erőművek működési hatákonyságának javítására, árbevételük növelésére, működési költségeik csökkentésére is alkalmasak.

A hagyományos erőművi termeléshez integrált energiatároló rendszer jelentős megtakarítást eredményezhet a tüzelőanyag-felhasználásban, egyben a teljes hálózat rugalmasságát is növelheti. A Navigant Research jelentése szerint a fosszilis erőművi termelés energiatárolással történő ötvözése (ESFF; energy storage with fossil fuel) olyan opciót jelent a közűcégeknek is, amellyel új infrastruktúra és termelő egységek építése nélkül tudnak tökéletesíteni működésükön, javítva a csúcsidőszaki igények kiszolgálását is.

Az energiatárolás terén több technológia is megoldást kínálhat az alkalmazás körülményeitől függően, így például az akkumulátoros technológia mellett az utóbbi időben ismét terítékre került a hidrogén mint energiatároló (és üzemanyag) alkalmazásának lehetősége. Az akkumulátoros technológián belül sem biztos ugyanakkor a lítiumionos megoldás végső sikere, például az úgynevezett szilárdtest akkumulátor technológia a lítiumionost többszörösen meghaladó teljesítménnyel kecsegteti a kutatókat.

Az energiatároló megoldások tesztelése már Magyarországon is elkezdődött. Az időjárásfüggő energiatermelés térnyerésével és a háztartási kiserőművek terjedésével egyre nagyobb igény jelentkezik a rugalmas energiatároló megoldásokra mind a hazai, mind a regionális villamosenergia-piacokon – állapítja meg a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK). Jelenleg Magyarországon három nagy energiatárolási projekt van folyamatban az E.On, az Elmű és az Alteo irányítása alatt.

Mivel a szabályozási tartalék energia ára viszonylag magas, így jobban előtérbe kerül a termelő kapacitások és az új, egyre csökkenő fajlagos költségű akkumulátorok versenye. A kereskedelmi jellegű tevékenységek mellett az akkumulátorok használata előtt jelentős lehetőségek nyílnak a villamos hálózatok üzemeltetése terén is – állítja a REKK. A fokozódó lakossági ellenállás miatt egyre nehezedő hálózat építés/bővítés több esetben elodázható, vagy későbbre ütemezhető a hálózati elemek (vezetékek, trafó állomások) időszakos túlterhelésének akkumulátoros „kivédésével”.

A jövőt demonstrálva

A Tesla és a Renault után újabb társaság rakott össze elektromos autók akkumulátoraiból energiatároló rendszert. A Vattenfall májusban indította el 500 darab 33 kilowattórás BMW i3 elektromos autó akkumulátorból összerakott energiatároló rendszerének kereskedelmi üzemét az Egyesült Királyságban. A svéd társaság által telepített 22 megawattos egység a walesi Pen y Cymoedd szárazföldi szélfarm elektromos infrastruktúrájához kapcsolódik, fő feladata a frekvencia szintek fenntartása, illetve a rendelkezésre állás növelése lesz. Nehezen tudok elképzelni olyan energetikai beruházást, amely jobban demonstrálná, hogyan is fog festeni a jövő energiaellátása – mondta Gunnar Groebler, a szélenergia üzletág vezetője a társaság eddigi legnagyobb ilyen jellegű fejlesztésének átadásán.

Forrás: portfolio.hu