Besült az energiafegyver, Európa gazdasága sokkal ellenállóbb, mint az orosz

Share Button

Mint minden háborúnak, így az orosz-ukrán konfliktusnak is megvannak a nyertesei és vesztesei a harctérhez közel és távol. A Cambridge Econometrics elemzői – közösen a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont és a Budapesti Corvinus Egyetem kutatóival – nemrégiben azt vizsgálták meg, hogyan hat a másfél éve zajló háború a világgazdaságra és az energetikai rendszerekre 2030-ig.

Kik lehetnek a vesztesek és a nyertesek gazdasági és energetikai téren? Az elemzések alapján rövidtávon a háború nyertesei a gázexportáló országok, ezen belül is a cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítására képes termelők lettek a gázárak 2022-es drasztikus emelkedése miatt, illetve a szén iránti globális kereslet is új rekordokat döntött a háború első évében.

Középtávon az igazi nyertes azonban maga a megújulóalapú energiatermelés, amely a gázellátás beszűkülése és a földgáz rekord magas ára miatt korábban nem látott – és valószínűleg a háború kitörése nélkül elérhetetlen – mértékben indult növekedésnek.

A beindult változások azt jelentik, hogy az orosz-ukrán háború hatására az uniós országok már most közelebb kerültek a megújuló energiatermelés terén kitűzött céljaikhoz, és az átállás tovább folytatódhat az évtized végéig. A mozgató erő pedig egyértelműen a 2021 közepétől növekvő, majd 2022-ben a háború miatt történelmi csúcsokat elérő energiaárak voltak. Ha ilyen mértékű átállást ilyen rövid idő alatt az uniós országok például adóváltozásokkal vagy más központi intézkedésekkel szerettek volna elérni, az vélhetően óriási társadalmi felzúdulást okozott volna, de a háború okozta magas fosszilis árak miatt részben önként, részben kényszerből fogták vissza gázfelhasználásukat az ipari, állami és lakossági fogyasztók, és indítottak megújuló energiaforrásokra történő átálláshoz szükséges beruházásokat.

De mi is történt pontosan? Az általános megállapításokon túl a részletek még több érdekességet tartogatnak.

A covid-krízisből kilábaló világgazdaság erős visszarendeződést és 4,9 százalékos globális GDP-növekedést remélt 2022-re. Ezzel szemben 2022 elején Európában háború tört ki, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát. Az Európai Unió és az Egyesült Államok gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben, amely ellenszankciókkal válaszolt. Oroszország, amely világszintű gázexportőr és a legfőbb piaca Európa, azzal büntette a nyugati országokat, hogy drasztikusan csökkentette gázszállításait, mindez pedig rövidtávú energiapiaci válságot robbantott ki.

A háború fizikai rombolása pedig drasztikus ellátási sokkot okozott, hiszen mind Ukrajna, mind Oroszország világszinten meghatározó szereplők az élelmiszer-, acél- és egyéb nyersanyagtermelésben. Az energiapiaci és ellátási krízis átírta a világ gazdasági és energetikai térképét és az ezekkel kapcsolatos várakozásokat, így a háború a konfliktustól távol eső régiókban is éreztette hatását.

A mostani elemzésünk különlegessége, hogy a háború által kiváltott gáz- és energiapiaci változásokat először vettük alapul makrogazdasági folyamatok modellezéséhez, így minden eddiginél pontosabban megbecsülhetővé vált az energiapiaci változások széleskörű világgazdasági hatása. Első lépésben megvizsgáltuk, hogy a háború kitörésének hatására milyen változások történtek a globális energiapiacon, és összevetettük egy háború előtti – azzal nem számoló – gázpiaci kilátásokra alapozott előrejelzéssel. E két energiapiaci szcenárióra építettük azután a gazdasági számításokat.

Energiapiaci hatások

A háború korábban elképzelhetetlenül magas energiaárakat eredményezett – például a németországi villamosenergia ára 2020-ról 2022-re tizenhatszorosára emelkedett – így drámaian átalakította a globális energiaigényeket és az energiakereskedelmet. Az unió a háborúra reagálva elkötelezte magát, hogy 2027-ig függetleníti magát az orosz fosszilis energiahordozóktól. Mindez azt jelenti, hogy a tagországoknak már nagyon rövid távon átlagosan 15 százalékkal kell csökkenteniük gázigényüket, és villámtempóban új beszerzési forrásokat kell találniuk.