Beszámoló az Országos Magyar Épületgépész Napok,2018. november 26-30. között lezajlott eseményeiről

Share Button

A Magyar Épületgépészek Napja, a MÉN 22 sikeres év után 2018-ban jelentősen tovább fejlődött. Ez az irigylésre méltó siker öröm az épületgépészek számára, mert a MÉN alapjain egy még szélesebb szakmai összefogással, országos helyszínekkel bővülő rendezvénysorozattá, Országos Magyar Épületgépész Napokká alakult, megtartva a megszokott magasszintű szakmai és szórakoztató programjait.

 

 

Az országossá bővült eseménysorozatot felemelő, de ugyanakkor nehéz és felelősségteljes feladat volt megrendezni, mely csak közös szakmai összefogással és kölcsönös toleranciával vezethetett ilyen várakozáson felüli eredményre.

Számos gyártó, oktatási intézmény, kereskedő cég érezte magáénak az eseményt és rendezett szakmai napot, oktatást, nyitott kaput, akciót épületgépészeknek ezzel is emelve rangját és megbecsülését a szakmának.

Az épületgépész iránt érdeklődők országszerte 16 helyszínen 28 különböző program közül választhattak, mely az épületgépészet szinte minden szakágában tartogatott érdekességeket. Nyilván a fővárosban megrendezett eseményeken, ezek közül is a Budapesti Műszaki Egyetem oktatási napján és a hagyományos épületgépészeti kiállításon, valamint a kapcsolódó kísérő szakmai rendezvényeken vettek részt a legtöbben, de elmondhatjuk, hogy a régiós programokon is szép számmal képviseltette magát az épületgépész társadalom.

Részletek a www.talalkozzunk.hu honlapon olvashatók.

Az események mellett 5 kereskedő cég hirdettet akciót a kivitelezők számára, akik kedvezőbb áron juthattak épületgépészeti termékekhez a rendezvénysorozat ideje alatt.

Elmondhatjuk, hogy a kitűzött célt felülteljesítve zártuk az OMÉN hetét, és elértük, hogy ez az ünnep minden épületgépész számára elérhető, kézzel fogható legyen bárhol az országban.

Köszönjük a gyártóknak, oktatási intézményeknek, szervezeteknek, kereskedőknek a munkáját mert meggyőződésünk, hogy a kitartó, az eseménysorozatba fektetett közös munkánk, nemcsak a személyes kapcsolattartás fontossága miatt elengedhetetlen, hanem elsősorban az épületgépészet rangját és hosszú távú érdekeit szolgálta és a jövőben is szolgálja.

Az „épületgépész” hét hivatalos megnyitó programjának 2018.november 26-án a Szolnoki Szakképzési Centrum Baross Gábor Gépipari, Közlekedési Szakgimnázium és Szakközépiskola adott helyet. Itt találkoztak a jövő szerelői, kereskedői, tervezői jó hangulatú szakmai előadásokon, kötetlen beszélgetéseken. A megnyitót Gyurkovics Zoltán a Magyar Mérnöki Kamara Épületgépészeti Tagozat elnöke tartotta a moderált szakmai napon. Jelen volt az OMÉN Szervező Bizottságból Gyárfás Attila, MÉGSZ ügyvezető elnök. Múzeumi sarkot Dr. Chappon Miklós avatott. A szervezők a helyi sajtót – újság, TV – is tájékoztatták az eseményről, amelyről tudósítottak, riportokat készítettek a helyszínen.

Az Épületgépészeti Múzeum Miskolcon és Székesfehérváron avatott múzeumi sarkot az OMÉN időtartama alatt!

Fontosnak tartjuk a MÉGSZ közreműködésével szervezett rendezvények említését:

Murányi Kft(Pécs)  Kazánboncolás
Két délutáni program volt, előadás a gáztüzelési kazánok alkotórészeiről és működéséről, majd a kazánok alkotórészeinek fizikai bemutatása és a kazánok üzem közbeni tesztelése, majd kedves vendéglátás és a képzésen való részvételt tréfásan igazoló oklevelek átvétele.

Rati Kft. (Komló)
Az energiadesign személettel tervezett, különleges épületgépészeti megoldásokat tervezett rendszerbe foglaló komlói autóalkatrész-gyár, a profi és innovatív gyártás és cégirányítás bemutatása. Előadások a cég tevékenységéről, az épületgépészeti rendszerekről és gyárbejárás.

Kaposvári Cukorgyár biogáztermelő üzem bemutatása
A biogáztermelő üzem vezetőjének, Szendefy Juditnak a vezetésével a biogáztermelés megismerése a helyszíni bejárás közben. Együttműködésben az MMK megyei épületgépészeti szakcsoportjával és Berta Márton nyugalmazott E.ON gázhálózati üzemvezetővel.

Hajdu Kft. (Téglás)
Előadások a Hajdu innovációs törekvéseiről, fejlesztéseiről, majd az innovációs fejlesztő labor valamint a forróvíztárlók gyártócsarnokának helyszíni bemutatása.

Maradék anyagok adományozása a szakképző intézmények számára
A megyénként kiküldött hírlevelek nyomán csaknem minden megyében legalább egy szakképző várta a helyi szerelő vállalkozások adományait.

Ajándék Épületgépész előfizetés
30 év alatti tanuló, pályakezdő épületgépésznek a MÉGSZ egy éves Épületgépészet ajánlott fel ajándékba, amit ca. 100 fő igényelt.

Több rendezvényen a helyi szervezőknek a MÉGSZ helyi (megyei) szervezete nyújtott segítséget.

 

Műegyetemi rendezvények

A Műegyetemi rendezvényekre hetekkel korábban elfogyott minden kiállítási stand. A kötelező szakmai továbbképzésekre is időben kellett magának helyet biztosítani, annak, aki részt kívánt venni.

Kamarai szakmai továbbképzések:

Idén először az Országos Magyar Épületgépészek Napja keretében a Budapesti és Pest Megyei Kamara mindkét budapesti szakmai napra tervezett szakmai továbbképzést. A programok alapját a geotermikus energiafelhasználás kérdései címmel akkreditált kamarai törzsanyag adta, azonban az alap előadások mindkét napon kiegészültek gyakorlatiasabb szakmai, illetve kissé kitekintő jellegű előadásokkal.

Csütörtökön, az Épületgépészeti Oktatás napján nagyjából 100 fő részvételével, teltház előtt zajlottak az előadások. A rendezvény végén az OMÉN tervpályázat jelöltjei röviden bemutatták a jelenlévőknek pályamunkáikat.

Pénteken, a nagyszabású szakmai kiállítás napján két teremben is zajlott továbbképzés, melyekre összesen 450 mérnök regisztrált. Míg a legnagyobb teremben 250 ember hallgatta meg az atomenergiai kérdésekkel kiegészített alapprogramot, a szomszédos előadóban 200 résztvevő ismerkedett meg az e-mobilitás legfontosabb kérdéseivel.

A két teremben zajló programok egymáshoz képest elcsúsztatott időbeosztása biztosította a kiállítói standok folyamatos látogatottságát és a catering ellátás zavartalanságát.

Az ebédszünet elején egy hiba folytán a szendvicsek idő előtt elfogytak, de az ebédszünet végére a cég vezetője meleg étellel kárpótolt mindenkit.

Az előadások értékelőlapjain a résztvevők dicsérték a rendezvényt, és az előadások színvonalát.

 

A változatos tartalmakat kínáló kísérő szakmai rendezvények díjmentesek voltak, de regisztrációhoz kötöttek.

A Magánépíttetők Fórumát nagy érdeklődés kísérte Az építő közösség szervezésében.
A rendezvényre több mint 250 fő regisztrált előzetesen és sikerült is szép számmal megtölteni a BME E épület C jelű nagy előadó termét. Az építő közösség színvonalas, rövid, pörgős előadásokat tartott a hőszivattyúk és gépi szellőztetés gyakorlati tapasztalatairól, elismert szakemberek közreműködésével. A résztvevő magánépítkezők, érdeklődők és építészek sok-sok hasznos és új információval térhettek gazdagabban haza az épületgépészet napjainkban egyik legmisztikusabbnak mondott témaköréből. Sokan kihasználták a személyes konzultáció lehetőségét is, a jelen levő közel 50 kiállítóval. A résztvevők visszajelzéseire válaszul, Az építő közösség továbbra is folytatja a témában megrendezésre kerülő informatív előadásokat, könyvek, blog, tervcafé, youtube csatona és facebook élő konzultációs lehetőségek biztosításával, melyre az érdeklődőket szeretettel várják.

 

Passzív tűzvédelem volt a téma a HILTI Hungaria és az MMK ÉgT rendezvényén.
A tűzvédelem napjainkra önálló mérnöki tudományággá nőtte ki magát. Napjaink épületei pedig igen komoly kihívások elé állítják a tűzvédelmi tervezőmérnököket ugyanúgy, mint az építészeket.

Most már nemcsak a közel-keleti és nyugati nagyvárosokra jellemzőek a nagy befogadóképességű magas épületek, hanem hazánkban is egyre több ilyen épület épül, vagy van éppen jelenleg is tervezés alatt. Ezekben az épületekben a felhasznált anyagok és beépített termékek nyomon követése, élethosszon át tartó felügyelete karbantartás vagy üzemeltetés szempontjából nem egyszerű feladat.

 

Gázfelhasználó berendezések létesítése – a MÉGSZ szervezésében

Az előadás a hatályos MBSZ tervezett legfontosabb változtatásait ismertette, külön kiemelve:

  1. A Gáztörvény módosításával, 2018. február 1-én hatályba léptetett tervköteles készülékcsere alkalmazhatóságának feltételrendszere és eljárási szabályai.
  2. Az EU minden tagállamára, 2018. április 18. óta hatályos gázkészülék rendelet (GAR) fogalom használatának és eljárási szabályainak átültetése a hazai szabályozásba.

 

A Levegő-víz hőszivattyú kivitelezői, tervezői ankét:
Öt szakember öt különböző szempontból tartott előadást a levegő-víz hőszivattyúkról VGF, Víz, gáz, fűtéstechnika Épületgépészeti szaklap ankétján. A bevezető előadásban kiemelve, hogy noha a levegő-víz hőszivattyúról egyre többet beszélünk, kevésbé van jelen a köztudatban, hogy a technológia energetikai célú hasznosításában Heller László úttörő jelentőségű munkát végzett.
Részletes információk elérhetők:
https://www.vgfszaklap.hu/hirek/5125-a-levego-viz-hoszivattyuk-voltak-a-vgf-anket-fokuszaban

 

Oktatás Napja
Diplomadíj és szakdolgozat pályázat

A Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamarával, a BME Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszékkel, a Magyar Mérnöki Kamara Épületgépészeti Tagozatával, a Magyar Épületgépészek Szövetségével és a Magyar Épületgépészeti Koordinációs Szövetséggel közösen diplomadíj és szakdolgozat pályázat került meghirdetésre az „Országos Magyar Épületgépész Napok 2018” alkalmából a hazai felsőoktatási intézmények számára. A pályázaton 2018. évben Épületgépész MSc., Létesítménymérnök MSc., valamint Épületgépész BSc. diplomát szerzett mérnökök vehettek részt, amennyiben diplomaterv feladatukat jeles érdemjeggyel védték meg.

A pályázatot három kategóriában írtuk ki: épületgépész BSc, létesítmény mérnök MSc, és épületgépész MSc képzés.

Az épületgépész BSc kategóriában öt, a létesítmény mérnök MSc és az épületgépész MSc kategóriában három-három pályázat érkezett.
A három kategóriában egy-egy győztest hirdettünk.

Az épületgépész BSc kategóriában a győztes
Kostyák Attila (DE) lett, szakdolgozatának címe: „Gyárcsarnok evaporatív hűtése”.

A létesítmény mérnök MSc kategória győztese
Stadler Gergő (SZIE) lett, az „Audi irodaépület hűtési rendszerének optimalizálása” című diplomamunkájával.

Az épületgépész MSc kategóriában
Juhász Balázs (BME) „Energetikai számítási eljárások összehasonlító elemzése egy családi ház példáján” című diplomamunkája lett az első helyezett.

 

PhD szekció

 

Nemzetközi PhD szekció került megrendezésre az „Országos Magyar Épületgépész Napok 2018” alkalmából 12 előadóval, az Oktatás Napján 2018. november 29-én a Műegyetemen.

Külföldi előadók érkeztek a Szlovák Műszaki Egyetem Gépész és Építőmérnöki Karáról. Képviseltette magát a Debreceni Egyetem Műszaki Karáról az Épületgépészeti és Létesítménymérnöki Tanszéke. Mellettük a BME GPK Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszék PhD hallgatói mutatták be kutatási tevékenységeiket.

A szekciót levezető elnökség tagjai a Szent István Egyetem Épületgépészet, Létesítmény- és Környezettechnika Tanszékéről Dr. Géczi Gábor, a Szlovák Műszaki Egyetemről Dr. Füri Béla és Dr. Takács János, a BME-ről Dr. Láng Péter volt.

A szekció látogatói nívós előadásokat hallhattak megújuló energiák alkalmazási megoldásairól, szemcsés anyagok tulajdonságainak modellezéséről, valamint komfort és légtechnikával foglalkozó kutatásokkal is megismerkedhettek.

Az előadások:
Andrássy Zoltán (BME) Hőenergia tárolók teljesítmény alapú modellezése

Maryna Babenko PhD (STU-UA)              Ensuring of energy balance in the ecological building „triple zero” on the base of renewable energy sources

Laith F. Al-Hyari (BME)                  Literature review of energy wheel ventilation units

Nagy Judit (BME)                            Nitrogen recovery from human urine and modelling of gas separation membrane

  1. Szabó Gábor (DE) Parabolikus napkollektorral működtetett abszorpciós hűtőgép elemzése

Horváth Dániel (BME)                   Szemcsés anyagok mozgásának gépészeti szimulációja

Varju Evelin (BME)                         Víz párolgásának vizsgálata fűtés és légáram mellett

Szabó Viktor (BME)                        Szemcsés anyagok egyidejű hő- és anyagátadási tulajdonságainak modellezése

András-Tövissi Balázs (BME)      Combined effect of hot ceiling and draught

Bokor Balázs (BME)                        Levegő hőhordozó közeggel üzemelő napkollektoros rendszer komplex elemzése

Both Balázs (BME)                          Érintőleges légvezetési rendszer primer áramlásának hatása a helyiség huzatkomfortjára

Sánka Imre (STU)                            Indoor environmental quality evaluation in NZEB in winter season

 

Kiállítás:

2018-ban nagy sikerrel zárult az Országos Magyar Épületgépész Napok rendezvény keretein belül megszervezett kiállítás, a kiállítói standok hetekkel a rendezvény előtt elfogytak. November 30-án 48 kiállító foglalta el a standokat a kora reggeli órákban. A korábban megszokott BME K épület helyett idén az E épület szolgáltatta a kiállítás helyszínét. A rendezvény alatti közvéleménykutatás eredménye szerint a kiállítók nagy örömmel fogadták az új helyszínt, amely kényelmesen körbejárható volt a látogatók számára is. Az előadó termek közelsége miatt az egész nap folyamán részesei lehettünk a pezsgő szakmai beszélgetéseknek és örömteli találkozásoknak.

  

Bál:

Az I. Országos Magyar Épületgépész Napok záróeseménye a XXIII. Épületgépész Bál, az épületgépész társadalom egyik legkiemelkedőbb társasági rendezvénye, ahol a szórakoztatáson túl az országos díjak átadására is sor kerül 2018. november 30-án este.

Az idei bál vezér gondolata a múlt és jövő képzeletbeli találkozása volt, ami az építészetben és épületgépészetben is izgalmas találkozó.

„Múlt nélkül nincs jövő, s mennél gazdagabb a múltad, annál több fonálon kapaszkodhatsz a jövőbe.”- mondta egykoron Babits Mihály.

Bár egészen biztos, hogy nem az épületgépészek munkájára gondolt, mégis helytálló a gondolat, hiszen az épületgépészek munkája eredményeképpen olyan épületek, gépészeti megoldások születnek, amelyekben a múlt és jövő egymásra talál, és azok együtt, közösen alkotnak egy értékmegőrző, új minőséget a jelenben. – hangzott el a bál felvezetőjében.

 

A bál fővédnöke:            Füleky Zsolt, építészeti és építésügyi helyettes államtitkár.

A bál házigazdái:

Kassai Ferenc, a Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara elnöke

Dr. habil Kajtár László, a BME Gépészmérnöki kar Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszék, tanszékvezető

A XIII. Épületgépész Bált Nagy Gyula a Magyar Mérnöki Kamara elnöke nyitotta meg.

Mint sok éve, idén is az InterContinental Hotel bálterme szolgált helyszínül. A bált idén is nagy érdeklődés övezte, 342 résztvevőt láttunk vendégül. A bál vezér gondolata a múlt és jövő képzeletbeli találkozása során két részben felidéztük az ABBA slágereit. Idén is átadásra kerültek az Év Emberei díjak, valamint ezek mellett az Épületgépészetért díj, a Meszlényi Zoltán és a Macskásy Árpád díjak.
A szórakoztatásért Kiss Ádám humorista volt a felelős a díjátadó ceremóniát követően. Az estélyen a zenéről a népszerű Group’n’Swing gondoskodott.

 

A díjazottak:

  1. évben az Országos Magyar Épületgépészek Napja alkalmából kiírt tervezői pályázat eredménye alapján az
    Év Épületgépész Tervezője Lucz Attila

A pályázati anyag címe: LIGET BUDAPEST PROJEKT Néprajzi Múzeum és Látogató Központ épületgépész tervezése

 

A díjat felajánlotta: A BAUSOFT Kft., Baumann Mihály ügyvezető

 

Méltatás:

A tervezett épület funkcionális bonyolultságából adódóan az épületgépész rendszerek kialakításának szinte egyik része sem mondható megszokottnak, hagyományosnak. A pályázati anyag korszerű és új megoldásokat tartalmaz. Az épület gépészeti rendszerei megújuló energiaforrásokkal biztosított. Szinte minden tervezett egységnél egyedi és átgondolt tervezői gondolat fedezhető fel. A rendszerek úgy lettek kialakítva, hogy azok az épületben jelentkező tényleges igényeknek, ill. a bent tartózkodók számának megfelelően energiatudatos, valamint biztonságos üzemet biztosítsanak.

  1. évben az Országos Magyar Épületgépészek Napja alkalmából kiírt,
    az Év Épületgépész Oktatója kitüntető cím szavazásának eredménye alapján az
    Év Épületgépész Oktatója Petrikó László

 

A díjat felajánlotta: IMI International Kft., Hosszú István Árpád ügyvezető

 

Méltatás:

Petrikó László okleveles épületgépész mérnök 1994-óta dolgozik tervezőként, vezető tervezőként Győr jelentős szakági tervezőirodájában. Negyedszázados tervező múlttal, jelentős szakmai referenciákkal, nagy elméleti szakmai tudással rendelkezik. Jelentős szakmai mentorálási tevékenysége is. Szakmai kiállása példaértékű a fiatal kollégák számára.

Megszerzett tudását és tapasztalatát 2005 óta egyetemi oktatóként is kamatoztatja. Győrben a Széchényi István Egyetem Építészmérnöki Karán az építész hallgatóknak tanít épületgépészetet. Lelkiismeretes tanár, szigorú számonkérő! Makacs következetességgel adja át a jövő építész tervezőinek azokat a szakmai alapismereteket, valamint a team-munka követésre javasolható gyakorlatát, amelyek birtokában eljuthatnak a funkcionális szemléletű, a szakági tervezés fontosságát elfogadó, elismerő tervezési módszerhez is.

 

  1. évben az Országos Magyar Épületgépészek Napja alkalmából kiírt,
    az Év Épületgépész Mérnöke kitüntető cím szavazásának eredménye alapján az
    Év Épületgépész Mérnöke Kisapáti Szilárd

 

A díjat felajánlotta: WILO Magyarország Kft., Dr. Szalai László, ügyvezető igazgató

 

Méltatás:

Kisapáti Szilárd egy folyamatosan növekvő, Szegeden meghatározó tervezőiroda, a Ventosus Kft. ügyvezetője, vezető tervezője. Fiatal kora ellenére, aktivitását mi sem mutatja jobban, mint hogy részt vállalt Kormányhivatalok kiemelt épületenergetikai fejlesztéseiben. Számos szálloda, lakóépület vagy akár vasútállomás és sportcsarnok épületgépészeti és épületenergetikai tervezése fűződik a nevéhez. Munkáit az igényesség, rendszerszemlélet, minőség és a maximális alaposság jellemzi.

Kisapáti Szilárd a Csongrád Megyei Mérnöki Kamara Épületgépészeti Szakcsoportjának vezetője, tervezési munkái mellett megyei kamarai feladatait is kiemelten kezeli.

 

 

  1. évben az Országos Magyar Épületgépészek Napja alkalmából kiírt,
    az Év Épületgépész Kivitelezője kitüntető cím szavazásának eredménye alapján az
    Év Épületgépész Kivitelezője Cajnkó Alfréd

 

A díjat felajánlotta: WILO Magyarország Kft., Dr. Szalai László, ügyvezető igazgató

 

Méltatás:

1971 óta dolgozik víz-, gáz- és központifűtés-szerelőként. Pályafutása első felében a Közép Dunántúli Gázszolgáltató Vállalatnál és a FÉG-nél dolgozott, mint szerelő és szervizes, közben technikumot végzett, gázkészülék-javító, -beüzemelő képesítést szerzett és letette a mestervizsgát.

 

1994-től kezdődően vállalkozásokat alapított, cégei szakmailag és üzletileg folyamatosan fejlődtek, eredményesen működtek. Ma fiaival közösen két cég ügyvezetője, amelyek 24 főt foglalkoztatnak, szervizzel, belső szereléssel, kazánházi cserékkel foglalkoznak és több mint száz kazánház karbantartását végzik.

 

Igényességével, felkészültségével, korrekt és baráti hozzáállásával, a szakma közügyei iránti érdeklődésével kivívta a Zala megyei épületgépészek tiszteletét és nagyrabecsülését.

 

  1. évben az Országos Magyar Épületgépészek Napja alkalmából kiírt,
    az Év Épületgépész Márkaképviselője kitüntető cím szavazásának eredménye alapján az
    Év Épületgépész Márkaképviselője Mucsi Ádám

 

A díjat felajánlotta: A VGF, Víz, gáz, fűtéstechnika Épületgépészeti szaklap, Szemán Róbert főszerkesztő

 

Méltatás:

Mucsi Ádám épületgépész mérnök a REHAU épületgépészeti termékek műszaki és kereskedelmi képviseletét 22 éve a legmagasabb szinten látja el, mai is első munkahelyén dolgozik. Országosan elismert felületfűtési és hűtési szakember, legyen szó gyepfűtésről, épületszerkezet temperálásról vagy akár néhány négyzetméter fürdőszoba felújítás padlófűtéséről. A tervezéstől a kivitelezésen át az átadásig követi kiemelt projektjeit a megvalósításban résztvevők megelégedésére!
Egy gyártó sem kívánhatna kitartóbb, lojálisabb mérnök üzletkötőt magának.

 

A Magyar Épületgépészeti Koordinációs Szövetsége által alapított
Épületgépészetért Díj-at kapta: Király Tamás

 

A díjat átadta: Dr. Barótfi Istvánt, a Magyar Épületgépészeti Koordinációs Szövetség elnöke

 

Méltatás:

Király Tamás okleveles gépészmérnök, az Aereco Légtechnika Kft cégvezetője, aki a légtechnikai rendszerek forgalmazójaként jelentős szerepet vállal épületgépészeti, épülettechnikai és épületenergetikai területén alkalmazott megoldások megvalósításában, kivitelezésében és üzemeltetésében. Tartósan, magas színvonalon végett szakmai tevékenysége, aktív részvétele az épületgépészet területén tevékenykedő szakemberek képzésében és a fiatal generáció támogatásában elismeréseként érdemelte ki a díjat.

 

 

A Magyar Épületgépészek Szövetsége által alapított Meszlényi Zoltán Díj-at kapta:
Kocsis István, a Miskolci Szakképző Centrum Kós Károly Építőipari Szakközépiskola és Szakiskola címzetes igazgató.

A díjat átadta: Golyán László, a Magyar Épületgépészek Szövetségének az elnöke

Méltatás:

Kocsis István 1953-ban született Miskolcon. 1971-ben technikusi oklevelet, öt évvel később gépészmérnöki diplomát szerzett a Nehézipari Műszaki Egyetem Gépészmérnöki Kar gépgyártástechnológia szak hegesztési ágazatán.

1976-tól a Csőszerelőipari Vállalatnál a termelésirányításban művezetőként, főművezetőként, majd kirendeltség-vezetőként dolgozott. Ebben az időszakban jelentős technológiai és épületgépészeti referenciákat szerzett többek között a Miskolci Lenin Kohászati Művek, a Borsodi Vegyi Kombinát, a Borsodi Hőerőmű, a Tiszai Olajfinomító valamint a Paksi Atomerőmű beruházásain. 1988-tól saját vállalkozásában számos miskolci középület és családi ház épületgépész munkáit végzi el.

1991-től a Kós Károly Építőipari Szakközépiskola mérnök-tanára, majd gyakorlati oktatásvezetője. A Műegyetemen gépész mérnöktanári oklevelet szerez, majd a közoktatásivezető szakirányon is végez, a Debreceni Egyetemen épületgépész szakmérnökként vizsgázik sikeresen.

2006-tól 12 éven át a Kós Károly Építőipari Szakközépiskola igazgatója. Átszervezi és megújítja az iskola irányítását, jelentős pályázati források bevonásával az oktatási infrastruktúra fejlesztését is irányítja.

 

A Magyar Mérnöki Kamara Épületgépészeti Tagozat által adományozott
Macskásy Árpád Életmű Díj-at kapta Görgey Péterné Bihari Erzsébet

 

A díjat átadta: Gyurkovics Zoltánt, a Magyar Mérnöki Kamara Épületgépészeti Tagozat elnöke

 

Méltatás:

Görgey Péterné Bihari Erzsébet a Budapesti Műszaki Egyetem Gépészmérnöki Karát 1966-ban végezte el. Kezdettől fogva tervezőként dolgozott. Először a KERTI-ben, majd a LAKÓTERV-ben.

1994-ben alapítója és társtulajdonosa volt a G&B Plan Kft-nek, és 2015 évi visszavonulásáig itt dolgozott vezető tervezőként.

Legjelentősebb tervezői munkái közül néhányat kiemelni nagyon nehéz. Néhány Budapesten megvalósult azonban sokak számára ismert, mindenképpen kiemelésre érdemes:

ORFK Teve utcai székháza

WestEnd Bevásárlóközpont

WestEnd Hotel Hilton

Raiffeisenbank Akadémiai utcai székháza

Hotel Four Season

Széchenyi téri irodaház

Infopark C és E irodaházak

Hallerkert irodaház

Görgey Péterné Bihari Erzsébet a Magyar Mérnöki Kamara megalakulásától tagja volt az Épületgépész Tagozat elnökségének, és munkájával hozzájárult a tagozat, az Épületgépész szakma sikereihez.

Mentori tevékenysége kiemelkedő volt a tervezői hivatásának gyakorlása során. Tervezőirodájában sok fiatalt tanított, és vezette be az épületgépészeti tervezés gyötrelmesen szép hivatásába.

Épületgépész és társtervező kollégákkal mindig nagyon jó kapcsolatot tudott kialakítani, és önzetlenül segítette kollégáit a tervezői feladataik eredményes végrehajtásában.

 

A Magyar Mérnöki Kamara Épületgépészeti Tagozat által adományozott Macskásy Árpád Alkotói Díj-at kapta: Dr Kalmár Ferenc

 

A díjat átadta: Gyurkovics Zoltánt, a Magyar Mérnöki Kamara Épületgépészeti Tagozat elnöke

 

A díjazott betegsége okán a díját személyesen sajnos nem tudta átvenni. Köszönő levelét Gyurkovics Zoltán olvasta fel.

 

Méltatás:

Dr Kalmár Ferenc tanulmányait Aradon végezte el 1997-ben. Ezt követően épületgépész tervezőként kezdett dolgozni, majd a Temesvári Politechnika Egyetemen intézeti mérnökként gyakorlatokat vezetett, oktatott. Egy PHD ösztöndíjat elnyerve 2002-től már a Debreceni Egyetem Műszaki Kar Épületgépész Tanszékének oktatója. PHD fokozatot 2003-ban a Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett.

Oktatói és kutatói tevékenysége a debreceni egyetemen teljesedett ki. 2008-tól tíz éven keresztül főiskolai docensként vezette a tanszéket. Ez idő alatt oktatási-, majd tudományos dékán-helyettes is. Nevéhez fűződik a létesítménymérnöki szakirány megalapítása, beindítása. A tanszékvezetői időszaka alatt jelentős labor-fejlesztések valósultak meg, és ebben az időszakban kapott modern campust is a kar.Egy vezető oktató alkotói munkásságának eredménye jó szellemű, igényes tanszéki csapat kialakítása, és ezzel az oktatói gárdával mérnökgenerációk sikeres útra bocsátása. Kalmár Ferencnek ez sikerült. Vizsgákon a szabatos beszédet, a határozott előadásmódot is elvárja.

Tudományos munkássága töretlen, most is nagy feladatok és nagy célok előtt áll. A tanszék évi rendszerességgel megszervezett szakmai napjaira mindig jelentős számú ipari partner megjelenésére számíthatott tiszteletet érdemlő szakmai munkája, jó kapcsolatépítő tevékenysége okán. Mindemellett igen aktív tagja a Magyar Mérnöki Kamara épületgépész társadalmának. Az elnökség tagjaként munkára, segítőkész közreműködésre mindig kész.

 

Az Országos Magyar Épületgépész Napok eseményeinek zárultával köszönet illeti a fő támogató, ENSI Kft-t és minden támogatót, a rendezvényeken szerepet vállalókat, hogy hozzáállásukkal, aktivitásukkal, a szakmánk iránt érzett felelősségvállalással hozzájárultak és megteremtették lehetőségét az „épületgépész hét” megvalósításának!

Köszönet az országos programokban részt vállalt helyi szervezőknek és az Országos Magyar Épületgépész Napok záróeseménynek, az Épületgépész Bál szervezési feladatait felvállaló IMS Budapest Kft-nek, Kunszt Anett és Czipó Sára a korábbi években megszokott magas színvonalon. látták el feladatukat.

Részletes programok és egyéb sajtó anyagok, presskit továbbra is elérhetők a rendezvény sorozat honlapjain:
www.talalkozzunk.hu
www.talalkozzunk-muegyetem.hu

Az eseményekről fényképek, amelyek még a beérkezések szerint még bővülnek az alábbi linken keresztül elérhetők:

https://drive.google.com/drive/folders/1D8P04PXwNU6e_uUUYyuPEhI30fNQBsU3?usp=sharing

 

Budapest, 2018. december 06.

 

Készítette:

Kugler Géza
elnök
az Országos Magyar Épületgépész Napok Szervező Bizottsága
a
Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara
BME Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszék
Magyar Épületgépészek Szövetsége
Magyar Épületgépészeti Koordinációs Szövetség
Magyar Mérnöki Kamara Épületgépészeti Tagozata
részvételével.