Biogázerőmű épül Szegeden

Share Button

Az M43-as autópálya és a Sándorfalvi út kereszteződésében sertéshígtrágyából kinyert biogázra alapított, két különböző energiafajta (villany és hő) előállítására alkalmas megújuló kiserőmű létesül 1 milliárd 275 millió forintból. A beruházás az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával (625 millióval szállnak be) valósul meg, az összeg másik felét az FHB bank biztosítja hitel formájában. 

Ünnepélyes keretek között elhelyezték a Zöldforrás Energia Kft. biogázerőművének alapkövét. Beszédet mondott a kft. többségi tulajdonosa, az EDF DÉMÁSZ Zrt. elnök-vezérigazgatója, Thierry Le Boucher, aki hangsúlyozta, ez az első alkalom, hogy, cége megújuló energiájú erőművet épít. Az erőmű hulladékból fog energiát előállítani, ami nagymértékben csökkenti majd a károsanyag-kibocsátást, kevesebb hulladék, kevesebb CO2, több energia az ügyfeleknek, ez a Zöldforrás célja, szögezte le a vezérigazgató. Le Boucher úr szólt a SZTE Biotechnológiai Tanszékével folytatott gyümölcsöző együttműködésről, ugyanis ők dolgozták ki az ismert módszereknél is hatékonyabb eljárást biogáz előállítására, amely eljárás tökéletesítését az EDF DÉMÁSZ Zrt. pénzügyileg is támogatta.

A Zöldforrás Biogázerőmű projekt kettős célt kíván megvalósítani: egy gazdaságosan működő biogázerőmű létesítését Szeged térségében, amely a helyi adottságokra támaszkodik, és hozzájárul a negatív környezeti hatások csökkentéséhez, illetve megteremteni a feltételét egy ipari kísérleti bázis létrehozásához a városban folyó biotechnológiai kutatások számára, elősegítve ezzel a biogáz technológia magyarországi fejlődését. Az erőművel a régió mezőgazdasági potenciálját is kihasználják és megerősítik. A vezérigazgató külön köszönetet mondott Dervarics Attilának, aki sokat tett a terv megvalósítása érdekében.

A Zöldforrás Energia Kft. kivitelezési szerződést írt alá a beszerzési versenyeljárásban győztes vállalkozással, az INWATECH Kft.-vel. A szigorú kritériumoknak megfelelt beszállítókkal (Agroplanta Kft., Karotin Kft., Pigmark Kft.) 20 éves szerződést kötött a projekttársaság. A megtermelt villamos energia többsége az országos villamos hálózatba kerül betáplálásra, kisebb része helyben hasznosul. A tervek szerint a biogáz erőműben évente 19 ezer tonna sertéshígtrágyát és közel 17 ezer tonna silókukoricát használnak fel.

Eszes Zsolt, a kivitelező INVATECH Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, különös jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy az EDF DÉMÁSZ Zrt. az egyik meghatározó beruházó partnere ennek a létesítménynek. A sertéshígtrágya egy biogáz erőműbe kerül be és biogázt fog termelni, majd ezt követően ismét a földekre kerül ki természetes trágyapótló anyagként. Ezáltal óvjuk a környezetünket, hiszen a légkört szennyező gázok kibocsátása is mérséklődni fog. Az igazgató hangsúlyozta, az erőmű 1100 kilowatt teljesítmény szinten villamos-és hőenergia szolgáltat majd közcélú hálózatba táplálva, a körülötte található felhasználók pedig hőt nyernek a létesítményből. Nemzetközi szinten is bizonyított, üzembiztos technológiát alkalmaznak, hiszen a cég mérnökei több mint 10 éve terveznek biogáz termelő létesítményeket, ami garancia arra, hogy a beruházók megelégedéssel kapják meg műveiket. Az INVATECH Magyarországon eddig két biogázüzemet épített, az egyiket Csengersimán, a másikat Gyulán. Mindkettő messzemenően beváltotta a hozzá fűzött reményeket. A biogáz olyan forrás, ami kellő körültekintéssel könnyen kinyerhető a természetből, s folyamatos termelésre állítható be, miközben környezetvédelmi szempontok megvalósulásáról is érvényesülnek.

Az ünnepség végén az igazgatók elhelyezték a biogázerőmű alapkövét. Az is elhangzott, hogy az üzemelés várhatóan már idén december közepén elindul.

 

Forrás: szegedma.hu

Vélemény, hozzászólás?