Egy ábra, amiről megérted, micsoda forradalom van az energiapiacon

Share Button

A világban zajló energiaforradalom újrarendezi a hagyományos piaci formákat. A reflexeink alapján még ma is úgy képzeljük a rendszert, hogy óriási erőművekben termeljük az áramot, amit aztán (az egyre liberalizáltabb és egyre hatékonyabb) energiapiacon értékesítenek azoknak, akiknek szüksége van rá: a termelő vállalatoknak és a háztartásoknak. Hát ez egyre kevésbé van így.

Az alábbi ábra a termelés és az értékesítés alakulását mutatja az Egyesült Államok energiapiacán. Ahogy látszik, ma alig adnak el az energiapiacon több áramot, mint amennyit 30 évvel ezelőtt, pedig eközben a termelés közel 40%-kal emelkedett. A magyarázat erre az, hogy a megtermelt energia egyre kisebb arányba kerül ki a piacra, azt a termelők elfogyasztják. Vagyis a vállalatok és a háztartások kisebb biomassza erőművekben, napelemekkel stb. saját maguk számára állítanak elő energiát.

 

Az ábra készítője, a St. Luis-i Fed azt is megemlíti, hogy az energiahatékonyság növekedésével már a termelési görbe is ellaposodott, és hiába növekszik az amerikai gazdaság, az energiafelhasználás már stagnál.

Frissítés: Olvasónk hívták fel a figyelmet, hogy a Fed tévesen értelmezi a saját adatait, és a fenti okfejtés ezért hibás. Az „industrial electricity sales” ugyanis az ipari fogyasztók számára értékesített villamos energiát jelenti. Ennek elmaradása a termeléstől csak annyit jelent, hogy a fogyasztásban egyre nagyobb súllyal jelenik meg a lakossági és a szolgáltatási (commercial) szektor. Vagyis az adatok a gazdasági szerkezet jelentős átalakulását jelzik, nem pedig az energiaszektorét.

Forrás: portfolio.hu