Elég drága az áram, ám mégis akadnak, akik önként többet fizetnek érte

Share Button

Aligha tippelnénk azt, hogy Magyarország élenjáró európai ország a megújuló energia elterjesztésében. Ám egy elemben már elsők vagyunk, Magyarországon rendezték az első nemzetközi származásigarancia-aukciót. Megmutatjuk, miről is van szó.

Napelemek Szob városának külterületén – Fotó: Nagy Zoltán / MTI

Másról sem hallunk, mint arról, hogy milyen drága a gáz, az áram. A hírek azzal vannak tele, hogy kigazdálkodhatatlanná vált a mozik, a fürdők, a szállodák, olykor már az óvodák vagy a könyvtárak téli működtetése is. Annál meglepőbb lehet, hogy mégis van egy kör (elsősorban a nemzetközi szereplők között, de azért hazai szinten is), akik hajlandók akár felárat is fizetni a villamosenergia-fogyasztásukért, csak bizonyosságot szeretnének cserébe, hogy az áram teljesen megújuló forrásból (elsősorban nap- vagy vízerőműből) származik.

Ilyen piac több európai országban is működik, a termékek sztenderdizálásával zajlik egy egységesítés, és Magyarország élen jár abban, hogy nálunk elsőként nemcsak hazai, de például norvég vízerőműves forrásból is vehettek a hazai és nemzetközi vásárlók ilyen tanúsítványt. Az, hogy mely európai országok vannak benne a buliban, a szakmai szövetség, azaz az Association of Issuing Bodies (AIB) oldalán érhető el.

A legutóbbi aukciókon – szeptemberben, októberben és novemberben – az éves magyar áramfogyasztás 3 százalékának megfelelő zöld pecsét kelt el.

Származási garancia

Azt a valamit, amiről a cikkünk szól, neveztük már tanúsítványnak, zöld pecsétnek is, de amúgy hivatalos neve is van, származási garancia (Guarantee of Origin, GO), és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) oldalán külön aloldalon ismerhető meg a piac.

A nyáron beindított hazai piacot a hazai rendszerirányító (MAVIR) székházában tartott beszélgetésen a magyar áramtőzsde (HUPX) két munkatársa, Istvánffy György és Pintér László, valamint az energiahivatal részéről Hamburger Ákos mutatták be. A termék nagyjából arról szól, hogy elsősorban az Európai Unió tagállamaiban (Hollandia és Ausztria például élenjáró), de néhány unión kívüli országban is van igény a felhasznált villamos energia eredetének igazolására.

A laikusnak talán az egész ökoszisztémában ez a legfurcsább. A szkeptikus gondolatot úgy lehetne indítani, hogy

ugyan mit segít azzal egy cég, ha ő megcímkézi azt az áramot, amit felhasznál, akkor az energiamix egyéb („piszkosabb”) elemeit majd felhasználja más, mi javul ettől?

A válasz az, hogy igenis, lehet javulás. Azok, akik ugyanis a cégük fenntarthatósági jelentésébe vagy akár csak a széles publikum elé tárt honlapjukon bizonyítani szeretnék, hogy ők aztán tényleg nem szennyeznek, hanem megújuló áramot használnak, ezért fizetnek is. Vagyis kicsit olyan a rendszer, mint a szén-dioxid-kvóta, ahogy a szennyezésnek ára van, ami drágítja a szennyezést, úgy a megújuló termelésnek is ára van, de ez jutalmazza az ilyen technológiákat, mert (részben) a megújuló termelőknek juttat vissza forrásokat.

Rendszerbe kellett foglalni

Kétoldalú dealekben korábban is volt ilyen piac. Egy zöld gondolkodású cég megvette egy vízerőmű termelését, és máris a mellére tűzhette, hogy tiszta az energiája. De így azért nehéz volt hitelesen bizonyítani, hogy az erőmű termelését a vevő és csakis a vevő használja fel, és a vízerőmű nem értékesíti duplikáltan a tanúsítványát. Ezért a piacon előbb ki kellett zárni a duplikációkat, majd európai szinten sztenderdizálni kellett, ezért egy forgalmazható elektronikus okiratot gyártottak, amely hitelesen igazolja a felhasználó felé, hogy az általa felhasznált áram megújuló energiaforrásból származik, és a duplikációja elkerülhető.

Majd arra lettek nagyon jók a tőzsdék, hogy a származási garanciákkal szabályozott körülmények között is lehessen kereskedni. Hogy egy kicsit bonyolítsuk a képletet, valójában a származási garancia mindenféle áramtermelésre elképzelhető, igazolni a szennyezőbb forrásokat is lehet, de a hazai gyakorlatban a szeles és a napos hazai, illetve a külföldi vizes források használata terjedt el.

Elindult a piac

A MAVIR alá tartozó HUPX 2022. június 14-én rajtolt, és az első aukción még csak maga a MAVIR értékesítette a kötelező átvételi rendszer (KÁT) alapján állami támogatásban részesülő, megújuló energiát termelő erőművek származási garanciáit. Vagyis a MAVIR a mi szavainkkal valami olyasmit mondott, hogy

„kedves erőművek, ti úgyis kaptok pénzt egy kiszámítható és nagyon kedvező matek után, ha én a tőletek befogadott áramon tudok még egy kicsit keresni, az a pénz engem illet, beteszem a KÁT-rendszerbe.”

Az aukció sikeres volt, 656,132 GWh áramra fogyott el a garancia, és a vevők 1,62 euró/MWh-t fizettek, vagyis az első fecske is csinált több mint egymillió eurót, az aukción 16-an vettek részt, 9-en adtak be nyertes ajánlatot.

A vevői oldalon közvetlenül energiakereskedők jelentek meg, de a garancia végfelhasználói inkább vállalatok, és talán nem árulunk el nagy titkot, ha megmondjuk, hogy ma még inkább multinacionális vállalatok.

Innentől rendszeresen

A szeptemberi HUPX GO aukció óta már havi aukciókon lehet kereskedni. Említettük már, hogy maga a megújuló erőmű akkor keres, amikor kibocsátja, piacra viszi a tiszta termelését. A származási garancia (ebben is a kvótához hasonlóan) azonban utána is adható-vehető, de ha egy kereskedő már drágábban tudja továbbadni a terméket, azzal csak ő nyer, a termelőnek abból nem jár pénz. Az erőműveknek amúgy a termelést követően maximum egy év áll rendelkezésükre, addig kell a garanciának eljutnia a végfogyasztóig. A termeléstől számított egy év múlva már törlődik a garancia az elektronikus rendszerből.

A tanúsítványnak amúgy szabályozott adattartalma van, nemcsak az derül ki róla, hogy milyen energiaforrásból származik az áram, de akár az is, hogy melyik konkrét erőműegység milyen hónapban, napon állította elő a villanyt, ugyanakkor az egyedi jelleg mellett ez mégis egy szabályozott, egységes formátumú termék.

A hazai áramtőzsde (HUPX) által működtetett, szervezett származásigarancia-piac legfontosabb célja, hogy átlátható keretek között egyfajta árjelző funkciót lásson el és járuljon hozzá a megújulók térnyeréséhez.

Nemzetközi irány

Mint a szakemberek elmondták, a sikeres nyári rajt után a piacfejlesztés következő szakasza lehet a környező országok termelőinek közvetlen bevonása, ezáltal többek között a balkáni régió jelentős vízerőmű-kapacitása is megjelenhet a HUPX GO aukcióin. A szeptember 20-i, az október 18-i és a november 22-i újabb aukciók már ebben az irányban tett lépések volt.

A piactér kínálati oldala bővült, a HUPX Zrt. a kontinensen először megteremtette a páneurópai kereskedési lehetőséget. A legutóbbi aukción már markánsan emelkedtek a származási garanciák árai, a magyarországi GO-k ára 8,16 euró/MWh volt átlagosan (az előző, októberi aukción még csak 5 euró/MWh volt az ár). A szeptemberi aukción norvég és magyar GO-k, az októberi aukción francia és magyar GO-k, míg a novemberi aukción magyar GO-k keltek el.

Akit az európai piacok is érdekelnek, itt és itt olvashatnak a többi ország hasonló piacairól. A következő hazai aukció időpontja: 2022. december 20.

Forrás: telex.hu