Életet is menthet a megújuló energia

Share Button

Kerozin és a fatüzelés helyett napenergia, életmentő műtétekhez világítást és áramot biztosító orvosi táska, a bor erjedése során keletkező szén-dioxid a jacuzziban – környezettudatos innovációkat mutatunk be, amelyek nemcsak a rezsiköltségből faragnak lejelentősebb összeget, hanem képesek megváltoztatni az életminőségünket. Azt, hogy ötletekből Magyarországon sincs hiány, az új hazai fenntarthatósági díj, az Energy Globe Award döntős projektjei bizonyítják, melyek közül közönségszavazás dönt a győztesekről.

A nicaraguai Maria Mercedes Alvarez Valle megelégelte, hogy a vidéki, fatüzelésű tűzhelyeken főző nők súlyosan egészségkárosító füstöt lélegeznek be nap mint nap. A vegyészmérnöknő 2004-ben létrehozta a non-profit FUPROSOMUNIC (Fundación Proyecto Solar de Mujeres Nicaragüenses) alapítványt, amely napenergiával működő, egyszerűen megépíthető sütők használatára próbálja rábeszélni a háziasszonyokat. A projekt 2014-ben megnyerte az Energy Globe Award-ot a „Levegő” kategóriában: ekkorra már 700 háztartás használta ezt a környezet- és költségkímélő eszközt.

A mobil naperőműtől az életmentő orvosi táskáig

A napenergia hasznosítása a fejlődő országokban komoly mindennapos problémákra nyújthat hosszú távú megoldást. A Use Solar, Save lives kenyai programja például egyszerű, 50 százalékban újrahasznosított anyagokból készülő, napenergiával működő lámpák készítésére tanítja meg a helyieket. Mivel nem kell több kerozint vásárolni, az így megtakarított összeg ételre, tanulásra, egészségügyi kiadásokra, vagy akár egy biogázzal működő tűzhely beszerzésére fordítható. Eddig 1200 fiatal tanulta meg a lámpakészítést, 60 ezer háztartás és 200 ezer gyerek életét tették könnyebbé.

Az elektromos áramellátás hiánya évente több százezer kismama és újszülött életét követeli Afrika és Ázsia szegényebb régióiban.

Vészhelyzet esetén az orvosok nem tudják elvégezni a szükséges beavatkozásokat és a császármetszéseket elég fény és áram hiányában (A WHO nyolc szubszaharai országról készült 2013-as jelentése szerint az egészségügyi intézmények mindössze 28 százalékában volt megfelelő áramellátás!). Ezt a problémát enyhíti a We Care Solar által kifejlesztett Solar Suitcase kompakt, napenergiával működő rendszer, ami áramot biztosít a világításhoz, a mobilkommunikációhoz és az alapvető orvosi eszközök használatához. Segítségével azonnal megtörténhet a diagnózis és a beavatkozás, így az éjszakai műszak sokkal kockázatmentesebb. A speciális táska öt év alatt 30 országba és 1300 kórházba jutott el, és összesen 1,5 millió órányi világítást biztosított – gyertyák és kerozinlámpák helyett.

Szintén díjnyertes projekt a német Multicon mobil naperőműve: a több, egymásra csatlakoztatott, akár 100 kWh energiát tároló konténer kórházak, menekülttáborok ellátására is alkalmas.A projektet először Maliban tesztelték – egy olyan településen, ahol a megtermelt tej csaknem egyharmada megfelelő hűtőkapacitás hiányában megromlott.

Forrás/bővebben: index.hu