Elképesztő: 85 ezren adták be napelemre az igényüket az utolsó pillanatban

Share Button
Akinek ez hétfőig nem sikerült, az nem táplálhat majd vissza áramot a hálózatba. Így viszont a befektetése is jóval nehezebben fog megtérülni.

Majdnem 85 ezer új napelemes igénybejelentőt fogadtak be az Eon és az Opus Titász rendszerébe az október 31-i határidőig – számolt be róla a RTL Klub Híradója.

A kormány október 13-án jelentette be, hogy az új lakossági napelemes rendszerek nem tölthetnek majd vissza áramot a hálózatba, vagyis így nem kaphatnak cserébe olcsóbb áramot. A határidő hétfő volt: aki eddig nem adta be a dokumentumot, az már csak saját használatra termelhet áramot a napelemes rendszerével. Így viszont a befektetés is jóval nehezebben fog megtérülni.

Az RTL megkeresésére

az Eon azt mondta, hogy a bejelentés óta a hétfői határidőig 71 ezer új napelemes igénybejelentést kaptak – ez a jelenleg a hálózatukban üzemelő 87 ezer kisméretű napelemes rendszer majdnem 80 százaléka.

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Opus Titászhoz pedig majdnem 13 ezer új igénylés érkezett be ez idő alatt, ami a 27-szerese egy átlagos hónapban beérkezett igényeknek. Az állami MVM érdemben nem válaszolt a megkeresésre.

A kormány a váratlan döntést akkor azzal indokolta, hogy a meglévő villamoshálózat nem bírja el a visszatáplálást. Orbán Viktor csütörtökön a parlamentben azt mondta, hogy a következő években 16 ezer milliárd forintot költenek a hálózat fejlesztésére.

A szakmai szervezetek ugyanakkor egységesen bírálták a kormány döntését, mert az szerintük tönkreteszi a teljes iparágat. Szerintük az sem igaz, hogy a hálózat nem bír el több visszatermelést.

„Ne ezt a fűnyíró-elvet alkalmazzuk, hanem próbáljuk meg megvizsgálni, hogy melyek azok a területek, ahol még a hálózat alkalmas a betáplálásra és ezeket a területeket jelöljük meg és itt továbbra is folytatódhasson a napelemes rendszereknek a terjedése”

– mondta a Híradónak Szolnoki Balázs Ádám, a MANAP Iparági Egyesület elnöke.

Oláh Lajos, a Demokratikus Koalíció (DK) országgyűlési képviselője ugyanakkor más okokat sejt a kormány döntése mögött.

„Én azt javaslom mindenkinek, hogy az elkövetkezendő időszakban kísérjük figyelemmel azt, hogy a különböző napelemmel foglalkozó piaci szereplők tekintetében történik-e tulajdonosváltás. Mást nem tudunk elképzelni, hisz rezsiválság idején, ha nincs belső, más típusú motiváció, akkor normális kormány ilyet nem lép meg” – mondta Oláh, aki szerint a tervezett hálózatfejlesztés keretein belül is főleg Mészáros Lőrinc cégére költi el a kormány az uniós pénzt.

Forrás: szeretlekmagyarorszag.hu