Felrobbantak az európai gázárak, a tél kritikus lehet

Share Button

Az európai nagykereskedelmi gázár rekordot rekordra halmoz az elmúlt hetekben. A drágulás a tavalyi második negyedév óta szinte töretlen volt, de az utóbbi hetekben ez a folyamat felgyorsult. A koronavírus-járvány lecsengésével szinte az összes nyersanyag és energiahordozó ára látványosan nő, de a földgáz szárnyalása még ebből az erős mezőnyből is kiemelkedik.

Nézzük először is meg, hogy pontosan mit látunk ezen a piacon. A holland egynapos TTF tőzsdei árak – ez a gázbörze a leginkább iránymutató a kontinensen, ez adja a teljes európai forgalom közel 50 százalékát – a tavaly júliusi 4-5 euró/megawattóra szintről idén augusztusra 45 euró/megawattóra fölé kúsztak. De az éves jövőbeli (forward) árjegyzések is meredeken nőttek: a tavaly júliusi 13 euró/megawattóra egyéves kurzus augusztus közepére 32 euró/megawattórára emelkedett.

Érdekes megnézni ezeket az árakat 2007 végétől, amióta jegyzik őket Hollandiában. Az egynapos tőzsdei ár – kivéve a 2018-as március elejei ártüskét – soha nem volt ilyen magas. Ez a mostani emelkedés ráadásul nem egy hirtelen, párnapos árrobbanásnak tudható be, hanem egy hónapok óta tartó folyamatnak. Ráadásul egyáltalán nem látszik, hol van a fény az alagút végén. Ahogy Rainer Seele, az OMV leköszönő vezetője mondta még idén májusban, a mostani nyári időszakban téli árakat látunk a gázpiacon. Sajnos ez a tél egyáltalán nem akar elvonulni, sőt a fűtési idény még csak most jön.

A mostani árrobbanás okai között találunk keresleti és kínálati magyarázatokat is. A világ és ezen belül Európa gázkereslete meredeken nő a járvány lecsengését követő időszakban. Míg 2020-ban az Európai Unió földgázfogyasztása mintegy 3 százalékkal, 394 milliárd köbméterre csökkent, addig az idei első negyedév már 7,6 százalékos fogyasztásnövekedést hozott. Hasonló tendenciákat láttunk a világ többi részén, különösen Ázsia gázéhsége nő, ahol a városi levegő megtisztításának legegyszerűbb módja a korszerű, gázalapú fűtés széles körű bevezetése.